Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 niesamowitych zdjęcia NASA ukazujących zmiany na Ziemi

The National Aeronautics and Space Administration (pol. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej), częściej znana pod akronimem NASA, to agencja rządu Stanów Zjednoczonych prowadząca cywilny program kosmiczny, w skład którego wchodzi między innymi program lotów kosmicznych i program badań przestrzeni kosmicznej.

Z przestrzeni kosmicznej NASA bada również Ziemię, dzięki czemu wiemy lepiej jak Matka Natura i działalność człowieka wpływają na naszą planetę. Najlepiej zobaczyć to na zdjęciach porównawczych wykonanych nawet w 20-30 letnich odstępach czasu. Poniżej zobaczycie przykłady takich zdjęć wykonanych przez NASA.

1. Wzrost delty Mississippi.
Poniżej możecie zobaczyć wzrost delty Mississippi jaki miał miejsce między listopadem 1984 roku a październikiem 2014 roku. Delta rośnie w tempie 2,8 km2 rocznie.

Wzrost delty Mississippi

2. Rozrost miasta Hurghada.
Hurghada to popularne miasto turystyczne we wschodnim Egipcie, zamieszkiwane obecnie przez 260 tysięcy osób. Warto wspomnieć, że jeszcze w 1985 roku żyło tu tylko 12 tysięcy osób.

Rozrost miasta Hurghada

3. Zmiany w delcie rzeki Huang He.
Huang He, czyli Żółta Rzeka, to jedna z największych rzek świata. Na poniższych fotografiach możecie zobaczyć zmiany w jej delcie, w szczególności stawy na krewetki i inne owoce morza (ciemne, geometryczne kształty).

Zmiany w delcie rzeki Huang He

4. Kurczące się Jezioro Aralskie.
Jeszcze w latach 60. XX wieku Jezioro Aralskie było czwartym największym jeziorem na Ziemi. Przez kolejne dziesięciolecia kurczyło się w zastraszającym tempie z powodu odprowadzania wody z zasilających jezioro rzek.

Kurczące się Jezioro Aralskie

5. Skutki suszy w Arizonie i Utah.
Poniższe zdjęcia ukazują skutki długoletniej suszy jaka dotknęła Arizonę i Utah. Susza spowodowała mocny spadek poziomu wody w wąskim i głębokim jeziorze Powella.

Skutki suszy w Arizonie i Utah

6. Susza w Kalifornii.
Stan Kalifornia w ostatnich latach przeżywa bardzo dotkliwą suszę. Dobrze to widać na zdjęciach uwidaczniających zmniejszoną akumulację śniegu w górach Sierra Nevada.

Susza w Kalifornii

7. Rozrost miasta Las Vegas.
Te zdjęcia obrazują rozrost miasta Las Vegas w Nevadzie. Obecnie światowa stolica hazardu jest domem dla około 2 milionów ludzi. W związku z rozrostem Las Vegas kurczy się jezioro Lake Mead.

Rozrost miasta Las Vegas

8. Rozrost państwa-miasta Singapuru.
Te zdjęcia pokazują jak na przestrzeni jak na przestrzeni 36 lat rozwinął się Singapur. W kolejnych latach rząd Singapuru planuje zwiększyć obszar wyspy nawet o 25%.

Rozrost państwa-miasta Singapuru

9. Rozrost Dubaju.
Dubaj to jedno z najszybciej rozwijających się miast. Ze względu na niesamowite projekty budowlane każdego roku przyciąga coraz więcej turystów. Zobacz jak Dubaj zmienił się w 11 lat.

Rozrost Dubaju

10. Rozwój rolnictwa na pustyniach.
Dzięki rozwoju technologii, a w szczególności dzięki sztucznemu nawadnianiu, rozwój rolnictwa na pustyniach stał się możliwy. Te zdjęcia satelitarne pokazują rozrost pól w pobliżu egipskiego miasta Qasr al Farafra.

Rozwój rolnictwa na pustyniach

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze