Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najstarszych uniwersytetów na świecie

Uniwersytet to termin pochodzący od łacińskiego „universitas magistrorum et scholarium" oznaczającego „wspólnotę nauczycieli i uczniów". Zgodnie z encyklopedyczną definicją Uniwersytet to „najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników."

Obecnie za najstarszy uniwersytet uważa się Uniwersytet Boloński utworzony w 1088 r. we Włoszech, ponieważ była to pierwsza uczelnia oficjalnie nazwana „uniwersytetem". Jako, że wiek jest często miarą mądrości i jakości, tako przygotowaliśmy dla was ranking najstarszych uniwersytetów świata. Oto lista nieprzerwanie działających uczelni:

 

1. Uniwersytet Boloński: 1088 rok.

Uniwersytet Boloński to najstarszy uniwersytet świata, jedna z największych uczelni wyższych działających we Włoszech. Obecnie Uniwersytet Boloński posiada 23 wydziały na których studiuje około 100 000 studentów! Pomimo wspaniałej historii, znamienitych absolwentów (wśród nich znajdziemy trzech papieży i Mikołaja Kopernika) oraz równie znanych uczonych (Dante Alighieri , Umberto Eco itd.) uniwersytetowi nie udało się pozostać na szczycie najbardziej renomowanych rankingów uczelni wyższych. W rankingu QS znajduje się w drugiej setce najlepszych uniwersytetów świata.

2. Uniwersytet Oksfordzki: 1167 rok.

Uniwersytet Oksfordzki, znany również jako Oxford, to najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich. Jest to jeden z najbardziej renomowanych uniwersytetów świata, co potwierdzają liczne rankingi w których Oxford plasuje się w czołowej dziesiątce. Wśród absolwentów Uniwersytetu Oksfordzkiego znajdziemy 46 laureatów Nagrody Nobla, 25 premierów Wielkiej Brytanii, 12 świętych, premierów, prezydentów i królów innych państw świata. Na Oksfordzie studiował Minister Spraw Zagranicznych Polski Radosław Sikorski.

3. Uniwersytet Cambridge: 1209 rok.

Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge to drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Uniwersytet został założony przez grupę uczonych, którzy opuścili Oxford po braku porozumienia z lokalną społecznością. Jako, że jest to jedna z najbardziej renomowanych uczelni świata, nikogo nie powinno dziwić, że wśród jej absolwentów znajdziemy takie osobistości jak Isaac Newton, Stephen Hawking i Alex Turinga. Warto wspomnieć, że absolwenci Cambridge zdobyli 65 Nagród Nobla.

4. Uniwersytet w Salamance: 1218 rok.

Uniwersytet w Salamance to publiczna szkoła wyższa założona przez Króla Alfonsa IX w 1218 roku, będąca najstarszym istniejącym uniwersytetem w Hiszpanii. Przez 400 lat od założenia Uniwersytet w Salamance był jednym z najlepszych w Europie, obok Oksfordu i Sorbony. Niestety od tego czasu jego renoma ciągle spadała. Aktualnie studiuje tu około 31 tysięcy studentów. Do najbardziej znanych absolwentów uczelni należy Cervantes, autor Don Kichota.

5. Uniwersytet w Padwie: 1222 rok.

Uniwersytet w Padwie to włoska uczelnia wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, założony w 1222 r. Chociaż jest to dopiero drugi najstarszy uniwersytet we Włoszech, to konsekwentnie zajmuje najwyższe miejsca w rankingach włoskich uczelni wyższych. Aktualnie na uczelni studiuje około 65 tysięcy studentów, z których znaczną część stanowią studenci zagraniczni. Z uczelnią jest związanych kilku Polaków, w tym Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik oraz Jan Sariusz Zamoyski.

6. Uniwersytet Fryderyka II w Neapolu: 1224 rok.

Uniwersytet Fryderyka II w Neapolu to uniwersytet mieszczący się w Neapolu we Włoszech. Uczelni nosi imię swojego założyciela, Fryderyka II, cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Pierwotnie został powołany w celu szkolenia sędziów, urzędników, prawników itd. Przez ostatnie 790 lat Uniwersytet w Neapolu wykształcił wielu znanych polityków, inżynierów, filozofów i biznesmenów. Aktualnie studiuje tu około 100 tysięcy osób, co czyni go jednym z największych uniwersytetów we Włoszech.

7. Uniwersytet w Sienie: 1240 rok.

W 2006 roku liczba absolwentów na Uniwersytecie w Sienie wynosiła około 20 tysięcy, co stanowi niemal połowę stałych mieszkańców tego pięknego włoskiego miasta. Dziś uniwersytet w Sienie składa się z dziewięciu szkół: Handlowej, Inżynierii, Prawa, Medycyny, Farmacji, Nauk Politycznych itd. Jest znany w całej Europie dzięki swojej szkole prawa i medycyny. Jednym z najbardziej znanych absolwentów jest Giovanni Maria Ciocchi del Monte (1487-1555), znany jako papież Juliusz III.

8. Uniwersytet w Valladolid: 1241 rok.

Uniwersytet w Valladolid to hiszpańska uczelnia wyższa, położona w regionie autonomicznym Kastylia-León w 1241 roku. Na uczelni studiuje około 32 tysiące studentów, nauczanych przez około 2 tysiące nauczycieli. Uniwersytet jest znany na całym świecie z przepięknej barokowej fasady wybudowanej w latach 1716 i 1718. Na fasadzie znajdziemy rzeźby będące alegoriami przedmiotów nauczanych w budynku. Aktualnie uniwersytet działa w czterech miastach: Valladolid, Palencia, Soria i Segovia.

9. Uniwersytet w Maceracie: 1290 rok.

W naszym dzisiejszym rankingu nie brakuje uniwersytetów z Włoszech, kolejnym w kolejce do tytułu najstarszego uniwersytetu świata jest Uniwersytet w Maceracie. Uniwersytet posiada wydziały: dziedzictwa kulturowego, ekonomii, prawa, literatury, filozofii, komunikacji, pedagogiki oraz nauk politycznych na których studiuje około 13 tysięcy studentów. Osoby, które zechcą tu studiować będą miały poczucie nauki w centrum starego uniwersytetu, wśród średniowiecznych murów.

10. Uniwersytet w Coimbrze: 1290 rok.

Uniwersytet w Coimbrze to najstarsza i najważniejsza uczelnia wyższa w Portugalii, a także jedyna tego typu placówka w tym kraju do początku XX wieku. Pierwotnie ustanowiony w Lizbonie, uniwersytet ten został szybko przeniesiony do miasta Coimbra. Co ciekawe nie było to ostateczne, ponieważ przez kolejne wieki uczelnia była przenoszona pomiędzy Coimbrą a Lizboną według kaprysów poszczególnych królów Portugalii. Uczelnia została niedawno dodana do programu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Komentarze   

 
0 #5 Pankracy 2015-02-01 18:26
@Pods, wyjaśnienie masz w tekście "Oto lista nieprzerwanie działających uczelni". Było wiele starszych uniwersytetów, ale tutaj są tylko te które wciąż działają.
Cytować
 
 
0 #4 Pods 2015-02-01 11:26
A gdzie uniwersytet w Fezie (Maroko) 859 rok ?
849 do 1453 Uniwersyte t Konstantynopolitański
859 Fez - Uniwersytet Al-Karawijjin
IX wiek Ochryda
IX wiek Presław
X wiek Salerno
988 Kair - Al-Azhar
Cytować
 
 
0 #3 Paweł 2014-05-04 21:48
Faktycznie, Sorbona to również stary uniwersytet, tyle tylko, że już nie istnieje. Nawet wyżej mają napisane "lista nieprzerwanie działających uczelni". Myślę, że wzorowana na: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oldest_universities_in_continuous_operation
Cytować
 
 
0 #2 Ella 2014-05-02 19:57
Przepraszam uniwersytet paryski zalozony w 1100 a w 1257 nazwany Sorbona
Cytować
 
 
+1 #1 Ella 2014-05-02 19:50
A gdzie na liscie Sorbona, zalozona w 1257 roku ?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze