Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 optymistycznych faktów dotyczących ludzi i świata

Media niemal każdego dnia przekazują nam przykre, niemiłe czy wręcz negatywne informacje. Informacje o upadających firmach, relacje z protestów, wiadomości o konfliktach zbrojnych i tego typu nowiny nie napawają optymizmem.

Ten rok przyniósł nam wiele negatywnych informacji – z tragicznymi lotami samolotów Malaysia Airlines i Kryzysem Krymskim na czele. Jako, że 2014 powoli dobiega końca, a lada chwila wypadają Święta Bożego Narodzenia, mamy dla was kilka optymistycznych wiadomości dotyczących ludzkości oraz świata. Oto fakty napawające optymizmem, które pokazują, że obecnie życie jest dużo lepsze niż wiele lat temu.

1. Średnia długość życia rośnie z każdym rokiem.
W 2012 roku średnia długość życia w ujęciu światowym wynosiła już 70 lat! To dużo więcej jak przed latami, a rozwój medycyny oraz brak znaczących konfliktów zbrojnych sprawiają, że ludzie żyją coraz dłużej. Jeszcze w V wieku średnia długość życia mieszkańca Europy wynosiła tylko 25 lat, zaś w XV wieku ludzie dożywali najczęściej 28 lat. W 1900 roku ludzie żyli już średnio 46 lat, zaś w 1990 człowiek dożywał 65 lat.

2. Wirus polio został niemal całkowicie wyeliminowany.
Szczepionki to jeden z największych wynalazków w dziejach ludzkości, wynalazek który pozwolił nam walczyć z wieloma groźnymi chorobami. Obecnie dzięki szczepieniom jesteśmy bardzo bliscy całkowitej eliminacji wirusa polio, który występuje endemicznie między innymi w Nigerii, Afganistanie i Pakistanie oraz krajach Afrykańskich. Europa uwolniła się całkowicie od wirusa polio na początku XXI wieku.

3. Coraz więcej ludzi ma dostęp do czystej wody pitnej.
Usługi sanitarne i czysta woda pitna to dwa bardzo ważne elementy w tworzeniu zdrowego społeczeństwa. Chociaż w 2012 roku UNICEF przedstawił dane z których wynika, że na świecie dostępu do bezpiecznej wody pitnej nie ma jeszcze 780 milionów ludzi, to i tak nie jest tak źle jak pod koniec XX wieku. Od 1990 roku ponad 2 miliardy osób zyskało dostęp do czystej wody pitnej, i z tego należy się cieszyć.

4. Z każdym rokiem spada liczba zgonów wśród dzieci.
W krajach rozwiniętych śmierć dziecka przed osiągnięciem 5 roku życia jest rzadkością, jednak w krajach trzeciego świata wciąż umierają najmłodsi. Jeszcze w 1990 roku każdego roku na świecie umierało 12 milionów dzieci przed 5 rokiem życia, w 2011 roku było to już 7 milionów zgonów rocznie, zaś obecnie każdego roku na świecie umiera około 5 milionów dzieci. Jest coraz lepiej, jednak przed ludzkością wciąż wiele pracy.

5. Wciąż spada liczba analfabetów.
Analfabetyzm, czyli brak umiejętności pisania i czytania, jest coraz mniejszym problemem dla świata. Według raportów UNESCO obecnie 80% kobiet oraz 89% mężczyzn z całego świata potrafi pisać i czytać. Statystyki uwzględniające dzieci do 15 roku życia są jeszcze lepsze – czytać potrafi 87% dziewcząt i 92% chłopców. W Polsce tylko 0,3% ludzi nie potrafi czytać i pisać, a jeszcze w 1921 roku mieliśmy 33,1% analfabetów.

6. Świat jest dużo spokojniejszy niż kiedykolwiek.
Chociaż w ostatnim roku mieszkańców Europy straszył Kryzys Krymski oraz jego efekty, a na świecie nie brakuje konfliktów zbrojnych w których giną ludzie, to przyszło nam żyć w świecie dużo spokojniejszym. Nie ma konfliktów zbrojnych na miarę Pierwszej czy Drugiej Wojny Światowej. W obecnym roku podczas działań zbrojnych zginęło około 30 tysięcy osób. Dla porównania podczas sześciu lat II Wojny Światowej poległo 72 miliony ludzi (średnio 6 milionów rocznie).

7. Ludzie są mniej rasistowscy.
Nasz świat jest dużo bardziej tolerancyjny, w porównaniu do świata sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Na świecie takim sygnałem do zmian był wybór Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zresztą nie trzeba wybiegać daleko poza nasze podwórko. W ostatnich latach w Polsce również wzrosła tolerancja. Dowodem na to jest między innymi pierwszy czarnoskóry poseł John Godson.

8. 77% mieszkańców Ziemi jest szczęśliwa.
W 2012 roku grupa badawcza Ipsos przeprowadziła badanie w 24 krajach świata, z którego wynika, że 77% ludzi w nich mieszkających jest szczęśliwych (z tego 22% bardzo szczęśliwych). To nieco lepiej jak w 2007 roku, kiedy szczęście deklarowało 75% badanych. W badaniu wzięli również udział mieszkańcy Polski. W naszym kraju 15% badanych deklarowało, że są bardzo szczęśliwi. Najwięcej bardzo szczęśliwych obywateli ma Indonezja (51%).

9. Spada liczba palaczy w krajach rozwiniętych.
Chociaż liczba palaczy w krajach biednych i rozwijających się wciąż rośnie, to w krajach rozwiniętych obserwujemy trend spadkowy. Obecnie w Polsce papierosy pali 33,5% panów i 21% pań. Dla porównania jeszcze w 1982 roku po papierosy sięgało 65% Polaków i 32% Polek. Odsetek palaczy spada również w wielu innych krajach rozwiniętych. W Stanach Zjednoczonych jest obecnie 18% palaczy, a w 2005 było ich 21%.

10. Kosmos stoi przed nami otworem.
W przeszłości za bilet na orbitę Ziemi trzeba było zapłacić 20-35 milionów dolarów, zaś obecnie, dzięki włączeniu się prywatnych firm do podboju kosmosu za bilet w kosmos trzeba zapłacić około 200 tysięcy dolarów. Za kilkanaście lat podróż powinna być jeszcze tańsza. Co więcej, na przyszłość zaplanowano kilka misji załogowych na Marsa. Na lata 2025-2060 misje załogowe na marsa planują: NASA, Europejska Agencja Kosmiczna, Chińska Agencja Kosmiczna oraz prywatna inicjatywa Mars One.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze