Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbardziej zabójczych tornad w historii świata

Bez względu na to czy jesteś biedny czy bogaty, mieszkasz w dużym mieści czy na wsi – kiedy uderza matka natura wszyscy jesteśmy wobec niej tak samo bezsilni. Katastrofy naturalne wyrządzają bardzo wiele szkód, widzimy to chociażby po ostatnich dużych powodziach w Niemczech i Czechach, zniszczeniach jakie wyrządzają tornada – w Polsce potocznie zwane trąbami powietrznymi.

Stosunkowo niedawno, pamiętnego dnia 20 maja 2013 roku, na własne oczy mogliśmy się przekonać o niszczycielskiej sile tornada, które nawiedziło miasteczko Moore w Oklahomie. Dziś chcielibyśmy wam pokazać, że pomimo 24 ofiar śmiertelnych, daleko mu do najbardziej niszczycielskich tornad w historii świata. Przedstawiamy te tornada, w których śmierć poniosło najwięcej ofiar.

 

1. Daulatpur-Salturia Tornado z 1989 roku.

Najbardziej zabójczym tornadem w historii ludzkości jest Daulatpur-Salturia Tornado z 26 kwietnia 1989 roku. W Bangladeszu trwała wtedy ogromna susza i 6 miesięczne upały. Pozwoliło to uformować się ogromnej trąbie powietrznej, której lej miał nawet 1,5 kilometra szerokości u podstawy. Podczas tego zabójczego tornada zginęło około 1300 osób, 12 tysięcy zostało rannych, bez dachu nad głową zostało 80 tysięcy osób.

2. Tornada w Pakistanie Wschodnim z 1969 roku.

Na drugiej pozycji uplasowały się tornada które w 1969 roku nawiedziły Pakistan Wschodni (obecnie Bangladesz). Podczas tornada które nawiedziło Dhaka zginęło 660 osób a 4 tysiące zostało rannych. Jeszcze tego samego dnia inne tornado uderzyło w Homna Upazila gdzie zginęły 223 osoby.

3. Tornada trzech stanów (Tri-State Tornado) z 1925 roku.

To najbardziej zabójcze tornada w historii Stanów Zjednoczonych. To co się wtedy wydarzyło zazwyczaj oglądamy tylko w filmach. Na terenie trzech stanów, w przeciągu 3,5 godziny, utworzyło się aż 8 tornad. Tornada które spowodowały najwięcej zgonów uderzyły w Missouri, Illinois i Indianę. Tego fatalnego dnia śmierć poniosło około 750 osób.

4. Tornado przemieszczające się z Madarganj do Mirzapur (Bangladesz) z 1996 roku.

Chociaż co roku najwięcej tornad występuje nad Stanami Zjednoczonymi to te w Bangladeszu są najbardziej śmiertelne. W dniu 13 maja 1996 roku około 700 osób zginęło w Bangladeszu, gdy uformowało się tam duże tornado poruszające się z Madarganj do Mirzapur. Około 30 tysięcy domów zostało całkowicie zniszczonych.

5. Tornado Manikganj, Singair i Nawabganj z 1973 roku.

W 1973 roku główne obszary Manikganj, Singair i Nawabganj zostały zniszczone kiedy przeszło tamtędy szerokie tornado. Podczas tornada została zniszczona duża wieś Balurchar oraz część dziewięciu innych miast. Potwierdzono liczbę ofiar wynoszącą 681 osób.

6. Tornado Valletta z 1551 lub 1556 roku.

Na miejscu 6 uplasowało się tornado z Valletty, stolicy Malty, które nawiedziło to miejsce w sierpniu 1551 lub 1556 roku (konflikt źródeł) w trochę ponad 20 lat po tym jak przybyli tu Joannici. Według szacunków zginęło wtedy około 600 osób.

7. Tornado z Sycylii z 1851 roku.

Tornado z Sycylii utworzyło się nad zatoką by chwilę później jak pełnoprawna trąba powietrzna wtargnąć do miasta. Z racji ograniczonej technologii w tamtych czasach różne źródła podają różne informacje. Niektórzy twierdzą nawet, że tego dnia w miasto uderzyły dwa tornada. Łączna liczba ofiar wyniosła około 500 osób.

8. Tornado Narail i Magury z 1964 roku.

W 1964 roku śmiertelne tornado nawiedziło miasta Narail i Magura. Zginęło wtedy około 500 osób a zniszczeniu uległo siedem wiosek. Najbardziej tajemniczą częścią tego tornada jest fakt, że około 400 osób z miejscowości Bhabanipur nigdy nie znaleziono i zostały uznane za zmarłe.

9. Tornado Archipelagu Komorów z 1951 roku.

W 1951 roku w Archipelag Komorów, położony na wschodnim wybrzeżu Afryki, uderzyło tornado, które zabiło około 500 osób. Dokładna trasa przejścia tornada oraz dane statystyczne nie są znane ponieważ wyspa była wtedy pod zaborami.

10. Tornado Shibchar z 1977 roku.

Doszliśmy do miejsca dziesiątego naszego rankingu, a na nim tornado które 1 kwietnia 1977 roku nawiedziło Shibchar (prowincja Madaripur) w Bangladeszu. To wcale nie żart Prima Aprilisowy, tego dnia nikomu nie było do śmiechu. W wyniku tornada zginęło około 500 osób a tysiące innych zostało rannych i bez dachu nad głową.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane