Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów z bardzo dobrym systemem opieki zdrowotnej

Nawet jeżeli każdy z nas stara się żyć zdrowo – jeść wyłącznie organiczne jedzenie i często ćwiczyć – to nie zaszkodzi być zabezpieczonym na nagłe przypadki medyczne. Gdy w grę wchodzi wybór najlepszego miejsca do życia, jedną z rzeczy wartą rozważenia jest system opieki zdrowotnej wybranego kraju. Jeżeli kraj jest w stanie zaoferować doskonałą mieszankę usług publicznych i prywatnych, warto zastanowić się nad zamieszkaniem w tym miejscu.

Poniżej znajdziecie listę bardzo dobrych systemów opieki zdrowotnej. Ranking opiera się na długości życia ludzi zamieszkujących dany kraj i kosztach opieki zdrowotnej, dając ogólny wynik wydajności wybranych systemów opieki zdrowotnej.

1. Hong Kong (Wynik wydajności: 92,6).
W zasadzie system opieki zdrowotnej Hong Kongu jest uważany za jeden z najlepszych na świecie, głównie dzięki bardzo dobrze rozwiniętej medycynie konwencjonalnej i naturalnej. Ludzie, którzy tu żyją mogą się pochwalić bardzo długą długością życia. Poza tym śmiertelność wśród niemowląt jest jedną z najniższych na świecie, co dobrze świadczy o tutejszym systemie zdrowotnym. Mamy tu usługi medyczne finansowane przez rząd oraz prężny sektor prywatny – w tym sięgający do tradycyjnej medycyny chińskiej.

2. Singapur (Wynik wydajności: 81,9).
Singapur regularnie znajduje się w czołówce różnych rankingów opieki zdrowotnej, nie inaczej jest w przypadku tej listy. Nie dość, że system opieki zdrowotnej działa bardzo dobrze, to jeszcze jest bardzo tani. Singapur wydaje na system zdrowotny tylko 4,6% PKB – w tym samym czasie Polska wydaje 6,7% PKB, Niemcy 11,1% PKB zaś Stany Zjednoczone aż 17,9% PKB. Oprócz rządowego systemu opieki zdrowotnej działa również sektor prywatny oferujący usługi na najwyższym poziomie.

3. Japonia (Wynik wydajności: 74,1).
Trzecie miejsce na podium należy do kolejnego kraju azjatyckiego: Japonii. Japonia zapewnia system opieki zdrowotnej o powszechnym dostępie, który dotuje znaczną część kosztów leczenia. Pracownicy zwykle dostają ubezpieczenie prywatne od swojego pracodawcy, ale Japonia zapewnia również opiekę zdrowotną ludziom z problemami finansowymi i bez pracy. Osoby bezrobotne mają uchylone opłaty medyczne, zaś biedne gospodarstwa domowe otrzymują dotację rządową.

4. Izrael (Wynik wydajności: 68,7).
Czwarte miejsce na świecie pod względem wydajności zajmuje system opieki zdrowotnej Izraela. System wymaga od wszystkich Izraelczyków udziału w ubezpieczeniu medycznym. Obywatele mogą również wykupić dodatkowe ubezpieczenie medyczne, zwiększając tym samym swoją ochronę zdrowia. System zdrowotny w Izraelu jest jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie, z dobrze wyszkolonymi lekarzami i pielęgniarkami. Dzięki temu z roku na rok rośnie tu liczba turystów medycznych.

5. Hiszpania (Wynik wydajności: 68,3).
Prócz doskonałego systemu opieki zdrowotnej Hiszpania jest znana z bardzo kompetentnych lekarzy, dobrze wyszkolonych pielęgniarek i najwyższej klasy urządzeń medycznych dostępnych w szpitalach. Mieszkańcy kraju muszą opłacić tylko niewielką część ceny leku na receptę, bowiem znaczną część pokrywa hiszpański system opieki zdrowotnej. Obecnie do opieki zdrowotnej ma dostęp około 99,8% wszystkich osób zamieszkujących kraj. Z opieki zdrowotnej nie mogą korzystać tylko nielegalni imigranci.

6. Włochy (Wynik wydajności: 66,1).
Włoski system opieki zdrowotnej to mieszanka publicznego i prywatnego systemu opieki zdrowotnej. Prawo do opieki zdrowotnej gwarantuje wszystkim Włochom konstytucja, dlatego dostęp do państwowego systemu opieki zdrowotnej mają wszyscy obywatele, bez względu na to czy pracują czy są bezrobotni, czy opłacają lub nie opłacają składki zdrowotne. Niektóre leki na receptę są w całości finansowane przez państwo, podczas gdy za inne musi w całości zapłacić osoba leczona.

7. Australia (Wynik wydajności: 66).
Wspaniała pogoda, niskie bezrobocie i dobrze działający system opieki zdrowotnej czynią z Australii wspaniałe miejsce do życia. Szacuje się, że powszechny system opieki zdrowotnej opłaca około 75% wszystkich rachunków medycznych, podczas gdy za pozostałe 25% odpowiadają prywatne ubezpieczenia zdrowotne. System oferuje nieograniczony dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu. Szacuje się, że niemal połowa Australijczyków ma wykupione prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

8. Korea Południowa (Wynik wydajności: 65,1).
Również Południowo-Koreański system opieki zdrowotnej jest uważany za jeden z najbardziej wydajnych na świecie. Koreańczycy mogą wybrać się do dowolnego specjalisty, bez potrzeby wcześniejszego odwiedzenia lekarza pierwszego kontaktu. Dodatkowo cennik usług medycznych świadczonych przez lekarzy jest ściśle regulowany przez tutejszy odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia. Korea Południowa jest jednym z tych krajów w którym znajdziemy bardzo dużo doświadczonych chirurgów plastycznych.

9. Szwajcaria (Wynik wydajności: 63,1).
Poza tym, że to jeden z najpiękniejszych krajów na świecie, to tutejszy system opieki zdrowotnej działa jak przysłowiowe „Szwajcarskie zegarki". Średnia długość życia Szwajcarów jest jedną z najdłuższych na świecie, co można zawdzięczać tutejszemu klimatowi, nawykom żywieniowym, aktywności ruchowej oraz systemowi opieki zdrowotnej. Opieka zdrowotna jest pokrywana w większości przez rząd, oraz częściowo przy pomocy osobistego ubezpieczenia zdrowotnego. Tutejsi lekarze są jednymi z najlepiej opłacanych na świecie.

10. Szwecja (Wynik wydajności: 62,6).
Oprócz czystego i świeżego powietrza, Szwecja jest jednym z tych krajów, które oferują swoim obywatelom dostęp do bardzo dobrego i wydajnego systemu opieki zdrowotnej. System finansowany przez rząd pokrywa około 97% kosztów leczenia, zaś ubezpieczenia indywidualne odpowiadają za pozostałe 3%. Chociaż opieka stomatologiczna osób dorosłych nie jest finansowana przez państwowy system opieki zdrowotnej, to jest darmowa dla wszystkich dzieci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane