Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najrzadziej używanych języków świata

Szacuje się, że co około dwa tygodnie jeden język ludzki umiera. Jeszcze inne szacunki pokazują, że około 90% z 7000 aktualnie używanych języków zniknie do roku 2050. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma gospodarcza i kulturalna globalizacja. Wraz z rosnącą integracją gospodarczą w skali międzynarodowej, krajowej i regionalnej, ludzie szukają sposobów na łatwiejszą komunikację, zwracając się ku językom częściej używanym.

Dziś chcielibyśmy pokazać wam dziesięć z najrzadziej używanych języków na świecie. Każdy z tych języków jest na etapie wymierania, a w paru przypadkach pozostało tylko kilku rdzennych mówców.

1. Język Uru: 1 rdzenny mówca.
Ponieważ język Uru – używany w prowincji Ingavi w Boliwii – ma tylko jednego rdzennego mówcę, nie ma nadziei na jego ożywienie. Jak tysiące języków przed nim, Uru może zniknąć na zawsze, powodując utratę kawałka światowej kultury.

Ludzie mówiący językiem Uru

2. Język Spokane: 2 rdzennych mówców.
Kolejnym językiem, który w najbliższej przyszłości całkowicie zniknie z naszego świata jest Spokane. Tym językiem mówią biegle wyłącznie dwie osoby żyjące w rezerwacie Indian w Montanie. Język ten nie ma wyraźnego związku z innymi językami świata, dlatego jest unikatowy.

Ludzie mówiący językiem Spokane

3. Język Mescalero-Chiricahua: 3 rdzennych mówców.
W Oklahomie, w Stanach Zjednoczonych, znajdziemy tylko 3 rdzennych mówców języka Mescalero-Chiricahua. Ten język pilnie potrzebuje pomocy, dlatego już teraz w szkołach podejmowane są działania aby nauczać go w szkołach i utrzymać kulturę żywą. Czy tak się stanie, zależy już od młodego pokolenia.

Ludzie mówiący językiem Mescalero-Chiricahua

4. Język Abaga: 5 rdzennych mówców.
Dzisiejszy świat wie bardzo niewiele na temat języka Abaga – a cała ta otoczka tajemnicy wokół tego języka sprawia, że bardzo ciężko go zachować przy życiu. Szacuje się, że obecnie na świecie żyje tylko 5 rdzennych mówców posługujących się językiem Abaga, którzy mieszkają w Papui-Nowej Gwinei.

Ludzie mówiący językiem Abaga

5. Onondaga: 10 rdzennych mówców.
Język plemienia Onondaga, będącego częścią plemion Irokeskich, to kolejny język zagrożony całkowitym wymarciem. Obecnie w stanie Nowy Jork żyje tylko około 10 rdzennych mówców. Niestety dzieci nie uczą się języka swoich przodków, przez co ten bardzo szybko może zniknąć na zawsze.

Ludzie mówiący językiem Onondaga

6. Język Bom: 20 rdzennych mówców.
Kolejnym językiem na skraju wymarcia jest język Bom używany w Sierra Leone, przez zaledwie 20 rdzennych mówców – w kraju zamieszkiwanym przez 6,2 miliona mieszkańców. Niestety nie mówi nim nikt z młodego pokolenia, przez co szanse zachowania są naprawdę niewielkie.

Ludzie mówiący językiem Bom

7. Język Bella Coola: 50 rdzennych mówców.
Bella Coola, znany również jako nuxálk, to język używany przez Indian w prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie. Dla tego języka jeszcze nie wszystko jest stracone. W prowincji znajduje się szkoła, w której młode pokolenie uczy się mówić językiem swoich przodków.

Ludzie mówiący językiem Bella Coola

8. Język Seneca: 100 rdzennych mówców.
Seneca to plemię wchodzące w skład ligi plemion Irokeskich. Przyjmuje się, że aktualnie językiem ludu Seneca mówi około 100 rdzennych mówców, w większości ludzi starszych. Aktualnie czynione są wysyłki by starsi nauczali języka młodszych. W ciągu kilku lat powinniśmy wiedzieć czy przyniosły skutek.

Ludzie mówiący językiem Seneca

9. Język Amahuaca: 500 rdzennych mówców.
Amahuaca to rodzimy język z Ameryki Południowej, którego rdzenni mówcy żyją od Peru po Brazylię. Obecnie mówi nim około 500 osób, jednak nie istnieją szkoły, które nauczałyby języka Amahuaca. Można tylko liczyć na to, że społeczność jest dostatecznie silna by utrzymać go przy życiu.

Ludzie mówiący językiem Amahuaca

10. Język Taos: 800 rdzennych mówców.
Taos to język jakim posługują się ludzie w Taos Pueblo w Nowym Meksyku, w Stanach Zjednoczonych. Aktualnie tym językiem posługuje się około 800 rdzennych mieszkańców, którzy niechętnie dzielą się szczegółami języka nawet z lingwistami. Większość mówców Taos posługuje się również językiem hiszpańskim.

Ludzie mówiący językiem Taos

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane