Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 ciekawostek, o których mogłeś nie wiedzieć

W większości przypadków rzeczywistość jest bardzo nudna, zwłaszcza kiedy zaczniemy porównywać ją z książkami lub tym co możemy zobaczyć na dużym ekranie. Ale czasami rzeczywistość przekracza nasze najśmielsze oczekiwania i wywraca świat do góry nogami. Wiedział o tym nawet słynny amerykański pisarz Mark Twain, który jest autorem następujących słów „Prawda jest dziwniejsza od fikcji, a to dlatego, że fikcja musi być prawdopodobna. Prawda - nie."

Poniżej mamy dla was kilka interesujących faktów, które spowodują, że zapytacie się „Czy rzeczywiście jest to prawda?". Tak, wszystkie ciekawostki zapisane poniżej to prawda.

1. Historia ludzkości to zaledwie 0,004% historii Ziemi.
Czy czasami czujesz jakby ludzkość była obecna na Ziemi od niepamiętnych czasów? Ziemia istnieje ponad 4,5 miliarda lat, zaś wiek gatunku Homo Sapiens szacuje się na około 100-190 tysięcy lat. Gdyby wiek Ziemi był 24 godzinną dobą, to nasz gatunek byłby obecny na zegarze przez nieco ponad 3 sekundy. Jak widać w całej historii naszej planety jesteśmy tylko niewiele znaczącą chwilą, nieco dłuższą od pstryknięcia palcem.

2. Mount Everest został by zalany w największej głębi oceanu.
Czy wiesz jakie to niesamowite uczucie pływać w oceanie, w miejscu niemal bezdennej głębi? To uczucie gdy pod twoimi stopami jest kilkanaście kilometrów wody jest nieco przerażające. Najwyższa góra świata Mount Everest sięga na wysokość 8850 metrów n.p.m., zaś najgłębszym miejscem na Ziemi jest Głębia Challengera, której najniższy punkt znajduje się 10 994 metrów pod poziomem morza.

3. Nieśmiertelność istnieje.
Czy wiedziałeś, że jeszcze w XV wieku średnia długość życia człowieka wynosiła około 30 lat? Dziś ludzie żyją średnio około 70 lat, jedna wciąż daleko nam do opisywanej w książkach sci-fi i fantasy nieśmiertelności. Jednak czy nieśmiertelność jest obecna tylko w książkach? Okazuje się, że nie. Ludzkość odkryła gatunek meduz – Turritopsis dohrnii – które są uważane za nieśmiertelne. Te meduzy po osiągnięciu dojrzałości płciowej mogą znów powrócić do stanu niedojrzałego płciowo hydropolipa i teoretycznie powtarzać to w nieskończoność. Z tego względu są nazywane nieśmiertelnymi meduzami. Obecnie wciąż trwają badania tego gatunku.

4. Antarktyda jest pustynią.
Kiedy myślimy o pustyni, większości z nas jawią się kilometry złotego piasku, kaktusy, wyschnięte konary drzew oraz słońce i niesamowicie wysoka temperatura. Ostatnią rzeczą jaką sobie wyobrażamy jest zimno i śnieg. W rzeczywistości Antarktyda jest największą pustynią na Ziemi, z opadami rocznymi szacowanymi na 100 mm – około 2 razy mniej jak Sahara. Na Antarktydzie są nawet obszary gdzie roczne opady wynoszą zaledwie 2 mm.

5. W grupie 57 osób, co najmniej dwie najpewniej dzielą tą samą datę urodzin.
Istnieje 365 dni w roku, z dodatkowym dniem występującym co cztery lata. Czy wiedziałeś, że istnieje tak zwany „Paradoks dnia urodzin", który mówi, że wystarczy umieścić w pokoju co najmniej 23 osoby, by prawdopodobieństwo obchodzenia urodzin przez dwie z nich tego samego dnia wynosiło 50%. Posługując się wzorem paradoksu dnia urodzin można wyliczyć, że umieszczając w pokoju 57 osób, prawdopodobieństwo obchodzenia urodzin przez co najmniej dwie z tych osób tego samego dnia, będzie wynosiło już 99%.

6. Nintendo powstało w 1889 roku.
Nintendo, firma która większości z nas kojarzy się z grami wideo – oraz niezwykle popularną konsolą do gier Wii – skończyła już ponad 100 lat, mimo, że historia gier liczy sobie kilkadziesiąt lat. Początkowo firma zajmowała się produkcją kart hanafuda do tradycyjnej japońskiej gry karcianej. Następnie inwestowała pieniądze między innymi w przedsiębiorstwo taksówkarskie, hotele miłości, sieć telewizyjna i wiele innych. W końcu w latach 70. XX wieku Nintendo zajęło się zarabianiem pieniędzy na elektronice i grach wideo.

7. Około 11 miliardów ludzi w 2100 roku.
Około 1 roku naszej ery liczba ludności świata wynosiła 250 milionów. Na początku X wieku było nas już około 350 milionów, zaś około 1820 liczba ludności świata przekroczyła 1 miliard. Obecnie na Ziemi żyje ponad 7 miliardów ludzi, a wielu ekspertów uważa, że nasza planeta już teraz jest przeludniona. Co byś powiedział na to, że być może jeszcze za twojego życia, około 2100 roku na Ziemi będzie nas około 11 miliardów? (Szacunki ONZ).

8. 10% wszystkich zdjęć w historii zostało wykonane w ostatnim roku.
Od 1900 roku, kiedy to został zaprezentowany pierwszy popularny aparat fotograficzny Kodak Brownie, ludzie z całego świata wykonali około 3,5 biliona zdjęć – z czego aż 10% (około 350 miliardów) zostało wykonanych tylko w roku ubiegłym. Na tak duży wzrost liczby fotografii ma wpływ rozpowszechnienie się aparatów cyfrowych, które dziś są obecne nawet w prostych telefonach komórkowych. Ciekawe jest również to, że od kiedy powstał Facebook ludzie wrzucili na jego serwery około 140 miliardów zdjęć.

9. Detroit wręczyło klucz do miasta Saddamowi Husajnowi.
Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że Saddam Husajn był w nie najlepszych stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi – to były Iracki dyktator posiadał klucz do miasta Detroit. W czasie kiedy Husajn został nowym prezydentem Iraku przekazał darowiznę w wysokości 450 tysięcy dolarów na kościół w Detroit, za co został nagrodzony kluczem do amerykańskiego miasta. Niewiarygodne, a jednak prawdziwe.

10. Wszyscy dzielimy się zarazkami z dinozaurami.
Jak wszyscy wiemy dinozaury pojawiły się w triasie, około 237 milionów lat temu. Stanowiły dominującą grupę kręgowców lądowych od początku jury (około 201 milionów lat temu) przez 135 milionów lat, do końca kredy (66 milionów lat temu). Z drugiej strony szacuje się, że w naturalnych warunkach cała woda obecna na Ziemi ulega oczyszczeniu po około 100 milionach lat. A skoro dinozaury żyły jeszcze 66 milionów lat temu, to kąpiąc się w morzu miej na uwadze, że w wodzie wciąż jest obecna maleńka cząstka tych wielkich stworzeń.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze