Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 dużych i zdrowych miast z całego świata

Czy duże miasta muszą się kojarzyć wyłącznie z szybkim tempem życia, stresem, hałasem i smogiem? Niekoniecznie. Czy duże miasta mogą być nazywane zdrowymi? Oczywiście. Zatem co definiuje zdrowe miasto? Czy jest to miejsce posiadające dużo otwartej przestrzeni?

A może miejsce w którym niemal nie ma zanieczyszczeń lub całkowicie ich brakuje? Miejsce gdzie ludzie mogą spokojnie wypoczywać bez obawy przed innymi? Według raportów Economist Intelligence Unit i ankiet Gallup Poll na zdrowie miasto składa się to wszystko i wiele innych.

Inne czynniki definiujące zdrowe miasto to: dostępność placówek Wellness, SPA i Fitness, doskonały program opieki zdrowotnej, wysiłki podejmowane przez samorząd zmierzające do promocji zdrowego trybu życia oraz dobre samopoczucie wśród mieszkańców. Opierając się na wspomnianych raportach i ankietach wskazujemy 10 najzdrowszych miast świata:

1. Hongkong, Chiny.

W Honkongu nie ma zbyt wiele miejsce jednak miasto znane jest z znakomitego położenia. Hongkong położony jest na wyspie, otoczony górami, oceanem i innymi wysepkami. Wszystko to tworzy tu specyficzny mikroklimat i dobre miejsce do rekreacji. Dzięki bliskości oceanu w mieście jest dostęp do świeżych owoców morza. Mieszkańcy mogą zajadać się świeżymi i zdrowymi rybami. Miasto posiada również dużą liczbę zarejestrowanych lekarzy, około 13 tysięcy. Duża część z nich praktykuje tradycyjną medycynę chińską. Średnia długość życia mieszkańców Hongkongu jest jedną z najdłuższych na świecie, wynosi 82,5 lata.

2. Tokio, Japonia.

Tokio ma jeden z najlepszych systemów transportowych na świecie, emitujący bardzo mało gazów cieplarnianych. Prędkość podróży pomiędzy poszczególnymi punktami miasta jest czterokrotnie szybsza niż średnia dla miast z całego świata. Pomimo tego w mieście istnieje bardzo dużo otwartych terenów zielonych gdzie młodzi i starzy mogą ćwiczyć i regenerować siły. Innymi plusami miasta są: czyste i zadbane otoczenia oraz dobry humor Japończyków. Japońska długość życia jest najdłuższą na świecie: 85,9 lat dla kobiet i 79,4 lat dla mężczyzn.

3. Kopenhaga, Dania.

Mieszkańcy Kopenhagi lubią chodzić. Aż 80% ruchu w cały mieście przypada na pieszych. Ci którzy nie mają ochoty na przemieszczanie się pieszo mogą skorzystać z roweru i licznych ścieżek rowerowych (ich łączna długość wynosi 300 kilometrów). Szacuje się, że aż 1/3 wszystkich wyjazdów do pracy odbywa się na rowerze. W mieście przez cały rok panuje umiarkowana pogoda. Jak tylko przychodzą pierwsze mrozy w Kopenhadze powstają place do jazdy na łyżwach.

4. Sztokholm, Szwecja.

Sztokholm jest miastem w którym działa ponad 100 muzeów, największe zagęszczenie w całym świecie. To idealne miejsce do życia dla wszystkich ceniących kulturę i sztukę. Mieszkańcy miasta lubią chodzić i wola przemieszczać się pieszo niż poruszać się transportem zmotoryzowanym. Wynikiem tego jest bardzo duży odsetek osób cieszących się nienagannym zdrowiem i dobra kondycją. Poza tym, dzięki pieszym oraz licznym parkom, powietrze w mieście jest czyste.

5. Sydney, Australia.

Sydney zostało pobłogosławione licznymi parkami i dobrą pogodą przez cały rok. Zarządzający miastem doskonale wiedzą jak ważne są dla mieszkańców otwarte tereny zielone, dlatego przy rozbudowie i modernizacji miasta bierze się pod uwagę lokalizację dla nowych parków. Dzięki temu ludzie mają gdzie wypoczywać po pracy, odstresować organizm i uprawiać sport. Aktywność fizyczną można też uprawiać w licznych halach sportowych, klubach fitnes, na siłowniach i boiskach. Dzięki wykorzystaniu rowerów, dużej liczbie parków, położeniu nad Pacyfikiem i w pobliżu Gór Błękitnych, sadzeniu nowych drzew i pielęgnacji starego drzewostanu miasto może się pochwalić bardzo czystym powietrzem.

6. Minneapolis, Stany Zjednoczone.

Mieszkańcy tego miasta w stanie Minnesota kochają otwarte przestrzenie, i to widać. W mieście znajduje się ogromna ilość otwartych terenów i parków. Miasto posiada tematyczne parki dla wszystkich zainteresowanych: parki do jazdy na rowerze, parki dla spacerujących, parki na pikniki, parki dla grających w piłkę, parki dla psów itd. W mieście znajduje się nawet pole golfowe dla dorosłych i wiele placów zabaw dla dzieci. Działania władz miasta doprowadziło do tego, że w Minneapolis chętnie wykorzystuje się rowery. Ponadto miasto ma najwyższy poziom aktywności fizycznej ze wszystkich miast USA. Co więcej znajdziemy tu bardzo dużo punktów w których rolnicy mogą sprzedawać swoje produkty mieszkańcom miasta. Wynikiem tego wszystkiego jest mała zachorowalność na choroby serca i cukrzycę.

7. Auckland, Nowa Zelandia.

Największe miasto Nowej Zelandii jest również jednym z najzdrowszych na świecie. Mężczyźni i kobiety w tym mieście mogą oczekiwać, że spokojnie dożyją 80-tki. Bardzo dobra opieka zdrowotna, wiele miejsc do robienia zdrowych rzeczy no i słońce, bardzo dużo słońca. Trzy razy więcej słońca niż mogą się spodziewać mieszkańcy Londynu. W mieście bardzo często uprawia się spoty wodne, zwłaszcza żeglarstwo. Szacuje się, że jeden na trzech mieszkańców Auckland jest właścicielem łodzi. Właśnie dlatego miasto nosi chlubną nazwę „Miasta żeglarzy".

8. Helsinki, Finlandia.

Helsinki są stolicą i największym miastem Finlandii. Co wyróżnia je na tle innych miast? Bardzo mała liczba samochodów przypadająca na mieszkańców. Szacuje się, że na każdych 1000 mieszkańców przypada tylko 390 samochodów. Mieszkańcy Helsinek wolą się przemieszczać pieszo niż korzystając z samochodu. Wynikiem tego jest bardzo małe zanieczyszczenie. Ludzie mieszkający w Helsinkach mogą się poszczycić długością życia dochodząca do 80 lat, jedną z największych w Europie.

9. Calgary, Kanada.

Pięć lat temu magazyn Forbes nadał Calgary tytuł „Najczystszego Miasta Świata". Może tytuł nie jest już tak aktualny, jednak Calgary jest w dalszym ciągu jednym z najczystszych miast świata. Tutaj przez cały rok istnieje bardzo dużo możliwości do uprawiania sportu. Zimą mieszkańcy mogą wybrać się na narty, snowboard, sanki lub pojeździć na łyżwach. W miesiącach letnich można wybrać się na wycieczkę rowerową lub szaleć na nartach wodnych. Na dorosłych czeka duże pole golfowe a na rodziny z dziećmi parki z placami zabaw.

10. Zurych, Szwajcaria.

Zurych to największe miasto i główny ośrodek gospodarczy Szwajcarii, co wcale nie przeszkodziło mu dostać się na listę 10 najzdrowszych miast świata. Mieszkańcy Zurychu uwielbiają zdrową konkurencję, zwłaszcza gdy w grę wchodzi sport. W Zurychu istnieje wiele obiektów sportowych do wyboru, ponadto w mieście swoją siedzibę ma wiele międzynarodowych organizacji sportowych. Prócz licznych terenów do uprawiania sportu i zdrowego powietrza mieszkańcy Zurychu mogą się również pochwalić bardzo dobrą opieka zdrowotną. Kraj wydaje aż 11% PKB na krajowy system opieki zdrowotnej.

Komentarze   

 
0 #1 HTB 2014-12-23 14:04
Po przeczytaniu tego z chęcią wybrałbym się do Hongkongu. Podobno mimo dużego zagęszczenia ludności mają tam strasznie dużo parków i terenów zielonych.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane