Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 największych uniwersytetów na świecie

Kiedy myślimy o uniwersytecie zazwyczaj przychodzą nam do głowy największe uczelnie wyższe w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Oxford, Cambridge, Harvard, Yale i wiele innych. Już nawet te uniwersytety, z liczbą studentów liczoną w dziesiątkach tysięcy, wydają się bardzo duże.

Mimo wszystko, w porównaniu do największych uniwersytetów świata, są one bardzo malutkie. W całej Azji nie brakuje uniwersytetów na których uczy się po kilkaset tysięcy studentów. Indyjski rekordzista posiada około 3,5 miliona studentów! Dla przykładu na Uniwersytecie Warszawskim studiuje około 52 tysiące osób.

1. Indira Gandhi National Open University, Indie: 3,5 miliona studentów.

Indira Gandhi Narodowy Uniwersytet Otwarty, znany jako IGNOU, to indyjski uniwersytet założony w 1985 roku i nazwany na cześć premier Indii Indira Gandhi (jedyna kobieta, która sprawowała funkcję premiera w Indiach). Jest to uczelnia kształcąca na odległość, z główną siedziba znajdującą się w New Delhi. Obecnie działa w Indiach i w 36 innych krajach świata. Szczyci się ogromną liczbą sześćdziesięciu siedmiu ośrodków regionalnych.

2. Anadolu University, Turcja: 1,974 miliona studentów.

Na miejscu drugim, z imponującą liczbą niemal 2 milionów studentów, znalazł się Uniwersytet Anadolu w Eskisehir, w Turcji. Anadolu University powstał w 1982 roku z połączenia czterech istniejących uczelni wyższych w Eskisehir. Większość wydziałów i szkół Anadolu University, w tym Wydział Edukacji Otwartej, znajdują się w Kampusie Yunusemre w centrum Eskişehir. Uczelnia posiada 16 wydziałów, z których trzy oferują kształcenie na odległość.

3. Islamic Azad University, Iran: 1,636 miliona studentów.

Islamic Azad University (IAU), powszechnie określany jako Azad University, jest trzecim największym uniwersytetem świata, oraz największym uniwersytetem Iranu. Z siedzibą w Teheranie, Azad University został założony w 1982 roku. Uczelnia posiada ponad 100 oddziałów w kraju i za granicą. Oddziały uniwersytetu znajdziemy między innymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tanzanii, Libanie a nawet w Wielkiej Brytanii.

4. Allama Iqbal Open University, Pakistan: 1,326 miliona studentów.

Allam Iqbal Open University, znany również jako AIOU, to pakistański uniwersytet z główną siedzibą w Islamabadzie, oraz dużą siecią ośrodków regionalnych porozrzucanych po całym kraju. Chociaż obecnie studiuje tu 1 milion 300 tysięcy studentów, to jeszcze w 2011 roku było to ponad 3 miliony 300 tysięcy studentów. Allam Iqbal Open University, podobnie jak uniwersytety z wyższych miejsc, kładzie duży nacisk na kształcenie na odległość.

5. Payame Noor University, Iran: 1,101 miliona studentów.

Payame Noor University (PNU) to drugi pod względem wielkości uniwersytet w Iranie, jeden z największych uniwersytetów świata. Chociaż główna siedziba uniwersytetu znajduje się w Teheranie, to uczelnia posiada również 31 ośrodków regionalnych oraz 485 lokalnych ośrodków badawczych i kampusów w całym kraju. Uczelnia kształci również międzynarodowych studentów, których jest tu ponad tysiac, jednak tylko w języku perskim.

6. Bangladesh National University, Bangladesz: 1 milion studentów.

Bangladesh National University to uczelnia wyższa założona w 1992 roku, z główna siedzibą w Gazipur, na obrzeżach stolicy kraju Dhaki. Uniwersytet posiada cztery wydziały, każdy podzielony na kilka departamentów (23 departamenty ogółem). Mamy tu wydział humanistyki, wydział biznesu, wydział nauki oraz wydział nauk społecznych. Aktualnie studiuje tu 1 milion osób, co czyni z BNU największy uniwersytet w Bangladeszu.

7. Bangladesh Open University, Bangladesz: 650 tysięcy studentów.

Bangladesz Open University to otwarty uniwersytet założony 21 października 1992 w Bangladeszu. Aktualnie jego główny kampus znajduje się w Board Bazar (Kalmeshwar) w dywizji Dhaka. Na cały uniwersytet składa się siedem szkół, 12 centrów zasobów regionalnych, 80 biur koordynujących oraz ponad 1000 centrów krajowych. Mamy tu wydział edukacji, wydział nauk społecznych,  wydział biznesu, wydział rolnictwa, wydział technologii i inne.

8. Universitas Terbuka, Indonezja: 585 tysięcy studentów.

Universitas Terbuka to 45-ty stanowy uniwersytet Indonezji, będący jednocześnie największym uniwersytetem w tym kraju. Uniwersytet został założony w 1984 roku, zaś obecnie studiuje to około 585 tysięcy studentów. Uniwersytet oferuje studia stacjonarne oraz programy kształcenia na odległość, których celem jest rozszerzenie dostępu do szkolnictwa wyższego, dla wszystkich obywateli Indonezji – w tym tych zamieszkujących odległe wyspy i będących na emigracji.

9. Ramkhamhaeng University, Tajlandia: 525 tysięcy studentów.

Ramkhamhaeng University jest jednym z dwóch otwartych uniwersytetów (kształcących na odległość) w Tajlandii. Przed ustanowieniem Ramkhamhaeng University w 1971 roku, Tajlandia przeżywała kryzys w dążeniu do szkolnictwa wyższego. Liczba absolwentów szkół średnich którzy chcieli studiować, znacznie przewyższyła możliwości wszystkich uczelni wyższych w Tajlandii. Dwa główne kampusy uczelni znajdują się w Bangkoku.

10. University of Pune, Indie: 496 tysięcy studentów.

University of Pune to uczelnia wyższa położona w zachodnich Indiach, z głównym kampusem w mieście Pune. Uczelnia została założona w lutym 1949 roku i obecnie oferuje ponad czterysta kierunków studiów na poziomie licencjackim i podyplomowym. W skład uniwersytetu wchodzi ponad 70 instytucji badawczych, w tym kilka instytucji badawczych o krajowej renomie. Najbardziej znanym wydziałem Uniwersytetu w Pune jest wydział technologii.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze