10 najdroższych uniwersytetów świata

  • Drukuj

W edukacji, jak w prawie wszystkich dziedzinach naszego życia, wysokiej jakości produkt i obsługa wymagają wyższych opłat. W zamian otrzymujemy coś lepszego i coś bardziej wiarygodnego, coś co stoi na wysokim poziomie i wpłynie na całe nasze dalsze życie.

Do grona najpopularniejszych i najbardziej znanych uniwersytetów świata możemy zaliczyć Harvard, Yale, Oxford, Cambridge oraz MIT. Rzeczywiście, czesne na każdym z tych uniwersytetów jest wysokie, jednak nie najwyższe na świecie. Są uniwersytety droższe, szanowane ze względu na swoje specjalizacje. Dziś mamy dla was listę dziesięciu najdroższych uniwersytetów świata. Ceny uwzględniają czesne, akademik i wyżywienie.

1. Sarah Lawrence College – 61,2 tysiąca dolarów.

Sarah Lawrence College to prywatny uniwersytet w Yonkers w stanie Nowy Jork. William van Duzer Lawrence założył uczelnię w 1926 roku i nazwał ją imieniem swojej żony Sary. Uczelnia znana z wysokich standardów akademickich oraz z małej liczby studentów przypadających na jednego nauczyciela. Duży nacisk położono tu na nauki humanistyczne, pisanie i sztukę teatralną. Studenci znani są z politycznego zaangażowania i aktywności.

2. New York University – 59,3 tysiąca dolarów.

Uniwersytet Nowojorski jest największą szkołą wyższą w Nowym Jorku. Uczelnia została założona w 1831 roku przez Alberta Gallatina i grupę prominentnych nowojorczyków. Na uwagę zasługuje fakt, że ten uniwersytet jest najczęściej poszukiwanym przez międzynarodowych studentów. Ponadto szkoła może się pochwalić bardzo rozbudowanym programem wymiany uczniów z uczelniami zagranicznymi. Absolwenci NYU zdobyli 36 nagród Nobla i 16 Pulitzerów.

3. Harvey Mudd College – 58,9 tysiąca dolarów.

Harvey Mudd College to prywatny uniwersytet założony 1955 roku przez rodzinę i przyjaciół Harvey'a Mudd'a – jednego z pierwszych inwestorów Cyprus Mines Corporation. Szkoła znajduje się w Claremont w Kalifornii i jest częścią sąsiadującego Claremont Colleges. Według danych PayScale absolwenci z Harvey Mudd College zdobywają najlepiej płatne stanowiska w firmach działających na terenie Stanów Zjednoczonych.

4. Columbia University – 58,7 tysiąca dolarów.

Pełna nazwa tego uniwersytetu to „Columbia University in the City of New York", ale w obiegu powszechnym funkcjonuje jako Columbia University. To najstarsza uczelnia w Stanach Zjednoczonych, została założona w 1784 roku. Uniwersytet może pochwalić się tym, że wychował 98 Noblistów! Ponadto była to pierwsza amerykańska szkoła w której przyznawano dyplom lekarza. W szkole nauki pobierało 29 głów różnych państw.

5. Wesleyan University – 58,5 tysiąca dolarów.

Wesleyan University jest prywatnym uniwersytetem znajdujacym się w mieście Middletown w stanie Connecticut. Szkoła została nazwana imieniem Johna Wesleya, założyciela Metodyzmu. Została otworzona w 1831 roku przez Metodystyczny Kościół Episkopalny. Duży nacisk kładzie się tu na kształcenie w takich dziedzinach jak nauka i sztuka. Szkoła może się pochwalić dużą liczbą studentów uzyskujących stopień doktora.

6. Claremont McKenna College – 58 tysięcy dolarów.

Claremont McKenna College to prywatna szkoła działająca w Claremont w Kalifornii. Uniwersytetm ma swoje korzenie w 1946 roku, kiedy to zostało założone Kolegium Mężczyzn Claremont. Duże zmiany zaszły w 1976 roku, kiedy to szkoła zaczęła przyjmować kobiety. Ostatecznie w 1981 roku szkoła została przemianowana na Claremont McKenna College, dzięki czemu utrzymała swój akronim CMC. Uniwersytet szczyci się jednym z najniższych wskaźników akceptacji w Stanach Zjednoczonych.

7. Dartmouth College – 58 tysięcy dolarów.

Dartmouth College jest prywatnym uniwersytetem badawczym w New Hampshire. Szkoła jest częścią Ivy League i jednym z dziewięciu uniwersytetów kolonialnych założonych przez rewolucją amerykańską. Szkoła została otworzona w 1769 roku przez Eleazara Wheelocka. Szkoła może pochwalić się tym, że wychowała trzech Noblistów. Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że na jednego pracownika naukowego przypada tu około sześciu studentów.

8. Parsons New School for Design – 57,9 tysiąca dolarów.

Parsons New School for Design to prywatny uniwersytet, zajmujący się sztuką projektowania, z siedzibą w nowym Jorku. William Merritt Chase, impresjonistyczny malarz, założył tą szkołę w 1896 roku. Dlatego też początkowo szkoła była znana jako Chase School. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów świata zajmujących się sztuką i wzornictwem. Szkoła posiada 4200 studentów oraz 1066 pracowników naukowych.

9. Johns Hopkins University – 57,8 tysiąca dolarów.

Johns Hopkins University jest prywatna uczelnia działającą w Baltimore. Szkoła została założona w 1876 roku, trzy lata po śmierci znanego przedsiębiorcy Johna Hopkinsa, który pozostawił w spadku 7 milionów dolarów na stworzenie szkoły. Szkoła znana jest z doskonałego działu nauk przyrodniczych. Przez 31 lat z rzędu została uznawana szkołą, która najlepiej wydaje pieniądze na rozwój nauki, badań medycznych i inżynierii medycznej.

10. University of Chicago – 57,7 tysiąca dolarów.

University of Chicago jest prywatnym uniwersytetem badawczym w Chicago w stanie Illinois. To jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich. Szkoła została ufundowana w 1890 roku, cztery lata po zamknięciu innej szkoły o tej samej nazwie z powodu trudności finansowych. Uzbrojona w darowiznę od Johna Rockefellera przyjęła pierwszą klasę w 1892 roku. Szkoła wykształciła 87 laureatów nagrody Nobla.