Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 interesujących mitów dotyczących znanych zwierząt

Na ziemi żyje 8,7 mln gatunków zwierząt – 6,5 miliona to gatunki lądowe, zaś 2,2 miliona to gatunki morskie. Z tak oszałamiającymi liczbami nic dziwnego, że niektóre informacje w które wierzymy, informacje dotyczące zwierząt, są całkowicie błędne. Niektóre zwierzęta i ich zachowanie pozostaje tajemnicą nawet dla naukowców, jednak wśród ludzi i tak krążą i będą krążyć mity na temat poszczególnych gatunków.

Czy przestraszony struś rzeczywiście wsadza głowę w piasek? Czy ptaki wyrzucają swoje młode dotknięte przez ludzi? Czy nos zdrowego psa powinien być zimny i mokry? Dziś odpowiemy wam na kilka popularnych mitów dotyczących znanych zwierząt.

Mit 1: Sowy to najinteligentniejsze ptaki.

Na początek zajmiemy się jednym z najbardziej znanych mitów i najstarszych mitów. W to, że sowy są bardzo inteligentnym ptakiem wierzyli już starożytni Grecy. Atena – bogini mądrości i jedna z dwunastu głównych bogów olimpijskich – była często przedstawiana z sową na ramieniu (symbol wiedzy i mądrości). Duże oczy oraz poważny wygląd sprawiają, że sowy wyglądają na bardzo inteligentne. Niestety wygląd zewnętrzny jest mylący, bowiem sowy znajdują na dolnym krańcu łańcucha inteligencji ptaków. Najinteligentniejszym ptakiem jest kruk.

Mit 2: Psy nie widzą kolorów. Widzą świat w biało-czarnych barwach.

To kolejny popularny mit, tylko mit. Psy widzą kolory, ale nie w tak szerokim spektrum jak ludzie. Naukowcy wykazali, że oko psa ma zarówno pręciki jaki i czopki, chociaż psy mają tylko dwa czopki a ludzkie oko ma trzy. Tylko w przypadku gdyby psy nie miały w ogóle czopków ich odbiór świata ograniczał by się tylko do koloru białego i czarnego. W związku z tym pod względem zdolności do widzenia kolorów psy przypominają daltonistów. Psy widzą odcienie niebieskiego, zielonego i żółtego, jednak nie rozróżniają czerwonego ani pomarańczowego.

Mit 3: Nos zdrowego psa jest zimny i mokry.

Chyba wszyscy z nas słyszeli, że nos zdrowego psa powinien być zimny i mokry. W rzeczywistości to kolejny popularny mit. Temperatura oraz wilgotność nosa twojego psa zmienia się w ciągu dnia – od suchego i ciepłego, po wilgotny i zimny. Zazwyczaj psy budzą się rano z suchymi i ciepłymi nosami, by w ciągu dnia ich nosy zmieniały się w bardziej mokre i zimne. Często ma to związek z tym, że w nocy trzymamy psa w ciepłym domu, zaś za dnia wyprowadzamy na kilka spacerów na świeże powietrze.

Mit 4: Jeden rok życia człowieka, jest odpowiednikiem siedmiu lat życia psa.

Nie jest to do końca takie proste do wyjaśnienia. Starzenie się psa jest dość skomplikowane, a najważniejszym czynnikiem warunkującym starzenie się psa są rozmiary naszego czworonoga. Większe rasy starzeją się znacznie szybciej niż mniejsze rasy. Tak oto dwuletni pies może być porównywany z nastolatkiem w wieku 14-15 lat, lub młodym dorosłym w wieku 18 do 25 lat. Dopiero po dwóch latach proces starzenia u psów nieco spowalnia. Po dziesięciu ludzkich latach mały pies miałby 64 lata, średni pies miałby 72 lata a duży pies skończyłby 80 lat.

Mit 5: Dzikie delfiny są przyjazne i ratują ludzi.

Oglądając delfiny w parkach morskich, telewizji a nawet z pokładu statku możemy dojść do wniosku, że są to zwierzęta przyjazne ludziom. W rzeczywistości delfiny nie pływają przy statkach ludzkich ze względu na miłość do człowieka, tylko dlatego, że w ten sposób zużywają mniejsza ilość energii do pływania. Chociaż zdarzają się przypadki w których delfiny pomagają ludziom i sprawiają wrażenie przyjaznych, równie wiele jest przypadków w których delfiny gryzły i wciągały pod wodę pływających wśród nich ludzi. I to nie wciągały dla zabawy, a z czystej agresji.

Mit 6: Ptasie matki wyrzucają swoje młode z gniazda gdy dotknie je człowiek.

Ptaki mają bardzo ograniczony zmysł węchu, przez co możesz być niemal pewien, że dotknięcie pisklaka nie zostanie wykryte przez jego matkę. Ptaki są bardzo oddane swoim młodym, więc szansa na opuszczenie gniazda z powodu wykrycie obcego zapachu jest niemal zerowa. Zazwyczaj ptaki opuszczają swoje gniazda tylko w przypadku gdy zauważą, że te są zbyt często nachodzone przez człowieka. Jednak zazwyczaj dotyczy to gniazd pustych, prawie nigdy gniazd w których znajdują się pisklęta. Ptak nie opuści gniazda z pisklętami tak długo jak długo nie będzie mieć większych zakłóceń.

Mit 7: Struś chowa głowę w piasek, gdy jest przestraszony lub zagrożony.

Weźmy to na zdrowy rozsądek. Czy schowanie głowy w piasek rzeczywiście zapewnia bezpieczeństwo? Nie! Najodpowiedniejszą forma zapewnienia sobie bezpieczeństwa w przypadku ptaków jest ucieczka – w tym strusiom pomagają długie nogi. Wyjaśnienie tego mitu jest proste. Strusie chowają swojej jaja w zagłębieniach w ziemi i mają tendencję do obracania jaj kilka razy dziennie przy pomocy swoich dziobów. Przez to z daleka wyglądają jakby chowały głowę w piasek.

Mit 8: Pamięć złotej rybki trwa 3 sekundy.

Jeżeli kiedykolwiek usłyszałeś, że pamięć złotej rybki trwa zaledwie 3 sekundy, ni byłeś pierwszy ani ostatni. To kolejny bardzo rozpowszechniony mit. Rzeczywista pamięć złotej rybki trwa co najmniej trzy miesiące. Co więcej, niektórzy badacze zdołali nawet udowodnić, że złota rybka pamięta to co nauczono ją przed rokiem. Złote rybki mają stosunkowo dobrą pamięć. Ponadto ich zmysł wzroku jest w stanie odróżnić kształty i kolory.

Mit 9: Słonie to jedyne zwierzęta, które nie potrafią skakać.

To prawda, słonie nie potrafią skakać – jeżeli przez skakanie rozumie się stan, w którym zwierzę odrywa się wszystkimi nogami od podłoża w tym samym czasie. Mimo wszystko w micie jest pewne kłamstwo: słonie na pewno nie są jedynymi zwierzętami które nie potrafią skakać. Nie skaczą również takie zwierzęta jak: leniwce, hipopotamy, nosorożce i wiele innych.

Mit 10: Nietoperze są ślepe.

Wokół nietoperzy narosło wiele mitów. To ssaki związane z ciemnością, czarownicami,  czarna magia, wampirami itd. Jednak odkładając na bok wszystkie bajki jest jeden mit, który warto obalić: ten dotyczący rzekomej ślepoty nietoperzy. Chociaż nietoperze posługują się głównie echolokacją, to tak naprawdę posiadają zmysł wzroku – chociaż ich wizja jest ograniczona. Na szczęście słaby wzrok jest niwelowany przez doskonały węch i słuch.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane