Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 państw, które wydają najwięcej na opiekę zdrowotna (wg PKB)

Zdrowie jest bezcenne a jego utrzymanie bardzo kosztowne – to prawda stara jak świat. Sama Wielka Brytania wydaje na opiekę zdrowotną około 211 miliardów dolarów, co czyni jej system jednym z najbardziej kosztownych na świecie.

Jednak dzisiejsza lista „Top 10" nie powstała w oparciu o wysokość wydatków liczoną w dolarach, tylko w oparciu o procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) – który jest bardzo uczciwy, kiedy sprawdzamy zaangażowanie danego państwa w opiekę zdrowotną. Oto 10 państw, które na opiekę zdrowotną wydają największy procent PKB.

 

1. Stany Zjednoczone: 17,91% PKB.

W Polsce z zazdrością spoglądamy na system opieki zdrowotnej funkcjonujący w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma się co dziwić jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na opiekę zdrowotną przeznacza się tu niemal 18% Produktu Krajowego Brutto. Średnia długość życia w USA wynosi około 79,5 lat, jednak mogła by być dużo dłuższa, gdyby nie problemy z otyłością. Stany Zjednoczone przeznaczają na opiekę zdrowotna każdego mieszkańca około 8,5 tysiąca dolarów. Druga pod tym względem Norwegia przeznacza na każdego mieszkańca około 5,7 tysiąca dolarów.

2. Wyspy Marshalla: 15,62% PKB.

Wyspy Marshalla to państwo wyspiarskie położone na Oceanie Spokojnym, na północny-wschód od Australii. W skład republiki wchodzi ponad 1000 wysp na których żyje około 68,5 tysiąca osób – mniej więcej tyle, co w Pabianicach w woj. łódzkim. Państwo nie ma budżetu zbrojeniowego, bowiem gwarantem jego niepodległości są Stany Zjednoczone. Dzięki temu lokalny rząd może przeznaczyć więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną. Szacuje się, że średnia długość życia mieszkańców Wysp Marshalla wynosi około 72,5 lata.

3. Liberia: 15,53 PKB.

Liberyjczycy są jednymi z najbiedniejszych ludzi na świecie, z nominalnym PKB wynoszącym około 436 dolarów na mieszkańca. Dwie niedawne wojny domowe doprowadziły do zniszczenia infrastruktury oraz przyniosły śmierć setkom tysięcy ludzi. Odsetek PKB przeznaczany na zdrowie wydaje się wysoki, jednak należy wziąć pod uwagę, że PKB Liberii wynosi około 1,7 miliarda dolarów. Średnia długość życia w tym kraju wynosi około 58,2 lat. Od zakończenia konfliktu w 2003 roku sytuacja ulega powolnej poprawie.

4. Tuvalu: 15,43% PKB.

Tuvalu to państwo położone na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji, w połowie drogi między Australią a Hawajami. Jest to jedno z najmniejszych państw świata, zamieszkiwane przez około 11 tysięcy osób. PKB kraju jest szacowany na około 36 milionów dolarów, z czego 15,43% przeznaczane jest na opiekę zdrowotną. Średnia długość życia wynosi 65,8 lat, zaś mieszkańcy archipelagu mają do dyspozycji tylko jeden szpital. Tuvalu nie posiada armii, więc może sobie pozwolić na przeznaczanie ponad 15% PKB na opiekę zdrowotną.

5. Sierra Leone: 15,08% PKB.

Sierra Leone jest małym krajem położonym na zachodnim wybrzeżu Afryki, który ma nominalny PKB szacowany na 3,7 miliarda dolarów, co oznacza że każdy z 6,1 mln mieszkańców ma do dyspozycji prawie 600 dolarów rocznie. Średnia długość życia w tym niebezpiecznym kraju wynosi tylko 57,4 lat, zaś do bezpłatnej opieki zdrowotnej mają dostęp tylko niektóre grupy, np. kobiety w ciąży. Kraj cierpi z powodu jednego z najwyższych wskaźników umieralności matek, niemal 9 zgonów na każde 1000 osób.

6. Mikronezja: 12,79% PKB.

Mikronezja to państwo na Oceanie Spokojnym, położone na północny wschód od Australii, obejmujące większą część wysp Mikronezji. Jest to niewielkie państwo, wielkości Singapuru, zamieszkiwane przez około 106 tysięcy osób. Gospodarka kraju opiera się głównie na rolnictwie, rybołówstwie oraz pomocy gospodarczej Stanów Zjednoczonych. Statystyczny mieszkaniec Mikronezji żyje około 72,3 lata, co jest lepszym wynikiem niż długość życia Rosjan (70,2 lat). Duża w tym zasługa środków przeznaczanych na opiekę zdrowotną.

7. Holandia: 12,44% PKB.

Holandia to kraj uważany za wyjątkowo liberalny i tolerancyjny. Szacunki pokazują, że na opiekę zdrowotną przeznacza się tu niecałe 12,5% produktu Krajowego Brutto. Dobrze finansowany system zdrowia oraz aktywność fizyczna holendrów pozwala im dożywać ponad 81,1 lat. System opieki zdrowotnej w Holandii jest bardzo dobrze oceniany. Funkcjonuje dzięki obowiązkowym ubezpieczeniom, podatkom oraz prywatnym ubezpieczeniom zdrowotnym. Europejska czołówka w odsetku PKB przeznaczanym na opiekę zdrowotną.

8. Francja: 11,75% PKB.

Francja to drugi (po Stanach Zjednoczonych) kraj na tej liście z naprawdę wysokim Produktem Krajowym Brutto. PKB Francji szacowane jest na około 2,613 biliona dolarów, z czego około 11,75% przeznaczane jest na opiekę zdrowotną. Nic dziwnego, że z takimi wydatkami Francuzi mogą się cieszyć średnią długością życia wynoszącą około 81,6 lat. Jakość opieki zdrowotnej we Francji jest bardzo wysoka. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że francuzi mają dostęp do jednego z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie.

9. Mołdawia: 11,72% PKB.

Mołdawia to państwo położone w Europie Wschodniej, graniczące z Ukrainą i Rumunią. W porównaniu do swoich sąsiadów jest to biedny kraj, którego PKB wynosi około 7,2  miliarda dolarów (2037 dolarów na osobę). Średnia długość życia w Mołdawii wynosi 70,1 lat, co jest jednym z najniższych wyników w Europie. Dla przykładu średnia długość życia w Polsce wynosi niecałe 80 lat. W ostatnich latach wydatki na opiekę zdrowotną w Mołdawii znacznie wzrosły. W 2009 roku państwo przeznaczało na ten cel 4,2% PKB.

10. Lesotho: 11,55% PKB.

Lesotho to państwo w południowej Afryce, będące enklawą w Republice Południowej Afryki. W tym niewielkim państwie mieszka około 2 milionów osób, z których znaczna część trudni się rolnictwem. Średnia długość życia mieszkańców Lesotho jest jedną z najniższych na świecie, wynosi zaledwie 52,6 lata. Kraj ma problemy z umieralnością noworodków (87 przypadków śmiertelnych na 1000 urodzeń) oraz epidemią HIV, która może wyjaśniać duże wydatki na opiekę zdrowotną.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane