Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 niesamowitych zdjęć w historii człowieka

Stare powiedzenie mówi, że zdjęcie może powiedzieć więcej jak tysiąc słów. O prawdziwości tego zdania najlepiej świadczą uczucia jakie towarzyszą nam podczas przeglądania starych albumów ze zdjęciami, dzięki którym możemy przywołać wspomnienia z przeszłości.

Szacuje się, że w całej historii fotografii ludzie z całego świata wykonali około 3,5 biliona zdjęć, z czego aż 10% zostało wykonanych tylko w ostatnim roku. Nie ma wątpliwości, że dzięki rozwojowi fotografii cyfrowej zdjęć będzie coraz więcej i więcej. Poniżej możecie zobaczyć dziesięć znanych zdjęć, które stały się sławne ze względu na przekaz jaki sobą niosą.

1. Uciekająca wietnamska dziewczynka.
Jedno z najbardziej charakterystycznych zdjęć pochodzących z Wietnamu. Fotografia została wykonana w czerwcu 1972 roku, tuż po tym jak na wioskę zamieszkałą przez cywilów spadł napalm. Jedną z uciekinierek była 9-letnia wówczas Kim Phuc, która zdjęła palące się ubrania i uciekała wraz z innymi dziećmi.

Uciekająca wietnamska dziewczynka

2. Misjonarz w Afryce.
W 1980 roku fotograf Mike Wells wykonał jedno z najbardziej niepokojących i mocnych zdjęć, przedstawiające rączkę głodującego chłopca z Ugandy, który trzyma za rękę misjonarza. Fotograf przyznał, że wstyd mu było robić to zdjęcie, jednak fotografia otworzyła oczy ludzi na całym świecie na głodujące dzieci w Afryce.

Misjonarz w Afryce

3. Komora gazowa.
W czasie II Wojny Światowej naziści założyli obozy zagłady, w których zabijano Żydów, Polaków i inne grupy. Na świecie nie brakuje szokujących fotografii związanych z holokaustem, jednak ta wydaje się być najbardziej wymowna. Jest to wnętrze komory gazowej na ścianach której widoczne są ślady po drapaniu umierających ludzi.

Komora gazowa

4. Ziemia widziana z Księżyca.
W grudniu 1968 roku została przeprowadzona misja Apollo 8, która była pierwszą misją, która wyniosła ludzi poza orbitę okołoziemską. Celem misji było sporządzenie dokumentacji fotograficznej i poszukanie miejsca pod przyszłe lądowanie na księżycu. To właśnie podczas tej misji wykonano słynne zdjęcie Ziemi z orbity Księżyca.

Ziemia widziana z Księżyca

5. Flower Power.
W latach 60. XX wieku przez Stany Zjednoczone przetoczyło się wiele demonstracji powodowanych niepokojami społecznymi, sprzeciwem wobec wojny i przemocy. Jedną z najbardziej znanych fotografii z tamtego okresu jest zdjęcie na którym grupa protestujących w pobliżu pentagonu wtyka kwiaty w lufy karabinów.

Flower Power

6. Tank Man.
Tank Man to zdjęcie nieznanego buntownika który 5 czerwca 1989 roku, dzień po stłumieniu protestów na placu Niebiańskiego Spokoju, próbował zatrzymać kolumnę chińskich czołgów wracających z akcji. Ikoniczny wizerunek chińskiego oporu tłumionego brutalnie przez władze. Tożsamość i losy mężczyzny nie są znane.

Tank Man

7. Egzekucja w Wietnamie.
To zdjęcie jest niesamowite z wielu powodów. Zostało wykonane dokładnie w chwili kiedy kula pistoletu przebija głowę jeńca. W takiej sytuacji większość z nas automatycznie staje w obronie ofiary, a jednak ofiara również miała na swoim sumieniu wielu zabitych. Przykład bestialstwa i bezsensu wojny.

Egzekucja w Wietnamie

8. Samospalenie mnicha buddyjskiego.
W 1963 roku buddyjski mnich Thich Quang Duc usiadł na środku ruchliwego skrzyżowania w Sajgonie, oblał się benzyną i podpalił się. Mnich posunął się do aktu samospalenia w proteście przeciwko prześladowaniom buddyzmu w Wietnamie Południowym przez rząd katolickiego prezydenta. Akt ten przykuł uwagę całego świata.

Samospalenie mnicha buddyjskiego

9. Ostatni Żyd w Winnicy.
Podczas II Wojny Światowej naziści dopuścili się wielu przerażających zbrodni na terenach okupowanych, a jedną z nich było wymordowanie Żydów w miejscowości Winnica na Ukrainie. Zdjęcie przedstawia człowieka klęczącego nad dołem w którym spoczywają ciała innych, zastrzelonych przez nazistów ludzi.

Ostatni Żyd w Winnicy

10. Zamieszki podczas Pucharu Stanleya.
Jadąc do Kanady pamiętaj, że tutejsi ludzie bardzo poważnie podchodzą do hokeja. W czerwcu 2011 roku, po tym jak drużyna Vancouver Canucks przegrała z Boston Bruins w Vancouver wybuchły zamieszki. Podczas zamieszek dziewczyna została powalona na ziemię a jej chłopak położył się przy niej i pocałował starając się pocieszyć ukochaną.

Zamieszki podczas Pucharu Stanleya: całująca się para

Komentarze   

 
0 #1 vincent 2015-07-18 22:34
Niesamowite, straszne, dające do myślenia. Fotografia potrafi dużo przekazać.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane