Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 sposobów na uczynienie swojego biura wolnym od stresu

Znów mamy poniedziałek, dla wielu ludzi jeden z najbardziej znienawidzonych dni tygodnia – oznaczający koniec wypoczynku i relaksu, początek pracy i stresu. Również nie lubisz poniedziałków? Zastanawiasz się co robią inni, że w poniedziałek czują się świetnie i tryskają humorem? Wiele zależy od tego jak człowiek podchodzi do swoich obowiązków oraz w jakim środowisku pracuje.

Jeżeli w pracy czujesz się zestresowany, warto pomyśleć co należy zmienić w swoim otoczeniu, by poczuć się w biurze jak w domu. Dziś mamy dla ciebie dziesięć szybkich wskazówek, które nie tylko ożywią twoje biuro, ale też przekształcą je w pomieszczenie sprzyjające kreatywności i produktywności.

1. Kontroluj oddech i uśmiechaj się.

Według licznych badań wystarczy już około 15 minut przerwy w pracy aby całkowicie uwolnić się od stresu. Istnieje wiele sposobów aby to zrobić, jednak jednymi z najprostszych jest medytacja oraz kontrolowane oddychanie. Nie musisz od razu siadać na podłodze ze skrzyżowanymi nogami. Wystarczy tylko, że siedząc w fotelu biurowym zamkniesz oczy i zapomnisz o wszelkich obowiązkach na około 15 minut. Jedyne co musisz zrobić to skupić się na równomiernym i głębokim oddychaniu. Pamiętaj o tym, że również śmiech jest doskonałym lekiem na stres. W przerwie możesz pooglądać śmieszne filmiki lub zrobić coś innego co przyprawi cię o uśmiech.

2. Zdrowa żywność.

Bez względu czy jesteś w pracy czy w domu, powinieneś odstawić wszystkie zamulacze, takie jak chipsy, napoje gazowane i im podobne. Najlepiej jest sięgnąć po zdrowe przekąski, takie jak orzechy, soki owocowe, jogurt, musli, owoce i warzywa. Dobre i zdrowe jedzenie zawsze potrafi zmniejszyć poziom stresu, a może z czasem przyczyni się do zrzucenia kilku nadprogramowych kilogramów. Jeżeli w pracy masz ochot na coś słodkiego, sięgnij po suszone owoce lub ciemną czekoladę – najlepiej taką, zawierającą około 60-70% kakao.

3. Kup roślinę.

Nawet niewielkie rośliny potrafią zmienić twoje biuro w orzeźwiającą oazę spokoju. Dziennikarze amerykańskiego serwisu „Huffington Post" twierdzą, że rośliny w biurze są świetne do detoksykacji, pomagają się uspokoić i odstresować. Każdy z nas doskonale wie, że w biurze nie możemy trzymać zwierzaków, jednak rośliny nie wpisują się w tą kategorię. Mimo wszystko, rośliny doniczkowe potrzebują naszej uwagi i opieki tak samo jak zwierzęta. Będziesz zadowolony kiedy w poniedziałek przyjdziesz do pracy i będziesz mógł ponownie zaopiekować się swoją ulubioną rośliną.

Zobacz: 10 hobby, które mogą zmniejszyć twój stres.

4. Ćwiczenia.

Siedzenie przy biurku przez cały dzień może mieć poważne konsekwencje dla serca i stawów, dlatego w każdej wolnej chwili powinieneś ćwiczyć i rozciągać się. Jeżeli będziesz często wstawać od biurka i chodzić, będziesz mniej zestresowany przez cały dzień. Może to robić przez 5 minut co każdą godzinę: rozciągać się siedząc w fotelu, podchodzić do otartego okna, wyjść na chwilkę na świeże powietrze itd. Dzięki temu rozciągniesz się, dotlenisz i dasz oczom odpocząć. Twoje serce, mózg i stawy na pewno będą ci za to wdzięczne.

5. Muzyka.

Dobra piosenka zawsze przyprawia nas o lepszy humor. Jeżeli jest to możliwe w twoim biurze, włącz sobie kojącą i spokojną muzykę. Możesz po prostu przynieść płytę CD, włączyć radio, zabrać z sobą MP3 lub po prostu skorzystać z jednej z wielu aplikacji: np. Spotify, YouTube i wiele więcej. Naturalnie powinieneś się upewnić, ze słuchając muzyki nie przeszkadzasz innym. Nie każdy może mieć ten sam gust muzyczny co ty. Najlepiej by było jakbyś zabrał z sobą słuchawki i nie nucił podczas słuchania muzyki.

6. Oszczędzaj energię.

Kiedy wychodzisz rano do pracy, zapewne wyłączasz wszystkie urządzenia elektroniczne i jesteś dumny z tego, że oszczędzasz energię elektryczną. Skoro ta duma nakręca cię w domu, powinieneś to robić również w pracy. Wychodząc z pracy do domu pamiętaj by wyłączyć wszystkie listwy zasilające. Jeżeli w pracy sprzęt jest podłączony do zwykłych gniazdek, poproś szefa o kupno listwy zasilającej, ponieważ chciałbyś oszczędzać energię elektryczną. Trzymanie się zielonej inicjatywy w domu i w biurze powinno wprawiać cię w dobry nastrój.

7. Organizacja zadań.

Jeżeli twój stres w pracy jest związany z przytłoczeniem obowiązkami powinieneś pomyśleć o organizacji zadań. Nie oznacza to, że powinieneś masowo wykorzystywać karteczki samoprzylepne, które będziesz przytwierdzał wszędzie gdzie tylko możesz. Nadmiar informacji i bałagan to dwa czynniki o bardzo stresującym działaniu. Najlepiej by było abyś do organizacji pracy wykorzystał kartkę z planem dnia lub terminarz książkowy. Wyszczególnisz w nim listę rzeczy do zrobienia, której będziesz się trzymał przez cały dzień.

8. Posprzątanie bałaganu.

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o tym, że nadmiar informacji i bałagan to dwa poważne czynniki stresujące. Twój mózg nie może się skupić na jednym zadaniu i dobrze wypocząć, kiedy jest narażony na tak wiele bodźców zewnętrznych powodowanych przez bałagan. Sprzątanie zacznij od biurka, na którym powinny znajdować się wyłącznie przybory biurowe, roślina, zdjęcie rodziny i najważniejsze rzeczy. Resztę powinieneś trzymać w szafkach i szufladach. Następnie zorganizuj pozostałą przestrzeń biura. Im mniejszy bałagan, tym lepiej dla ciebie.

9. Nowe technologie.

Cały czas użerasz się ze starym komputerem lub drukarką? A może oba urządzenia cię wkurzają? Strata kilku minut w oczekiwaniu na włączenie przeglądarki lub potrzebnej aplikacji może być bardzo wkurzająca. Tak samo jak denerwujące jest ciągłe zacinanie się papieru w drukarce. Nie oczekujemy od ciebie inwestowania w nowe technologie, bowiem powinien to zrobić za ciebie swój szef. Inwestowanie w nowe technologie to nie tylko skuteczny sposób na zmniejszenie stresu w pracy, ale również dobry sposób na zwiększenie wydajności. To naprawdę jest korzystne dla pracownika i szefa.

10. Odmalowanie i reorganizacja biura.

Również reorganizacja biura może drastycznie zmniejszyć poziom stresu u pracownika. Jeżeli nie czujesz się dobrze w swoim biurze, może warto porozmawiać z szefem na temat zmian, które pomogły by ci wydajniej pracować. Nowe biurko, ergonomiczny fotel biurowy, łagodniejsze oświetlenie a nawet nowe kolory ścian mogą sprawić, że poczujemy się w biurze niemal jak w domu. Jeżeli twojego biura nie można malować, zapytaj szefa czy możesz powiesić duże wydruki i obrazy z naturą.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane