Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbardziej zabójczych trucizn świata

Mianem trucizny określa się wszelkie substancje organiczne i nieorganiczne, które nawet w niewielkiej dawce powodują spustoszenie w organizmie, czasem prowadząc nawet do śmierci. Mogą być to substancje chemiczne, obecne w żywności a nawet występujące naturalnie.

Człowiekowi znane są setki śmiertelnych trucizn. Wiele z nich było wykorzystywanych do popełniania morderstw, aktów ludobójstwa i ataków terrorystycznych. Trucizny mogą mieć również zgoła inne zastosowanie, mogą np. leczyć ludzi, tak jak to robi toksyna botulinowa. Bez większych wywodów przedstawiamy 10 najgroźniejszych trucizn świata.

1. Toksyna botulinowa.
Toksyna botulinowa, znana również jako jad kiełbasiany, to najbardziej śmiercionośna trucizna świata. Szacuje się, że 1 gram czystego jadu kiełbasianego potrafi zabić ponad 13 tysięcy dorosłych mężczyzn! Jak na ironie toksyna botulinowa ma również zastosowanie terapeutyczne. Używana jest między innymi do botoxu.

2. VX.
VX to najbardziej śmiercionośny gaz na świecie. VX jest silnie trujący, oddziałując między innymi na układ krwionośny i nerwowy. Przeciętną osobę może zabić dawka 200 mikrogramów. Oficjalnie VX posiada tylko pięć państw, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Rosja oraz Syria. Antidotum przeciwko VX jest atropina i pralidoksym.

3. Rycyna.
Kolejną bardzo śmiercionośną substancją jest rycyna – białko o silnych właściwościach toksycznych występujące naturalnie w roślinie nazywanej rącznikiem pospolitym. Pierwotnie roślina ta występowała w Afryce i na Bliskim Wschodzie, jednak obecnie jest szeroko rozpowszechniona na świecie jako roślina uprawna (nawet w Polsce).

4. Tetrodotoksyna.
Tetrodotoksyna to silna trucizna znajdująca się w ciele niektórych gatunków ryb rozdymkokształtnych. Trucizna powoduje przerwanie przekaźnictwa elektrycznego w nerwach, co może prowadzić do paraliżu mięśni, zawrotów i bólów głowy, nudności, problemów z oddychaniem a nawet do śmierci. Potrafi zabić nawet w 20 minut.

5. Rtęć.
Pamiętasz jak nauczyciel w klasie oraz rodzice przestrzegali cię przed łamaniem termometrów? Nie bez powodu, bo właśnie w tradycyjnych termometrach znajdowała się rtęć. Rtęć jest niezwykle toksyczna i prowadzi do ślepoty, zaników pamięci, wypadania zębów, niewydolności nerek, uszkodzenia mózgu i śmierci.

6. Strychnina.
Strychnina jest stosowana jako pestycyd do uśmiercania małych zwierząt, w tym myszy i szczurów. Chociaż występuje naturalnie w nasionach kulczyby wroniego oka, to może być również pozyskiwana syntetycznie w laboratoriach. Strychnina to jedna z tych trucizn, które mogą być wykorzystywane również w lecznictwie.

7. Amanitotoksyny.
Amanitotoksyny to cała grupa organicznych związków chemicznych, będących silnymi truciznami. Jest to trucizna występująca naturalnie, w jednych z najbardziej trujących grzybów świata, w tym w muchomorze sromotnikowym, muchomorze jadowitym, muchomorze wiosennym, hełmówce obrzeżonej itd.

8. Sarin.
Sarin to silnie toksyczny związek chemiczny, stosowany jako bojowy środek trujący. Nazywany cichym zabójcą ze względu na to, że jest bezbarwny, bezwonny i łatwo miesza się z wodą. Już kilkanaście miligramów sarinu może zabić dorosłego człowieka w kilka minut. Typowymi objawami zatrucia sarinem są wymioty, drgawki i paraliż mięśni oddechowych.

9. Wąglik.
Po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku, wąglik był być może najbardziej znaną trucizną (tak naprawdę to choroba zakaźna wywoływana pałeczką wąglika). Wtedy to od 16 września do 25 października 2001 roku terroryści rozesłali do ważnych instytucji w USA paczki i listy zawierające wąglika. To wystarczyło do wywołania ogólnokrajowej paniki.

10. Cyjanek.
Cyjanek to śmiercionośny związek chemiczny, który jako trucizna pojawia się w wielu powieściach oraz filmach kryminalnych i sensacyjnych. Związek ten występuje między innymi podczas rozpadu amigdaliny, witaminy która naturalnie występuje w pestkach owoców, w tym w pestkach wiśni oraz brzoskwiń. Na zatrucie cyjankiem pomaga węgiel aktywny.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane