Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 miejsc na świecie z najdłuższą średnią długością życia

Życie... gdy jesteśmy młodzi pragniemy jak najszybciej wejść w dorosłość, gdy jesteśmy dorośli chcemy wrócić do lata młodości - lub przynajmniej żyć dłużej. Wiele osób chce w zdrowiu doczekać sędziwego wieku, zobaczyć jak dorastają nasze dzieci i ich dzieci.

Badania prowadzone na całym świecie wykazują, że by żyć dłużej konieczny jest zdrowy tryb życia, ze zdrową dietą włącznie. Palenie i inne używki znacznie zmniejszają średnią długość życia. Ponadto stwierdzono, że im bogatszym się jest, tym większe szanse dłuższe życie. Ma to związek z dostępem do lepszej jakości produktów spożywczych, większą ilością wolnego czasu i dostępem do lepszej ochrony zdrowia. Jeżeli chciałbyś żyć dłużej i zastanawiasz się w których miejscach jest to możliwe, zapoznaj się z naszą dzisiejszą klasyfikacją.

1. Andora: 83,5 lat.

Andora może i nie jest krajem, który jest znany każdemu, za to jest miejscem którego mieszkańcy mogą się pochwalić najdłuższą długością życia na świecie. To niewielkie państewko, położone między Hiszpanią a Francją, było kiedyś jednym z najbiedniejszych regionów w Europie. Po II Wojnie Światowej nasiliła się turystyka, dzięki czemu gospodarka Andory odżyła. Obecnie aż 80% PKB stanowią dochody z turystyki. Państwo jest odwiedzane co roku przez 9 milionów turystów.

Długiego życia mieszkańców Andory można upatrywać w niewielkim społeczeństwie (84 tysiące mieszkańców) mającym łatwy dostęp do zakładów opieki zdrowotnej. Kraj prowadzi regularne kontrole odżywiania oraz położony jest w Pirenejach, co samo w sobie wytwarza tu specyficzny, zdrowy mikroklimat.

2. Hongkong: 82,5 lat.

Hongkong to jeden ze specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim. Mieszkańcy tego regionu znani są ze zdrowego odżywiania: wolą jeść świeże ryby niż wieprzowinę lub wołowinę. Ponadto w  Hongkongu zarejestrowanych jest około 13 tysięcy lekarzy, z których znaczna część praktykuje tradycyjną chińską medycynę ludową. Nie bez znaczenia na długość życia ma również to, że Hongkong położony jest na wyspie odgrodzonej od stałego lądu górami i oceanem. Dzięki temu w tym miejscu panuje zdrowy mikroklimat.

3. Makau: 82,2 lat.

Makau to jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Hongkong). Ta wysepka na Morzu Południowochińskim jest w stanie konkurować z innymi krajami pod względem potencjału gospodarczego i stabilności. Gospodarka tego regionu opiera się głównie na turystyce oraz hazardzie.  W rzeczywistości zysk z samego hazardu wynosi około 70% PKB kraju. Tutejszy rząd inwestuje pieniądze w opiekę zdrowotną, a mieszkańcy mają dostęp do morza i świeżych ryb.

4. San Marino: 81,7 lat.

San Marino może być trzecim najmniejszym krajem w Europie i jedną z najstarszych republik świata, co jednak nie przeszkodziło mu w uzyskaniu trzeciego miejsca na liście krajów o największej średniej długości życia. W państwie żyje 31 tysięcy ludzi, z których znaczna większość zatrudniona jest w biurach. Obywatele San Marino pracę fizyczną kojarzą z krótszym życiem. Państwo ma najniższy w Europie wskaźnik bezrobocia (2,5%), nie posiada długu publicznego i co roku notuje nadwyżki budżetowe. Mieszkańcy są szczęśliwi i mają dostęp do dobrej opieki zdrowotnej.

5. Singapur: 81,7 lat.

Już w latach 80 XX wieku Singapur został uznany za jeden z krajów o najdłuższej średniej długości życia. Dzięki temu, że kraj notuje bardzo szybki rozwój oraz wciąż się bogaci, jest w stanie zapewnić swoim obywatelom doskonałe zaplecze zdrowotne. W państwie przez cały rok panuje przyjemna temperatura (25 stopni w styczniu, 27 stopni w lipcu) zaś bliskość wody tworzy tu specyficzny mikroklimat. Singapur znany jest z restrykcyjnych przepisów i wysokich kar. Z uwagi na panujące temperatury i wilgotność panuje tu zakaz żucia gum. Urzędnicy który przyjmą łapówkę skazywani są na karę śmierci.

6. Japonia: 81,2 lat.

Dotychczas w rankingu dominowały niewielkie państwa, regiony którym o wiele łatwiej osiągnąć dużą średnia długość życia. Z Japonią jest inaczej. Kraj jest duży a przy tym jego mieszkańcy dożywają sędziwego wieku. Japonia ma jeden z najniższych wskaźników otyłości we współczesnym świecie. To dlatego, że Japończycy są bardzo zdyscyplinowanym narodem, wiedzącym kiedy przestać jeść i co należy jeść. A jada się tu bardzo zdrowo: ryż, makaron, ryby i warzywa. Inna sprawą jest to, że Japończycy nie są tak uzależnieni od samochodów jak mieszkańcy zachodu. Wolą spacery i inne środki transportu, w tym rowery.

7. Szwecja: 80,5 lat.

Pomimo tego, że w latach 90 XX wieku Szwecję dotknął poważny kryzys, kolejnym rządom udało się postawić kraj na nogi. Państwo wykazuje się bardzo dobrą opieką socjalną i niskim bezrobociem. Statystyki wskazują, że Szwecja zajmuje 1. miejsce na świecie jako kraj najmniej dotknięty długotrwałym bezrobociem, funkcjonalnym analfabetyzmem i liczbą osób żyjących poniżej minimum socjalnego. Co ciekawe, Szwecja ma najniższą liczbę palaczy spośród wszystkich krajów rozwiniętych. Niewielu ludzi umiera z powodu komplikacji związanych z paleniem.

8. Szwajcaria: 80,5 lat.

Jeżeli kiedykolwiek planowałeś zamieszkać w Szwajcarii, to możesz spodziewać się długiego życia. Kraj ma bardzo stabilną gospodarkę, będącą jednym z czynników wpływających na długość życia. Silna gospodarka pozwala obywatelom zdrowo się odżywiać i korzystać z najlepszej opieki zdrowotnej. Szwajcaria jest również znana z tego, że jest krajem neutralnym. Tak więc jej obywatele nie są narażeni na śmierć z powodu wojny i konfliktów zbrojnych. Ciekawostką jest to, że woda ze szwajcarskich kranów jest najwyższej jakości. Ma taka samo jakość jak woda mineralna w butelkach.

9. Australia: 80,5 lat.

Napływowa ludność Australii żyje znacznie dłużej od Aborygenów, rdzennych mieszkańców Australii. Głównie dlatego, że Australijczycy są bardziej zamożni, korzystają z wysokiej jakości opieki zdrowotnej. Mieszkańcy tego państwa mają stabilne miejsca pracy, dzięki czemu nie są narażeni na stres i mogą sobie pozwolić na zdrową dietę. Obecnie średnia długość życia wynosi 80,5 lat, podczas gdy jeszcze na początku XX wieku było to tylko 57 lat. Przyjemna temperatura przez cały rok oraz uprawianie sportów wodnych to kolejne czynniki wpływające na długość życia obywateli Australii.

10. Guernsey: 80,4 lat.

Guernsey to terytorium zależne od Korony brytyjskiej, położone przy francuskim wybrzeżu na Kanale La Manche, na wyspie Guernsey i pozostałych Wyspach Normandzkich z wyłączeniem wyspy Jersey. Klimat Guernsey jest niezwykle zdrowy co przekłada się na długość życia mieszkańców. Terytorium ma bardzo niskie podatki, co sprawia, że jest rajem dla uchodźców podatkowych. Miejscowych stać na najlepszą opiekę medyczną i zdrową, ekologiczną żywność. Większość miejsc pracy dostępnych na wyspie znajduje się w biurach oraz sektorze usług finansowych. Nie ma tu wiele zakładów przemysłowych, w których ciężka praca może stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia i życia.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane