Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów w których media podlegają największej cenzurze

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wolne media są bardzo ważne dla funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa – daje nam dostęp do obiektywnych informacji, odkrywa i demaskuje afery na  szczytach władzy, pokazuje jak naprawdę wygląda otaczający nas świat. W dzisiejszych czasach wolność mediów stała się bardzo pożądanym towarem.

Dzisiaj przyjrzymy się wskaźnikowi wolności mediów tworzonemu przez Reporterów bez Granic, w którym wynik 0 oznacza całkowitą swobodę dziennikarską, zaś wynik 99 oznacza cenzurę. Polska otrzymała w rankingu notę 13,11 i uplasowała się na 22 miejscu na 179 krajów. Pierwsze miejsce trafiło do Finlandii (6,38), drugie do Holandii (6,48) a trzecie do Norwegii (6,52). Oto dziesiątka krajów w których cenzura mediów jest największa.

1. Erytrea: 84,83.

Erytrea to niewielkie państwo w Afryce Wschodniej, położone nad Morzem Czerwonym. Kraj graniczy między innymi z Etiopią i Sudanem. Głowę państwa wybiera raz na 5 lat Komitet Centralny Ludowego Frontu na rzecz Demokracji i Sprawiedliwości, który od 1993 roku wybiera na to stanowisko Isajas'a Afewerki. W 2013 roku Erytrea otrzymała 84,83 pkt w rankingu wolności mediów, co dało jej ostatnie 179 miejsce. Najbardziej cenzurowane media są właśnie w tym kraju.

2. Korea Północna: 83,90.

Korea Północna, a właściwie Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, to jedno z nielicznych komunistycznych państw świata. Jak możemy przeczytać na Wikipedia.org: „Media w Korei Północnej należą do najbardziej odgórnie kontrolowanych na świecie." Obywatele nie mają dostępu do jakichkolwiek obiektywnych informacji z kraju i ze świata. Zanim informacje trafią do gazet i telewizji są starannie cenzurowane.

3. Turkmenistan: 79,14.

Rok temu to właśnie Turkmenistan zajął drugie miejsce w rankingu najbardziej cenzurowanych mediów, wiec w tym roku widzimy niewielką poprawę. Prezydent kraju osobiście zatwierdza informacje, które pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Głowa państwa nadzoruje również pracę czterech krajowych kanałów telewizyjnych. Dziennikarze, którzy decydują się na rzucenie rękawiczki reżimowi są kierowani na leczenie psychiatryczne.

4. Syria: 78,53.

Syria to arabskie państwo na bliskim wschodzie, graniczące miedzy innymi z Turcją, Iranem oraz Izraelem. Od 2011 roku w kraju trwa wojna domowa między siłami wiernymi prezydentowi Baszszarowi al-Asadowi a zbrojną opozycją. Aby obywatele kraju dostawali „jedyne słuszne informacje" reżim nagminnie korzysta z cenzury. Tortury i więzienie dla dziennikarzy, którzy nie chcą się temu podporządkować, to sposoby na radzenie sobie z niepożądanymi informacjami.

5. Somalia: 73,59.

Somalia to państwo w północno-wschodniej części Afryki położone na Półwyspie Somalijskim. Od 1991 roku trwa tu wojna domowa, która sprawia, że kraj jest w stanie faktycznego rozpadu. Chociaż rząd kontroluje tylko niewielkie skrawki kraju, stara się używać mediów do  wpływania na opinię publiczną. Jeżeli do tego dodamy fakt, że zniesławienie w Somalii jest przestępstwem, za które dziennikarze są często karani, otrzymamy notę 73,59 pkt wystawioną przez Reporterów bez Granic.

6. Iran: 73,40.

Iran to duże państwo na bliskim wschodzie, zamieszkiwane przez 77 milionów osób. Tak duża społeczność nie ma łatwo ze swoim rządem, który stara się cenzurować wszystkie wiadomości trafiające do obywateli. Cenzurze podlega telewizja, radio, prasa a nawet internet. Ludzie nie mają tu nawet dostępu do dostawców największych usług internetowych, w tym Google i Yahoo. Facebook i Twitter również pozostają na cenzurowanym.

7. Chiny: 73,07.

Chiny, a właściwie Chińska Republika Ludowa, to kolejne państwo które ochoczo używa cenzury. W 2008 roku głośno było o tym, że Chiny transmitują Igrzyska Olimpijskie z 10 sekundowym opóźnieniem, by cenzorzy mieli dostatecznie dużo czasu na reakcję. Osobny artykuł na temat cenzury Internetu w Chińskiej Republice Ludowej znajdziemy również na Wikipedii. To doskonale pokazuje jak daleko posuwa się tam aparat cenzury, by obywatele dostawali tylko wyselekcjonowane informacje.

8. Wietnam: 71,78.

Wietnam to państwo w Azji Południowo-Wschodniej, graniczące z Chinami, Laosem i Kambodżą. Nawet organizacja Amnesty International informuje o tym, że w kraju stosowane są masowe represje wobec opozycji i nieprzychylnych rządowi dziennikarzy, co skutkuje cenzurą i ograniczeniem wolności słowa. Dziennikarze demaskujący afery na szczytach władzy trafiają do obozów pracy, będących jednym z głównych źródeł dochodów rządzącej partii.

9. Kuba: 71,64.

Chociaż Kubański system opieki zdrowotnej jest jednym z najlepszych na świecie, to media i ich przedstawiciele nie mają tu łatwo. Kampanie oszczerstw i prześladowania wobec dziennikarzy, którzy podpadli rządowi są na porządku dziennym. Co prawda możesz mieć dostęp do Internetu, jednak tylko za pozwoleniem rządu. Rząd wydaje również pozwolenia na wjazd zagranicznym dziennikarzom. Wiele wskazuje na to, że w kraju istnieje realna możliwość zmian na lepsze.

10. Sudan: 70,06.

Sudan to duże państwo położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Kraj został wyniszczony przez wojny domowe, z których ostatnia trwała od 1983 do 2005 roku. Chociaż państwo stara się kontrolować wszystkie media, w Sudanie działają pirackie stacje radiowe i opozycyjne gazety. W 2013 roku siły bezpieczeństw podległe rządowi konfiskowały całe wydania gazet, by w ten sposób sprawić trudności finansowe ich wydawcom. To pokazuje jak wysoki poziom cenzury panuje w Sudanie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane