Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 faktów, których mogłeś nie wiedzieć o swoim ciele

Wydaje się, że ludzkie ciało jest najlepiej poznaną i najbardziej znaną rzeczą na świecie, a jednak człowiek wciąż pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych organizmów. Nawet dzisiaj, przy ogromnym rozwoju medycyny i wielu osiągnięciach naukowych, nasze ciało wciąż zaskakuje lekarzy i ekspertów.

Każda część naszego ciała pełni określone funkcje i jest zdolna do wielu niesamowitych rzeczy. Włosy, oczy, skóra i inne części naszego ciała potrafią zaskakiwać swoimi właściwościami. Dzisiaj chcielibyśmy zabrać was na wycieczkę po ciele człowieka, wskazując kilka niezwykłych faktów, których mogliście nie wiedzieć o własnych ciałach. Macie inne ciekawostki? Stwórzcie własny ranking na portalu Rankingi24.

1. Nasza wysokość zmienia się przez cały dzień.
Może tego nie wiedziałeś, ale ludzkie ciało zmienia swoją wysokość przez cały dzień. Szacuje się, że z samego rana człowiek jest wyższy około 1 centymetr niż w godzinach nocnych. Przez cały dzień na nogach dyski w kręgosłupie nieznacznie zbliżają się do siebie przez co malejemy, zaś po nocnym wypoczynku rośniemy.

2. Seks to nieodłączna część naszego życia.
Na ziemi jest ponad 7 miliardów ludzi, więc nic dziwnego, że każdego dnia miliony ludzi uprawiają seks. W rzeczywistości szacuje się, że każdego dnia ma miejsce około 120 milionów stosunków seksualnych. To około 1389 stosunków seksualnych na sekundę w skali całego świata.

3. Nasze kichnięcia są silniejsze niż wiatr.
Kichanie ma bardzo praktyczna funkcję – oczyszcza jamę nosową i gardło z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Siła kichnięcia jest przeogromna, bowiem może przekroczyć nawet 100 mil na godzinę, czyli około 160 kilometrów na godzinę. Mgiełka rozpylona w ten sposób dociera na odległość nawet 3 metrów.

4. Serce to nasz najsilniejszy mięsień.
Ludzkie serce musi być na tyle silne, aby pompować krew do całego ciała przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W związku z tym nie powinno nikogo dziwić, że to najsilniejszy mięsień w naszym ciele. Serce jest tak silne, by wytworzyć ciśnienie, które spowoduje wytrysk krwi nawet na odległość 9 metrów.

5. Nasze mózgi składają się głównie z wody.
Można śmiało powiedzieć, że mózg jest w większym stopniu cieczą niż mięsem. Badania wykazały, że nasze mózgi aż w 80% składają się z wody! Dla porównania całe ciało człowieka składa się w około 60% z wody w przypadku osoby dorosłej. To właśnie dlatego mózg jest niezwykle delikatny i przypomina galaretę.

6. Nasze mózgi nie czują bólu.
Chociaż mózg jest odpowiedzialny za przetwarzanie bólu z całego ciała, to sam mózg nie odczuwa bólu, ponieważ brakuje w nim receptorów wrażeń bólowych. Dzięki temu można przeprowadzać operacje na otwartym mózgu, pozbywając się np. guzów utrudniających życie.

7. Nasze łzy zmieniają się w zależności od emocji.
To jedna z tych ciekawostek nieznanych większości ludzi. Okazuje się, że człowiek produkuje inne łzy, w zależności od emocji jakie odczuwa. Struktura molekularna łez zmienia się w zależności od tego czy powodem łez jest smutek, złość, poczucie winy, szczęście czy inne emocje.

8. Mamy więcej jak 5 zmysłów.
Powszechnie mówi się, że człowiek ma 5 zmysłów, jedna jest to błąd. Człowiek ma ponad 10 zmysłów. Prócz podstawowych zmysłów o których uczymy się już w szkole, człowiek posiada również zmysł równowagi, zmysł temperatury, zmysł odczuwania bólu, zmysł ułożenia części ciała względem siebie, zmysł poczucia czasu, zmysł pragnienia, zmysł sytości itd.

9. Nasze kości są tak silne jak granit.
Chociaż może się wydawać, że nasze kości są kruche, to w rzeczywistości są tak wytrzymałe jak granit (skała o budowie jawnokrystalicznej). Jeżeli mielibyśmy kość wielkości pudełka zapałek, to mogła by ona unieść około 8 ton wagi, zanim została by skruszona.

10. Widzimy na odległość około 50 kilometrów.
Człowiek nigdy nie będzie miał wzroku tak potężnego jak orzeł, jednak nasz wzrok również jest bardzo mocny. Gdyby Ziemia była płaska to człowiek byłby w stanie zobaczyć światło żarówki w nocy nawet z odległości około 30 mil, co daje nam jakieś 48 kilometrów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane