8 tajemniczych podwodnych anomalii z całego świata

  • Drukuj

Z ocalałych starożytnych rękopisów jasne jest dla nas, że niektórzy ludzie żyjący w tamtych czasach zdawali sobie sprawę z tego, że lądy mogą wyrosnąć z morza, podczas gdy inne całkowicie się w nim pogrążyć. Najbardziej znanym przypadkiem utraconej ziemi jest Atlantyda – bardzo szczegółowo opisana przez Platona prawie 2500 lat temu.

Podczas ostatniego stulecia ludzkość znacznie udoskonaliła swoją technologię. Pojawiły się sonary i lepszy sprzęt do nurkowania, które pozwoliły odkryć wiele podwodnych anomalii. Spoglądając na ostatnie odkrycia zdaliśmy sobie sprawę, że historia Atlantydy wcale nie musiała zostać zmyślona. Pod wodą już odkryto wielkie miasta i inne podwodne struktury. Kto wie jak wiele może jeszcze na nas czekać.

1. Kopiec na dnie Morza Galilejskiego.

W 2003 roku naukowcy byli bardzo zaskoczeni odkrywając na dnie Morza Galilejskiego tajemniczą, regularną strukturę. Kopiec składa się z bazaltowych skał ułożonych w kształt stożka i jest dwukrotnie większy od Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Średnica stożka, znajdującego się na głębokości 9 metrów pod powierzchnią wody, wynosi około 50 metrów. Naukowcy sugerują, że struktura może mieć nawet około 4 tysięcy lat. Prawdopodobnie została zbudowana nad morzem i zalana wraz ze wzrostem wód Morza Galilejskiego.

2. Okrągłe struktury w Google Earth.

Okrągłe struktury, które można zobaczyć w Google Earth u wybrzeży Florydy, Karoliny północnej i Belize zostały udokumentowane przez entuzjastów i archeologów. Co ciekawe są one również bardzo podobne do struktur kamiennych, które zostały znalezione w Arabii Saudyjskiej. Nawet jeżeli występują w skali globalnej ich prawdziwy cel nie został do tej pory odkryty. Wielu uważa, że mogły być używane przez starożytnych ludzi jako pewien rodzaj kopców pogrzebowych. Dzięki temu, że znalazły się pod wodą dobrze się zachowały. Szacuje się, że mogły powstać nawet 8 000 lat p.n.e.

3. Struktura na dnie Morza Bałtyckiego.

UFO, nazistowski system obrony przed łodziami podwodnymi a może skała polodowcowa, która została zaciągnięta w te rejony po epoce lodowcowej? Struktura przypominająca kształtem Sokoła milenium z Gwiezdnych wojen została odkryta przez szwedzkich poszukiwaczy skarbów pod koniec lipca 2011 roku. M ona około 60 metrów średnicy i spoczywa na głębokości około 90 metrów. W czerwcu 2012 roku miała miejsce kolejna wyprawa badawcza, która zamiast dać odpowiedzi zrodziła jeszcze więcej pytań. Do struktury prowadzi coś w rodzaju pasa startowego lub drogi zjazdowej. Boki formacji są zaokrąglone, mają chropowatą formę i wyglądają jakby nosiły ślady nadpalenia. Chociaż obok obiektu nie występuje promieniowanie to większość urządzeń elektronicznych odmawia posłuszeństwa.

4. Amerykańskie Stonehenge na dnie jeziora Michigan.

Mimo, że Stonehenge położone w Wielkiej Brytanii jest jednym z najbardziej znanych kamiennych pomników, nie jest wyjątkiem. Podobne struktury zostały odnalezione na całym świecie, w tym w Turcji, Egipcie a teraz w Stanach Zjednoczonych. W 2007 roku grupa badawcza kierowana przez dr Marka Holley'a, prowadząca badania dna jeziora Michigan, natrafiła na wielkie obrobione głazy ustawione w okrąg, znajdujące się około 12 metrów pod powierzchnią wody. Wśród nich były też mniejsze kamienie a na jednym z nich ryt, który przypomina mastodonta – zwierzę, które wymarło około 9-10 tysięcy lat temu.

5. Kubańskie podwodne miasto.

W 2001 roku u wybrzeży kuby został odkryty szereg zatopionych budowli. Znalezisko to natychmiast rozpaliło wyobraźnie archeologów i poszukiwaczy skarbów, którzy stwierdzili, że być może natrafiono na zaginiona Atlantydę. Na podwodne miasto natrafiła dwójka naukowców – Paul Weinzweig i Pauline Zalitzky, którzy badali te okolice przy pomocy podwodnego robota. To co ukazało się ich oczom przeszło najśmielsze oczekiwania. Miasto zajmuje powierzchnię prawie 200 hektarów (prawie dwa kilometry kwadratowe) i znajduje się na głębokości około 700 metrów pod powierzchnią wody. Sceptycy uważają, że są za głęboko by mogły być dziełem człowieka, inni dodają, że ich wiek może wynosić nawet 50 tysięcy lat. W wyniku dotychczasowych badań wiemy, że znajduje się tam wiele dobrze zachowanych piramid i coś co przypomina sfinksa. Bardzo ciekawe jest również to, że ściany monumentów pokryte są grawerowanymi inskrypcjami.

6. Japońskie Monumenty Yonaguni.

Od odkrycia w 1987 roku, masywne Monumenty Yonaguni znajdujące się u wybrzeży Japonii, były podmiotem dyskusji pomiędzy naukowcami, archeologami i entuzjastami. Wielu twierdzi, że jest to formacja naturalna, która mogła zostać przekształcona przez człowieka, który mógł wykuć w skale tarasy. Jest to tym bardzie zastanawiające bowiem układ skał jest bardzo regularny, a niektóre monumenty przypominają kształtem rzeźby. Szacuje się, że monumenty mogły powstać podczas ostatniej epoki lodowcowej, około 10 000 lat p.n.e.

7. Struktury z Bimini.

Podczas wypraw w 2006 i 2007 roku głębokie wody na zachód od Bimini zostały zbadane przy pomocy sonaru bocznego. W wyniku tego badania na głębokości około 30 metrów potwierdzono występowanie wielu prostokątnych, równoległych struktur. Mimo wszystko historia struktur z Bimini zaczyna się dużo wcześniej. W 1970 roku nurkował tu dr Ray Brown, lekarz z Arizony. Podczas nurkowania oddzielił się od swoich towarzyszy i natrafił na coś co przypominało piramidę. W wywiadzie z 1980 roku mówił, że ruiny i budynki przypominające te znane z Egiptu były wszędzie. Brown nawet znalazł wejście do piramidy i wydobył z niej dziwną kryształową kulę.

8. Zatopione miasto u wybrzeży Indii, pod wodami zatoki Khambhat.

W maju 2001 roku ogłoszono, że pod wodami zatoki Khambhat odkryto ruiny starożytnego miasta. Odkrycia dokonano za pomocą sonaru podczas rutynowych badań. Sonar pokazał, że na głębokości około 40 metrów i przestrzeni co najmniej 7 km2 znajduje się wiele regularnych struktur przypominających domy, ulice, spichlerz i twierdzę. Podczas następnych badań zostało odzyskanych kilka artefaktów: paciorków, fragmentów figurek, naczyń itd. Badania przeprowadzone na tych przedmiotach wskazuj, że miasto znalazło się pod wodą nawet 9 tysięcy lat temu!