Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 państw z największą liczbą laureatów Nagrody Nobla

Nagroda Nobla to coroczne wyróżnienie przyznawane przez komisje ze Szwecji i Norwegii, w uznaniu osiągnięć kulturalnych i naukowych, ustanowione ostatnią wolą pomysłodawcy Alfreda Nobla. Nagroda została wręczona po raz pierwszy w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901. Obecnie przyznaje się Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury, ekonomii oraz Pokojową Nagrodę Nobla.

W całej swojej historii Nagroda Nobla trafiła do 864 osób i organizacji, z ponad 70 państw świata. Które państwa mogą się pochwalić największą ilością Nagród Nobla? Tego dowiecie się z rozwinięcia artykułu.

1. Stany Zjednoczone: 350.
Aż 350 laureatów Nagrody Nobla pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali między innymi Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson, Martin Luther King, Jimmy Carter oraz Barack Obama. W 2014 roku noblistami w dziedzinie chemii zostali William Moerner oraz Eric Betzig, za wkład w rozwój mikroskopii fluorescencyjnej wysokiej rozdzielczości.

Martin Luther King Zdjęcie

2. Wielka Brytania: 123.
Wielka Brytania może się pochwalić 123 osobami i organizacjami do których trafiła Nagroda Nobla. Ostatnimi laureatami Pokojowej Nagrody Nobla z Wielkiej Brytanii byli David Trimble oraz John Hume, którzy otrzymali Nobla za ich wysiłki na rzecz znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu w Irlandii Północnej. W 2013 Nobla w dziedzinie fizyki dostał Peter Higgs.

3. Niemcy: 105.
Niemcy wydały na świat 105 noblistów, wśród których znajdziemy również laureatów Pokojowej Nagrody Nobla: Ludwig Quidde, Carl von Ossietzky, Albert Schweitzer, Willy Brandt oraz Henry Kissinger. W ostatnich latach noblistami z Niemiec zostali Stefan Hell, Thomas C. Südhof, Herta Müller, Harald zur Hausen oraz Gerhard Ertl.

4. Francja: 61.
Francja może się pochwalić 61 noblistami. W 2014 roku Nobla w dziedzinie ekonomii dostał Jean Tirole za analizę siły rynkowej i regulacji. Dodatkowo Patrick Modiano dostał Nobla w dziedzinie literatury za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji.

5. Szwecja: 29.
Daleko za pierwszą czwórką jest Szwecja, która dała świat 29 laureatów Nagrody Nobla. Ostatni raz Nagroda Nobla trafiła do Szwecji w 2011 roku, kiedy to noblistą w dziedzinie literatury został Tomas Tranströmer, nagrodzony za zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości. Z kolei w 1982 roku Alva Myrdal dostała Pokojowego Nobla.

6. Szwajcaria: 25.
Ostatnim noblistą za Szwajcarii jest Kurt Wüthrich, który wspólnie z Johnem Fennem oraz Kōichim Tanaką dostał Nobla w dziedzinie chemii za badanie białek. Z drugiej strony pierwszym szwajcarskim noblistą był Henri Jean Dunant, który w 1901 roku dostał Pokojowego Nobla za założenie Czerwonego Krzyża oraz inicjowanie Konwencji Genewskiej.

7. Rosja: 23.
Rosja jest domem 23 noblistów. Pierwszym noblistą z Rosji był Iwan Pawłow, który otrzymał Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w uznaniu jego pracy nad fizjologią układu trawiennego, przez co zmieniła i powiększyła się wiedza na temat życiowych aspektów tego tematu. Z drugiej strony w 1990 roku Michaił Gorbaczow otrzymał Pokojowego Nobla.

8. Kanada: 22.
Ostatnią noblistką z Kanady jest Alice Munro, która w 2012 roku otrzymała Nobla w dziedzinie literatury jako mistrzyni współczesnego opowiadania. Kanada może się również pochwalić laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, bowiem w 1957 roku Lester B. Pearson, przewodniczący 7. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, za wprowadzenie sił pokojowych w czasie kryzysu sueskiego.

9. Japonia: 22.
Japonia ma taką samą liczbę Noblistów jak Kanada. W 2014 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymało trzech Japończyków - Isamu Akasaki, Hiroshi Amano oraz Shūji Nakamura za wynalezienie efektywnej niebieskiej diody elektroluminescencyjnej, która może być źródłem jasnego i energooszczędnego światła białego.

10. Austria: 21.
21 noblistów pochodzi z Austrii. Pierwszym noblistą z tego państwa był Philipp Lenard z Uniwersytetu Christiana-Albrechta w Kilonii, który w 1905 roku otrzymał Nobla w dziedzinie fizyki za jego prace dotyczące promieni katodowych. W 2005 roku Pokojowego Nobla otrzymała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej za wysiłki zapobiegające używaniu energii jądrowej do celów militarnych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze