Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 niesamowitych fobii

Franklin Delano Roosevelt, 32. prezydent Stanów Zjednoczonych, powiedział podczas jednego ze swoich wystąpień „Jedyną rzeczą, której powinniśmy się bać, jest sam strach". Z tym stwierdzeniem na pewno zgodzą się ludzie cierpiący na fobie, którzy wielokrotnie doświadczają wręcz paraliżującego strachu.

Każdy z nas jest w stanie wskazać coś, czego najbardziej się boi. Do najpopularniejszych fobii zaliczamy strach przed pająkami, lęk przed wężami, lęk wysokości, strach przed psami i kilka innych. Oczywiście nie brakuje bardziej irracjonalnych fobii, jak chociażby strach przed strzykawkami, dlatego opisy kilku z nich znajdziecie w dzisiejszym rankingu.

1. Strach przed wszystkim.
Panofobia, nazywana strachem przed wszystkim, to fobia w której człowiek naprawdę boi się wszystkiego co go otacza. Osobom cierpiącym na tę fobię bardzo trudno żyć w ciągłym strachu.

Strach przed wszystkim

2. Strach przed jaskrawymi kolorami.
Dla osób cierpiących na tę fobię cały świat musi się wydawać okropnym miejsce. Podczas gdy w większości z nas tęcza budzi zachwyt, osoby z chromatofobią będą się jej panicznie bać.

Strach przed jaskrawymi kolorami

3. Strach przed zaśnięciem.
Strach przed zaśnięciem, czy też strach przed snem to somnifobia. W przeciwieństwie do bezsenności, cierpiący na tę fobię naprawdę boją się zasnąć. Wielu z nich uważa, że może się już więcej nie obudzić.

Strach przed zaśnięciem

4. Strach przed włosami.
Osobom cierpiącym na chaetofobię nie jest łatwo, bowiem strach przed włosami mocno daje się we znaki. Niektórzy chorzy boją się nawet kontaktu z czymkolwiek co ma związek z włosami (grzebienie, szczotki).

Strach przed włosami

5. Strach przed patrzeniem w górę.
Lęk wysokości to najpopularniejsza fobia, natomiast strach przed patrzeniem w górę to jedna z najrzadszych. Niektórzy chorzy boją się tego, że zostaną czymś zgnieceni jeżeli spojrzą w górę.

Strach przed patrzeniem w górę

6. Strach przed igłami.
Strach przed igłami, zwany również strachem przed strzykawkami, to jedna z popularniejszych niezwykłych fobii. W najgorszych przypadkach osoby cierpiące na tę fobie trzęsą się na samą myśl o szczepieniu.

Strach przed igłami

7. Strach przed chodzeniem.
O ile dla większości z nas chodzenie jest naturalną częścią dnia, o tyle osoby cierpiące na strach przed chodzeniem najlepiej w ogóle unikały by tej czynności. Ta fobia jest najczęściej wynikiem urazu związanego z chodzeniem.

Strach przed chodzeniem

8. Strach przed czosnkiem.
Jedną z najbardziej niezwykłych fobii jest alliumfobia, czyli strach przed czosnkiem. Niektóre mity związane z wampirami mogły mieć swój początek w tej fobii.

Strach przed czosnkiem

9. Strach przed liczbami.
To prawda, że wielu ludzi nie lubi matematyki, zwłaszcza na poziomie szkoły średniej. Jednakże na świecie istnieją również ludzie, którzy naprawdę trzęsą się na widok liczb. Te osoby cierpią na arytmofobię.

Strach przed liczbami

10. Strach przed papieżem.
Jedną z najrzadszych fobii jest papafobia, czyli strach przed papieżem i papiestwem. Uzasadnienie tego strachu pozostaje niejasne, ale w najgorszych przypadkach może się objawiać lękiem przed kościołem rzymsko-katolickim.

Strach przed papieżem

Komentarze   

 
0 #1 Wera 2015-02-13 11:08
Znam jeszcze kilka innych dziwnych fobii: strach przed wyjściem z toalety (Abcellofobia), strach przed powietrzem (Aerofobia), strach przed latem (Aestafobia), strach przed byciem obserwowanym przez kaczki (Anatidefobia) i inne :) Chyba istnieją fobie na wszystko.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane