Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 najdroższych materiałów świata

Jeżeli zapytalibyśmy się ciebie, jakie substancje, materiały lub minerały są najdroższe na świecie, to co byś wymienił? Złoto, platyna, diament, a może grafit? Miałbyś sporo racji, bowiem obecnie lista najdroższych materiałów jest zdominowana przez pierwiastki ziem rzadkich, takie jak platyna i kamienie szlachetne, które trudno znaleźć i ciężko wydobyć, a na które jest duży popyt.

Mimo, że takie materiały jak złoto, diamenty czy platyna rzeczywiście są drogie, to na świecie istnieje wiele dużo droższych substancji. W rozwinięciu artykułu znajdziesz informacje o najdroższych substancjach świata, wraz z informacją dotyczącą ceny za gram.

1. Antymateria: 6,25 biliona dolarów za gram.
Jeszcze w 2006 roku naukowcy szacowali, że wyprodukowanie grama antymaterii kosztowało by nas około 25 bilionów dolarów, jednak obecnie ta cena szacowana jest na około 6,25 biliona dolarów za gram. Aktualnie antymateria wytwarzana jest w śladowych ilościach poprzez zderzanie cząstek rozpędzonych w akceleratorach, np. w Wielkim Zderzaczu Hadronów należącym do CERN. W przyszłości mogła by służyć jako bardzo wydajne paliwo do statków kosmicznych.

Antymateria

2. Kaliforn: 27 milionów dolarów za gram.
Daleko w tyle za antymaterią plasuje się kaliforn – sztucznie wytworzony pierwiastek chemiczny, którego nazwa pochodzi od stanu Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, gdzie został odkryty w 1950 roku. Jest niezwykle radioaktywny: jeden mikrogram tego pierwiastka uwalnia do 170 milionów cząsteczek neutronowych co minutę, co czyni go niezwykle toksycznym dla większości życia organicznego. Obecnie wykorzystuje się go między innymi przy prześwietlaniu samolotów w poszukiwaniu usterek, czy poszukiwaniu złota, platyny i środków odurzających. Jako, że jego masa krytyczna jest 3-krotnie mniejsza od plutonu, potencjalnie mógłby zostać użyty do budowy kieszonkowych bomb atomowych.

Kaliforn

3. Painit: 300 tysięcy dolarów za gram.
Painit to bardzo rzadki minerał z gromady boranów. Po raz pierwszy odnaleziony został w Mjanmie przez brytyjskiego mineraloga oraz handlarza klejnotami Arthura C.D. Paina w latach 50. XX wieku. Przed rokiem 2005 potwierdzono tylko 25 odkryć tego niezwykle rzadkiego minerału, z czego większość miała miejsce w Mjanmie. Aktualnie minerał jest w większość w rękach prywatnych oraz w kilku instytucjach, w tym w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Część odnalezionych próbek została wykorzystana jako kamienie jubilerskie.

Painit

4. Diament: 55 tysięcy dolarów za gram.
Długo cenione za ich piękno i wartość, diamenty są jednym z najdroższych materiałów świata, choć oczywiście nie są najrzadsze. Diamenty tworzą się głęboko w skorupie ziemskiej w wyniku oddziaływania bardzo wysokiej temperatury i ciśnienia, które przekształcają cząsteczki węgla w najtwardszy kamień na Ziemi. Niektóre diamenty są datowane nawet na 3,2 miliarda lat! Oczywiście wysoka wartość diamentów to sporna kwestia, bowiem ich cena będzie uzależniona od miejsca wydobycia, czystości kamienia czy aktualnej ceny rynkowej. W Afryce są nawet kraje, gdzie tak zwane krwawe diamenty wykorzystuje się w wymianie barterowej.

Diament

5. Tryt: 30 tysięcy dolarów za gram.
Tryt to nietrwały izotop wodoru, który w niewielkich ilościach występuje również naturalnie w atmosferze (powstaje gdy atomy deuteru lub azotu są bombardowane promieniowaniem kosmicznym). Mimo tego, głównym źródłem pozyskiwania trytu są reakcje jądrowe. Jest używany jako wskaźnik izotopowy, a jego właściwości fluorescencyjne są wykorzystywane między innymi w znakach ostrzegawczych świecących w ciemności. Możemy kupić również rurki z trytem (świeca pod wodą) oraz zegarki ze świecącymi wskazówkami w których wykorzystano tryt.

Tryt

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane

Najlepsze czekolady

instalacje sanitarne

zakład instalacji sanitarnych c o i gazu ryszard rożdżeński in bojszowy reviews by real people yelp is a fun and easy way to find recommend talk