Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów w których pije się najwięcej alkoholu

Zastanawiasz się jak dużo alkoholu spożywają Polacy i jak wypadamy względem innych narodowości? Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) statystyczny Polak wypija około 13,3 litra czystego alkoholu rocznie. Nie jest nic nadzwyczajnego, kiedy porównamy się do średniej europejskiej (12,5 litra) lub naszych zachodnich sąsiadów. Statystyczny Niemiec wypija około 12,8 litra alkoholu rocznie, czyli niewiele mniej od Polaka.

Aby dostać się do światowej czołówki narodów o największym spożyciu alkoholu trzeba wypijać ponad 15 litrów etanolu rocznie. Dziś prezentujemy wam Top 10 krajów, w których pije się najwięcej trunków wysokoprocentowych.

1. Mołdawia 18,22 litrów czystego alkoholu.

Mołdawia to kraj położony pomiędzy Ukraina a Rumunią. Jedyne państwo, w którym statystyczny mieszkaniec spożywa ponad 18 litrów czystego alkoholu rocznie. To stwarza wiele problemów społecznych i zdrowotnych. Np. liczba zgonów z powodu marskości wątroby w Mołdawii jest jedną z największych na świecie. Od 2012 roku rząd mołdawski stara się poprawić sytuację. Niedawno zwiększono podatki na alkohol o 10%, ograniczono godziny sprzedaży alkoholu, wdrożono obostrzenia w reklamach i uruchomiono kampanię edukacyjną.

2. Czechy: 16,45 litrów czystego alkoholu.

Czesi kochają piwo, do tego stopnia, że jest to naród o najwyższym spożyciu piwa na świecie. Nie mniej, ze względu na miłość do tego złocistego trunku, spożycie alkoholu w Czechach stało się poważnym problemem. W pamięci wielu z nas wciąż są zatrucia metanolem z 2012 roku, w wyniku których w samych Czechach zmarło 38 osób. Czeski metanol dotarł również do Polski, gdzie w wyniku zatrucia umarło kilka osób. Pod naciskiem Unii Europejskiej rząd Czech musiał na pewien czas wprowadzić zakaz eksportu alkoholu, co uderzyło w tutejszy przemysł.

3. Węgry: 16,22 litrów czystego alkoholu.

Węgrzy niewiele ustępują Czechom pod względem spożycia czystego alkoholu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, śmiertelność z powodu problemów związanych z alkoholem wśród mężczyzn, jest tu trzykrotnie wyższa od średniej Unii Europejskiej. Dla kobiet ta średnia jest nieco niższa. Węgrzy preferują wino, piwo oraz napoje spirytusowe. Alkohol można kupić w dowolnym miejscu i o każdej porze dnia. To sprawia, że picie jest łatwe i dostępne.

4. Rosja: 15,76 litrów czystego alkoholu.

W licznych ankietach to właśnie Rosjanie są wymieniani jako „najwięksi alkoholicy" współczesnego świata. Tymczasem po dzisiejszym rankingu widać, że nie mieszczą się nawet w czołowej trójce. Nie mniej alkohol jest poważnym problemem w Rosji. Szacuje się, że 35% zgonów mężczyzn przed 55 rokiem życia spowodowanych jest nadmiernym spożyciem alkoholu. Rosjanie najbardziej ukochali sobie wódkę, która jest tania i powszechnie dostępna.

5. Ukraina: 15,6 litrów czystego alkoholu.

Z ponad 40 markami wódek produkowanych na Ukrainie, państwo jest znane ze swoich alkoholi wysokoprocentowych. Ukraińcy piją głównie wódkę oraz piwo. Wódka stanowi 61% spożycia alkoholu, zaś piwo 31%. Jako, że piwo jest bardzo łatwo dostępne, sięga po nie bardzo dużo młodych Ukraińców. W 2008 roku Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła badania, z których wynikło, że 40% ukraińskich dzieci piło już alkohol. Niedawno rząd wprowadził obostrzenia w reklamowaniu alkoholu.

6. Estonia: 15,57 litrów czystego alkoholu.

Również Estończycy mają dużą słabość do alkoholi wysokoprocentowych, głównie do wódki i spirytusu. Według danych tallińskiej gazety Postimees, od alkoholu jest uzależnionych 60 tysięcy Estończyków, jednak tylko 10% z nich stara się walczyć z nałogiem. Niemal 1500 zgonów z powodu nadmiernego spożycia alkoholu zanotowano w Estonii w 2011 roku. Od 2008 roku spożycie alkoholu w Estonii maleje. Eksperci wymieniają dwa powody tego stanu rzeczy: ostrzejsza polityka rządu oraz kryzys gospodarczy.

7. Andora: 15,48 litrów czystego alkoholu.

Andora to mały kraj położony pomiędzy Hiszpanią a Francją. Mimo, że sąsiednim krajom daleko do światowej czołówki w spożyciu alkoholu, to mieszkańcy Andory namiętnie korzystają z wina pochodzącego z hiszpańskich oraz francuskich winnic. Z jednej strony nie ma podatków od sprzedaży alkoholu, z drugiej strony rząd wprowadził obostrzenia dotyczące picia w miejscach publicznych. Nawet jeżeli w większości pije się tu wino, Andora musi jeszcze wiele zrobić by zmniejszyć spożycie alkoholu.

8. Rumunia: 15,3 litrów czystego alkoholu.

Domowe wina i likiery są bardzo popularne w Rumunii i stanowią część tutejszej kultury. Szacuje się, że w tym 21 milionowym kraju aż 2 miliony osób boryka się z mniejszym lub większym stopniem alkoholizmu. W większości krajów Unii Europejskiej możemy się spotkać z pewnymi obostrzeniami dotyczącymi reklamy Alkoholu w radiu i telewizji. Takich ograniczeń nie ma tylko w trzech państwach: Grecji, Węgrzech oraz Rumunii. Tym samym mieszkańcy Rumunii mogą na każdym kroku spotkać się z reklamami alkoholu.

9. Słowenia: 15,19 litrów czystego alkoholu.

Słowenia jest znana ze swojej tradycji winiarskich i miłości do trunku z winogron. Nie mniej, w ostatnich latach coraz więcej Słoweńców sięga po piwo oraz alkohole wysokoprocentowe, w szczególności po wódkę. W kraju w którym nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących spożycia alkoholu w miejscach publicznych, w tym w parkach, picie alkoholu stało się codziennością. Statystyki pokazują, że co 5-ty Słoweniec i co 25-ta Słowenka nadużywają alkoholu.

10. Białoruś: 15,15 litrów czystego alkoholu.

W 2011 roku na Białorusi zanotowano ponad 4 tysiące zgonów spowodowanych bezpośrednio przez nadmierne spożycie alkoholu. Białorusini, jak większość mieszkańców krajów Europy wschodniej, preferują przede wszystkim picie wódki. Białoruś ma do czynienia z bardzo niepokojącym problemem, dotyczącym produkcji nielegalnego alkoholu. Według agencji prasowej Interfax, tylko w 2013 roku około 2 tysięcy osób zostało tu oskarżonych o produkcję i sprzedaż nielegalnego alkoholu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane