Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów z najlepszą „kranówką”

Znaczenie środowiska w kształtowaniu polityki wszystkich rządów na świecie rośnie z każdym dniem. Jednym z najważniejszych czynników warunkujących czyste środowisko jest dostępność czystej wody pitnej dla wszystkich obywateli wybranego kraju.

Czystość tego elementu można określić dzięki Environmental Performance Index (EPI), wskaźnikowi oceny różnych narodów świata wg ich ekologiczności. Obejmuje on ogólną jakość wody wodociągowej dostarczanej do obywateli. Poniżej mamy dla was 10 krajów, które wg tego wskaźnika dostarczają swoim mieszkańcom najczystsza i najzdrowszą wodę z kranu, tak zwaną kranówkę.

1. Szwajcaria

Najlepszą kranówkę zapewnia swoim mieszkańcom Szwajcaria. Ten niewielki europejski kraj robi wszystko by zasoby wodne kraju były nieskażone. Woda która wypływa ze szwajcarskich kranów ma taką samą jakość jak woda mineralna, którą możemy kupić w butelkach. Z ta różnicą, że koszt wody z kranu jest 500 krotnie mniejszy niż butelkowanej wody mineralnej.

2. Norwegia

Pod względem czystości wody dostarczanej do kranów obywateli Norwegia zajęła drugie miejsce w naszym dzisiejszym rankingu. Systemy działające w kraju uzdatniają wodą w taki sposób by zapewnić obywatelom czystą, pyszną i zdrową wodę. Kraj posiada specjalne programy chroniące wody gruntowe i inne systemy wodne w Norwegii.

3. Luksemburg

Luksemburg posiada 71 źródeł które mogą dostarczać wodę mieszkańcom kraju. Jednakże tylko 38 z nich jest aktualnie wykorzystywanych przez ich Departament wody do otrzymywania wody pitnej. Woda z tych źródeł przepuszczana jest przez zaawansowane oczyszczalnie po czym wędruje do kranów luksemburczyków.

4. Francja

Francja wykorzystuje różne sposoby na zwiększenie udziału sektora prywatnego w dostarczaniu czystej wody do kranów obywateli. Istnieją umowy najmu i specjalne koncesje o które mogą się starać prywatni wykonawcy. Firmy robią wszystko by dostarczyć francuzom jak najczystszą wodę i czerpać przy tym zyski.

5. Austria

W Austrii, woda która dostarczana jest do kranów pochodzi albo z wody źródlane, albo z wody gruntowej. By chronić te zasoby w Austrii przegłosowano projekt prawa wodnego. Akt ten chroni zasoby wodne kraju oraz mówi o tym, że dostarczanie wysokiej jakości wody do mieszkańców jest obowiązkiem.

6. Włochy

Woda płynąca z kranów we Włoszech jest tak czysta, że jest jakość porównywana jest bardzo często z butelkowaną wodą mineralną dostępną w sklepach. Rząd prowadzi regularne badania jakości wody płynącej z kranu. Testy te zapewniają, że kranówka we Włoszech jest bardzo dobra.

7. Wielka Brytania

Kranówka którą mogą pić Brytyjczycy spełnia najwyższe standardy i jest jedną z najczystszych na świecie. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są wyśrubowane standardy jakości których muszą się trzymać dostawcy wody. Przepisy panujące w kraju oparte są na dyrektywach unijnych i radach Światowej Organizacji Zdrowia.

8. Szwecja

Sztokholm, stolica Szwecji, jest jednym z najzdrowszych miast świata oraz jednym z najlepszych miejsc na świecie gdzie można spróbować bardzo czystej, wręcz nieskazitelnej kranówki. Jednak nie tylko w Sztokholmie można cieszyć się czystą wodą z kranu. Jest ona dostępna w całej Szwecji, dostarczana do wszystkich mieszkańców państwa.

9. Niemcy

Na dziewiątym miejscu znalazły się Niemcy. O jakości wody u naszych zachodnich sąsiadów mogło przekonać się już wielu z nas. Kranówka jest bardzo wysokiej jakości głównie dzięki wysokim standardom jakości panujących w zakładach uzdatniania wody.

10. Nowa Zelandia

Jedyny kraj spoza Europy który może się pochwalić bardzo czystą kranówką. To nic, że kraj został ulokowany na dziesiątym miejscu tej listy. Kranówka w tym kraju została uznana za jedną z najczystszych i najbezpieczniejszych na świecie. Duża w tym zasługa nowoczesnych zakładów uzdatniania wody.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane

systemy uzdatniania wody
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem zapewniającym najlepszą jakość wody w warunkach domowych jest system uzdatniania wody oparty na odwróconej osmozie.