Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najważniejszych zastosowań Botoxu

Możesz myśleć, że Botox to wyłącznie bardzo dobry lek na zmarszczki, jednak nie jest to cała prawda. W rzeczywistości toksyna botulinowa stosowana w odpowiednich dawkach znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Botoxem leczy się nie tylko zmarszczki, ale również nieprawidłowe napięcie mięśniowe, nadmierną potliwość a nawet nietrzymanie moczu i przewlekłe bóle głowy.

Badania wykazały, że botox może leczyć wiele dolegliwości. Niektóre zastosowania botoxu są zaskakujące, inne interesujące, a jeszcze inne wciąż są w fazie eksperymentów. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych zastosowań toksyny botulinowej w medycynie.

1. Wygładzanie zmarszczek.

Botox bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu zmarszczek górnej części twarzy. Botox powoduje rozluźnienie wybranych mięśni, dzięki czemu zmarszczki mimiczne, oraz kurze łapki zostają wygładzone. Zazwyczaj efekty zabiegu trwają około 6 miesięcy – czasami trochę krócej, innym razem trochę dłużej.

Wygładzanie zmarszczek

2. Leczenie nadmiernej potliwości.

Nadpotliwość potrafi być prawdziwą zmorą, zwłaszcza w kontaktach z innymi ludźmi. Tutaj również z pomocą może przyjść botox, który blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe w kłopotliwym obszarze. Efekty zabiegu utrzymują się trochę dłużej, nawet 9 miesięcy.

Leczenie nadmiernej potliwości

3. Leczenie bólu stawów.

Ponieważ działanie botoxu polega na zakłócaniu sygnałów nerwowych, kuracje wykorzystujące toksynę botulinową są wykorzystywane w bólach stawów obejmujących ramiona, kolana i biodra. Pacjenci przyznają, że botox skutecznie zmniejsza bóle stawów.

Leczenie bólu stawów

4. Leczenie przewlekłych migren.

Toksyna botulinowa potrafi zdziałać cuda w przypadku przewlekłych migren. Po wstrzyknięciu w okolice czoła, skroni i karku uwalnia nas od bólu głowy nawet na kilka miesięcy. Botox pomaga odstawić dodatkowe środki farmakologiczne, zażywane zazwyczaj przez osoby cierpiące z powodu migreny.

Leczenie przewlekłych migren

5. Leczenie bruksizmu.

Bruksizm, czyli patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, na czele ze starciem koron zębowych. Bruksizm może być leczony przy pomocy Botoxu, który redukuje siłę mięśni żuchwy do minimum.

Leczenie bruksizmu

6. Leczenie porażenia Bella.

Porażenie Bella jest to samoistne porażenie nerwu twarzowego, powodujące kurczenie lub rozkurczanie się mięśni jednej strony twarzy. W wyniki tego twarzy osoby chorej na porażenie Bella może być niesymetryczna. Botox łagodzi skurcze mięśni i poprawia symetrię twarzy.

Leczenie porażenia Bella

7. Leczenie nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem zdrowotny, dotykający nawet 20% kobiet po 40 roku życia. W przypadku kiedy nie pomagają tabletki, można sięgnąć po iniekcje botoxu. Botox zapobiega nadmiernym skurczom pęcherza, co skutecznie leczy nietrzymanie moczu.

Leczenie nietrzymania moczu

8. Leczenie zeza.

Leczenie zeza było jednym z pierwszych zastosowań toksyny botulinowej w medycynie. Toksyna botulinowa jest używana do leczenia zeza od lat 70. XX wieku. Oznacza to, że jest bardzo bezpieczną i skuteczną metodą przywrócenia prawidłowej pozycji oczu.

Leczenie zeza

9. Leczenie dystonii szyjnej.

Dystonia szyjna, zwana również kręczem karku, to schorzenie objawiające się najczęściej skierowaniem podbródka w kierunku jednego z ramion. Chociaż istnieją leki zmniejszające napięcie mięśni, to w przypadku wielu ludzi nie przynoszą rezultatów. W takich przypadkach najbardziej pomocny jest botox.

Leczenie dystonii szyjnej

10. Leczenie depresji.

Doktor Eric Finzi od kilku lat wykorzystuje botox w leczeniu depresji. W przeprowadzonym przez siebie badaniu podzielił pacjentów na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymywała zastrzyki z botoxu w mięsień marszczący brwi, zaś druga placebo. Objawy depresji w pierwszej grupie zmniejszyły się w 47%, zaś w drugiej grupie tylko w 9%.

Leczenie depresji

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane