Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 niezwykłych fobii na które cierpią ludzie

Fobia to przesadny, zwykle nielogiczny strach przed obiektem, obiektami lub sytuacją. Każdy z nas się czegoś boi, ale ludzie cierpiący z powodu fobii boją się wielokrotnie bardziej od innych. Np. osoba która boi się igieł może płakać i trząść się na sam widok igły, nawet jeżeli zobaczy ją wyłącznie na zdjęciu. Takie przypadki nazywamy ostrą fobią.

Fobie zazwyczaj wynikają z traumatycznych przeżyć lub zdarzeń z dzieciństwa. Takimi popularniejszymi fobiami są strach przed wężami, strach przed pająkami, a także strach przez burzą i grzmotami. Jednakże istnieją jeszcze dużo rzadsze fobie, tak rzadkie, że nie uwierzyłbyś w to, że ktoś może cierpieć z ich powodu.

1. Nomophobia.

Wraz z erą telefonów komórkowych na świecie pojawiła się Nomophobia. Co to jest? Najogólniej rzecz biorąc jest to strach przed brakiem kontaktu przez telefon komórkowy. Cierpi ktoś z was na tę fobię?

Nomophobia

2. Chiraptophobia.

Chiraptophobia to nie tylko strach przed dotykiem, ale również przez bliskością innych osób. Osoby cierpiące na tę fobie nie lubię kiedy ich przestrzeń osobista jest naruszana przez innych ludzi.

Chiraptophobia

3. Decidophobia.

Kolejna nietypowa fobia to straszliwy lęk przed podjęciem decyzji. Większość z nas każdego dnia podejmuje małe i większe decyzje, czasem nie zdając sobie z tego sprawy. Osoby cierpiące na tę fobie mają z tym trudności z powodu strachu.

Decidophobia

4. Filofobia.

Mówi się, że każdy marzy o tym by się zakochać i mieć kogoś bliskiego swemu sercu. Niezupełnie. Tego nie można powiedzieć o osobach z filofobią, strachem przed zakochaniem i byciem z drugą osobą w związku.

Filofobia

5. Arachibutyrophobia.

Arachibutyrophobia to dziwna fobia objawiająca się strachem przed tym, że masło orzechowe przyklei się do podniebienia. Tak, dobrze przeczytałeś. Chorzy czasami na sam widok masła orzechowego reagują lękiem.

Arachibutyrophobia

6. Fobia pracy.

Co mówi nam o tej fobii Wikipedia? Jest to fobia w którym przedmiotem lęku jest środowisko pracy, związana z nim tematyka i kojarzące się z nim czynności, a nawet działania zmierzające do podjęcia pracy. Znacie kogoś z tą fobią?

Fobia pracy

7. Linonophobia.

Linonophobia to fobia objawiające się lekiem przed linami. Liny i sznurki są używane do wielu rzeczy, nawet do pakowania paczek. Teraz wyobraź sobie, że osoba cierpiąca na ciężką odmianę tej fobii miała by nawet problemy z wywieszaniem ubrań.

Linonophobia

8. Peladophobia.

Peladophobia to nazwa lęku przed łysymi ludźmi. Zazwyczaj jest wywoływana traumatycznym przeżyciem. W najgorszej postaci osoba cierpiąca na Peladophobię, będzie się bała kupować produkty Mr Clean, reklamowane przez łysego mężczyznę.

Peladophobia

9. Consecotaleophobia.

Consecotaleophobia to strach przed pałeczkami, wiec osoby cierpiące na to zaburzenie lękowe omijają azjatyckie restauracje szerokim łukiem. Nawet jeżeli kochają azjatyckie jedzenie, to zazwyczaj jedzą je widelcem.

Consecotaleophobia

10. Hexakosioihexekontahexaphobia.

Na koniec zachowaliśmy Hexakosioihexekontahexaphobię, czyli strach przed liczbami 666. Jest to bardzo rzadka fobia, i jeżeli wciąż siedzisz przy tym artykule, to możesz być spokojny – trzy szóstki nie wywołują w tobie strachu.

Hexakosioihexekontahexaphobia

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane