Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najgorszych systemów edukacji na świecie

W 1990 roku UNESCO powołało do życia program „Edukacja dla Wszystkich", którego głównym celem jest doprowadzenie do zaspokojenia podstawowych potrzeb edukacyjnych wszystkich ludzi, dbając przy tym o wysoką jakość procesu kształcenia. Obecnie w omawianym programie uczestniczy 180 krajów, w tym Polska, zaś postępy poszczególnych członków są mierzone dzięki „Education for All Development Index" w skrócie EDI.

Jako, że w mediach zawsze dużo uwagi poświęca się najlepszym systemom edukacji, dziś chcielibyśmy przedstawić wam dziesięć krajów o najgorszym poziomie edukacji na świecie. Miejmy nadzieję, że w przyszłości sytuacja w omawianych krajach ulegnie poprawie, bowiem edukacja jest kluczem do rozwoju kraju.

1. Niger: 0,528 EDI.

Bogaty w orzeszki ziemne, sorgo, proso oraz bawełnę, Niger ma najniższy poziom edukacji w dzisiejszym świecie. Szacuje się, że tylko 28,7% populacji kraju potrafi czytać i pisać. Jaki procent ludności kraju posiada wykształcenie średnie? Zaledwie 5,1%. Chociaż w kraju nie ma wojny domowej, oraz funkcjonuje stosunkowo stabilny system polityczny, Niger nie może się pochwalić sukcesami na polu edukacji. Edukacja kuleje między innymi przez bardzo słabo rozwiniętą gospodarkę.

2. Burkina Faso: 0,594 EDI.

Burkina faso to państwo położone w Afryce Zachodnie, bez dostępu do morza. Szacuje się, że tylko 27,7% dorosłych potrafi czytać i pisać. To najgorzej na świecie. Co więcej tylko 2% dorosłej populacji posiada średnie wykształcenie. Bardzo źle wygląda również wskaźnik skolaryzacji, który wynosi jedynie 3,3%. Kraj jest biedny. Rolnictwo i hodowla zwierząt wytwarzają 32% produktu krajowego brutto, a trudni się nimi 80% ludności czynnej zawodowo.

3. Mali: 0,612 EDI.

Mali to kolejne państwo o bardzo słabym poziomie edukacji. Szacuje się, że tylko 31,1% dorosłych w kraju potrafi czytać i pisać, co oznaczało by, że wskaźnik analfabetyzmu wynosi niemal 69%. Kraj jest trawiony przez liczne konflikty wewnętrzne. Ostatni z nich, zbrojne powstanie Tuaregów, miał miejsce w 2012 roku. Ostatnim incydentem było opanowanie jednej z kopalni przez bandytów. Również w Mali główną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, zaś najważniejszym towarem eksportowym jest bawełna.

4. Republika Środkowoafrykańska: 0,617 EDI.

Republika Środkowoafrykańska to państwo od lat wyniszczane przez wewnętrzne konflikty. Chociaż w państwie 56,6 dorosłych ludzi potrafi czytać i pisać, to ostatnio poziom kształcenia uległ znacznemu pogorszeniu przez wojnę domową, która wybuchła w 2012 roku i doprowadziła kraj do stanu upadku. Dochodzi nawet do tak drastycznych sytuacji jak czystki etniczne. Kraj posiada bardzo duże walory turystyczne i bogactwa naturalne, jednak w wyniku wojny domowej nie są one odpowiednio wykorzystywane.

5. Etiopia: 0,622 EDI.

Etiopia to kraj położony w Rogu Afryki, graniczący między innymi z Kenią i Sudanem. Szacuje się, że tylko 39% dorosłych potrafi czytać i pisać, co jest piątym najgorszym wynikiem na świecie. Na szczęście widać niewielkie światełko w tunelu, bowiem niedawno Bank Światowy zatwierdził pomoc finansową w wysokości 550 milionów dolarów w celu zwiększenia poziomu edukacji w kraju. Ma na tym skorzystać 21 milionów dzieci w szkołach podstawowych i średnich.

6. Erytrea: 0,623 EDI.

Erytrea to państwo w Afryce Wschodniej, położone nad Morzem Czerwonym. Szacuje się, że 67,8% dorosłych potrafi czytać i pisać. W porównaniu do Burkina Faso nie wygląda to źle, racja? Niestety wojna z Etiopią w latach 1998-2000 spowodowała dotkliwe straty gospodarcze a jej efekty odczuwane są po dziś dzień. Przyszłość gospodarki tego kraju zależy w dużej mierze od poprawy edukacji i zmniejszenia bezrobocia. Aktualnie aż 50% populacji kraju żyje w ubóstwie.

7. Gwinea: 0,634 EDI.

Gwinea to państwo w Zachodniej Afryce, zamieszkiwane przez około 10 milionów osób. Według danych UNESCO tylko 41% dorosłych w kraju potrafi czytać i pisać, co jest dziesiątym najniższym wskaźnikiem na świecie. Obecnie w kraju trwają niepokoje społeczne, które pogarszają sytuacje systemu edukacji. Rząd zamiast skupiać się na rozwoju szkół, musi wydawać pieniądze na zapobieganiu kolejnym zamieszkom. Dopiero po unormowaniu sytuacji będzie możliwa eksploatacja bogatych złóż surowców i rozwój kraju.

8. Pakistan: 0,656 EDI.

Pakistan jest jedynym krajem na tej liście, który nie znajduje się w Afryce. Pakistan to państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim. Chociaż jest to jeden z dziewięciu krajów posiadających bron atomową, to tylko 54,9% dorosłych w kraju potrafi czytać i pisać. Słabości systemu edukacji Pakistanu możemy doszukiwać się w podłożu religijnym (talibowie zakazują dziewczynkom chodzenie do szkoły) oraz problemami z talibami w północnych regionach kraju.

9. Gambia: 0,677 EDI.

Gambia to niewielkie państwo położone w zachodniej części kontynentu afrykańskiego, zamieszkane przez około 1,7 miliona osób. Szacuje się, że tylko 50% dorosłych potrafi czytać, zaś w całym kraju działa około 574 szkół. Chociaż językiem urzędowym jest angielski, to społeczeństwo Gambii jest zróżnicowane pod względem etnicznym. Występuje u kilka dużych plemion, z których każde zachowało własny język i tradycje.

10. Angola: 0,685 EDI.

Angola to państwo w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Szacuje się, że 70,1% dorosłych potrafi czytać i pisać, chociaż system edukacji jest w rozsypce przez trwające niemal ćwierćwiecze działania wojenne. Sytuacja w kraju powoli zaczyna się poprawiać, co można zawdzięczać bogatej bazie surowców naturalnych. Wydobycie ropy naftowej stanowi aż 45% PKB kraju. To właśnie z tych pieniędzy finansowane są programy edukacyjne.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze