Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 ważnych i ciekawych odkryć naukowych z 2014 roku

Dla wielu z nas miniony rok upłynął pod znakiem Kryzysu Krymskiego i konfliktu na wschodniej Ukrainie, jednak nie należy zapominać, że z każdym rokiem człowiek dowiaduje się coraz więcej o Ziemi, kosmosie i otaczającym świecie.

W minionym roku ludzkość poczyniła wiele ważnych i ciekawych odkryć, które zamiast przerażać, napawają optymizmem. Lockheed Martin powiadomił o przełomie w pracach nad fuzją jądrową, odbyło się pierwsze lądowanie na komecie, a nawet znaleziono pierwszą planetę o rozmiarach bliskich Ziemi krążącą w ekosferze gwiazdy.. O niektórych z bardziej interesujących odkryć przeczytasz w rozwinięciu artykułu.

1. Pierwsze lądowanie Ziemskiego lądownika na komecie.
Dzień 12 listopada 2014 zapisze się w historii ludzkości złotymi głoskami – tego dnia po raz pierwszy w historii Ziemski lądownik (Philae) wylądował na powierzchni komety w ramach misji sondy kosmicznej Rosetta. Warto wspomnieć, że sonda wystartowała z Ziemi dnia 2 marca 2004, więc na powodzenie musieliśmy czekać ponad 10 lat. Misja sondy Rosetta i jej lądownika ma nam pomóc poznać pochodzenie komet oraz ich znaczenie dla Układu Słonecznego.

2. Planeta podobna do Ziemi w ekosferze gwiazdy: Kepler-186f.
W 2014 roku Teleskop Kosmiczny Kepler odkrył planetę Kepler-186f, która jest nie tylko podobna do Ziemi rozmiarami, ale również znajduje się w strefie warunków sprzyjających powstaniu życia. Kepler-186f to planeta o promieniu 1,11 razy większym od promienia Ziemi, znajdująca się około 493 lata świetlne od naszej Planety, w gwiazdozbiorze Łabędzia. Planeta obiega swoją gwiazdę w 130 dni i jest na tyle duża by utrzymać gęstą atmosferę.

3. Lockheed Martin ogłasza przełom w syntezie jądrowej.
W październiku 2014 roku Lockheed Martin pochwalił się dokonaniem przełomu w syntezie jądrowej, dzięki któremu już za kilka-kilkanaście lat będzie możliwa budowa i wykorzystanie kompaktowych reaktorów fuzyjnych. Taki reaktor miałby zmieścić się nawet na ciężarówce lub w samolocie. Reaktor ma wykorzystywać tryt i deuter jako paliwo, a 25 kilogramów tychże ma dostarczać przez rok energii dla 80-tysięcznego miasta.

4. Płyty tektoniczne na Europie.
Europa, czwarty co do wielkości księżyc Jowisza, od dawna uważany jest za miejsce sprzyjające powstawaniu życia. Naukowcy zakładają, że pod jego grubą lodową skorupą może kryć się ocean ciekłej wody. W tym roku dokonano kolejnego ciekawego odkrycia dotyczącego tego miejsca – Europa posiada system płyt tektonicznych podobnych do naszej planety. Jest to pierwsze ciało niebieskie poza Ziemią gdzie zaobserwowano taki mechanizm.

5. Dreadnoughtus – nowy olbrzymi dinozaur odkryty.
Jeżeli chodzi o dinozaury rozmiar ma znaczenie, w końcu to jeden z powodów fascynacji tymi wymarłymi zwierzętami. W 2014 odkryto szkielet jednego z największych dinozaurów – chociaż może być dość trudne dokładne określenie wagi i wielkości stworzenia, który żył miliony lat temu tylko na podstawie jego kości. Dreadnoughtus ważył około 65 ton, miał 12 metrów wysokości i 26 metrów długości.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane