Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najgrubszych narodów świata

Gdybyśmy zapytali się was o najgrubsze narody świata, z pewnością większość odpowiedziała by, że w czołówce widzi Amerykanów. Niewiele byście się pomylili, bowiem otyłość wśród Amerykanów to poważny problem, na tyle poważny, że Stany Zjednoczone znajdują się na 8 miejscu wśród najbardziej otyłych narodów świata. Jak widzicie są w TOP 10 jednak brakuje ich w czołowej trójce.

Dzięki najnowszemu raportowi Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa możemy przyjrzeć się temu w których krajach żyje najwięcej ludzi borykających się z otyłością. W Polsce wskaźnik otyłości wynosi 23,2%, zaś w Japonii tylko 4,5%. A oto kraje w których otyłość jest dużym problemem:

1. Kuwejt: 42,8% ludności.

Kuwejt to niewielkie państwo na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej, wciśnięte pomiędzy Irak a Arabię Saudyjską. Kraj znany jest w szczególności jako duży eksporter ropy i gazu ziemnego, które walnie przyczyniają się do bogacenia tutejszego społeczeństwa i szybkiego rozwoju infrastruktury. Wraz z dużymi pieniędzmi przyszły zachodnie zwyczaje żywieniowe (na czele z barami szybkiej obsługi) i otyłość. Tutaj bardzo często możesz spotkać otyłych ludzi, wszak 4 na 10 osób ma problem z otyłością.

2. Arabia Saudyjska: 35,2% ludności.

Arabia Saudyjska to kolejny kraj, który w ostatnich dekadach przeszedł ogromna transformację dzięki pieniądzom ze sprzedaży ropy naftowej i jej produktów. Kraj po dziś dzień jest jednym z najszybciej rozwijających się i bogacących się państw świata. Szacuje się, że 35,2% populacji cierpi z powodu otyłości. Wskaźnik ten jest największy u obecnych 40-kilkulatkwów, u których wskaźnik otyłości wynosi aż 72%! Na otyłość może wpływać konserwatywna kultura, bowiem kobietom zabrania się ćwiczyć w szkołach – chociaż zniesienie tego zakazu jest już rozważane.

3. Egipt: 34,6% ludności.

Podobnie jak w przypadku Arabii Saudyjskiej, tak i w Egipcie na wskaźnik otyłości wpływa również kultura. Tutaj sporo zarabiają zwłaszcza producenci śmieciowego jedzenia, w tym słonych przekąsek i napojów gazowanych. Statystyki pokazują, że aż 10% Egipcjan pije 5 i więcej puszek napojów gazowanych dziennie (ponad 1,65 litra dziennie) – a te posiadają ogromne ilości cukru. W niedawnym raporcie Euromonitor International wskazano, że do 2020 roku aż 53% kobiet powyżej 15-go roku życia będzie tu cierpiało z powodu otyłości, jeżeli rząd nie zacznie prowadzić kampanii społecznych.

Zobacz: 10 krajów, których obywatele są bardzo aktywni fizycznie.

4. Jordania: 34,3% ludności.

Jordania to państwo położone na Bliskim Wschodzie, graniczące między innymi z Arabią Saudyjską, Syrią i Izraelem. Również tutaj względu kulturowe wpływają na otyłość całego społeczeństwa. Szacuje się, że blisko 60% dorosłych kobiet w Jordanii cierpi z powodu otyłości – to niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku mężczyzn. Jaka jest tego przyczyna? Kobiety przede wszystkim siedzą w domach, co dobitnie pokazuje inny wskaźnik: 82% kobiet w wieku od 15-29 lat w Jordanii jest bezrobotnych. Ponadto w Jordanii brakuje obiektów sportowych na których można by uprawiać ćwiczenia.

5. Zjednoczone Emiraty Arabskie: 33,6% ludności.

Widać, że ludzie w krajach bogatych w ropę nie odejmują sobie jedzenia od ust. Potwierdzeniem tego jest kolejne państwo, które swoją gospodarkę opiera przede wszystkim na eksporcie ropy naftowej. Produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca to w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 56 667 dolarów! Zdaje się, że władze wiedzą o problemie i starają się mu przeciwdziałać. W ubiegłym roku w Dubaju prowadzono 30-dniowe wyzwanie w którym władze nagradzały uczestników 2 gramami złota za każdy zrzucony kilogram. W imię walki z otyłością.

6. Republika Południowej Afryki: 33,5% ludności.

Republika Południowej Afryki jest obecnie najlepiej rozwiniętym krajem kontynentu afrykańskiego. Swoje bogactwo i rozwój zawdzięcza bogactwom naturalnym (40% światowych zasobów złota znajduje się w RPA) i sprzyjającemu klimatowi. Swój wkład w otyłość społeczeństwa RPA mają fast-foody, które znalazły tu dobrą niszę – tanie składniki i tania robocizna sprawiają, że posiłki również są tanie i dostępne dla wszystkich. Rolnictwo RPA produkuje więcej żywności niż konsumują mieszkańcy tego kraju, dlatego nadwyżki są eksportowane.

Zobacz: 10 miejsc na świecie z najdłuższą średnią długością życia.

7. Meksyk: 32,8% ludności.

Problem z wagą wśród Meksykanów zaczął się stosunkowo niedawno, bo w latach 90-tych ubiegłego wieku. Wszystko zaczęło się od tego, kiedy na stołach w Meksyku zaczęła się pojawiać głównie żywność przetworzona. Dziś około 70% populacji Meksyku ma nadwagę, zaś 32,8% boryka się z otyłością. A pomyśleć, że jeszcze pod koniec lat 80-tych XX wieku tylko 10% populacji miało nadwagę. Meksykański rząd zaczął walczyć z tym zjawiskiem nakładając dodatkowe podatki na żywność wysokokaloryczną i słodkie napoje (im więcej cukru w napoju tym większa dodatkowa opłata).

8. Stany Zjednoczone: 31,8% ludności.

Pewnie większość z was myślała, że Stany Zjednoczone będą wyżej w tym rankingu, a tak naprawdę zajmują 8 miejsce ze wskaźnikiem otyłości wynoszącym 31,5%. Dobrobyt i dieta, która u wielu opiera się na fast-foodach i napojach gazowanych zrobiły swoje. Poza tym Stany Zjednoczone to kraj wysokorozwinięty, a w takich państwach znaczny odsetek społeczeństwa zajmuje się pracą biurową, co negatywnie wpływa na kondycję i zdrowie. Obecnie w Stanach Zjednoczonych prowadzi się wiele akcji mających na celu obniżenie wskaźnika otyłości.

9. Wenezuela: 30,8% ludności.

Chociaż najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa wskazuje, że 30,8% Wenezuelczyków ma problemy z otyłością, to badania tutejszego rządu wskazują, że odsetek ten może sięgać nawet 38%. To niewiarygodne, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że jeszcze 20 lat temu Wenezuela miała poważne problemy z niedożywieniem. Jak widać rząd robi własne badania na temat otyłości i nie pozostaje bierny w tej sprawie. Ostatni szczególną uwagę przywiązano do kształtowania nawyków żywieniowych w szkołach.

Zobacz: 10 państw, które wydają najwięcej na opiekę zdrowotna (wg PKB).

10. Trynidad i Tobago: 30% ludności.

Trynidad i Tobago to niewielkie wyspiarskie państwo położone w Ameryce Południowej, w archipelagu Małych Antyli. Żyje tu około 1 230 000 osób, z czego 30% jest otyłych. Dzięki bogatym złożom ropy, gazu ziemnego i asfaltu kraj jest jednym z najbogatszych w Ameryce Środkowej. Ostatnie badania przeprowadzone przez Karaibski Instytut Żywności i Żywienia pokazują, że otyłość w Trynidadzie i Tobago, zwłaszcza wśród dzieci, eksplodowała w zadziwiająco krótkim czasie, kiedy w kraju rozwinął się przemysł fast-food.

Komentarze   

 
0 #1 duucgcgv 2014-11-10 22:20
:eek: :-* :-| 8) ;-) :-) :lol: :D szkoda że brytania jest 3 krajem na ziemi lol :cry: :-x :-x :-x :-x :-x :-x
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane