Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


7+ obiektów w Układzie Słonecznym, o których mogłeś nie wiedzieć

Co na tę chwilę wiemy o Układzie Słonecznym? Wiemy, że składa się z ośmiu planet, pięciu planet karłowatych, przynajmniej 173 księżyców, 3329 znanych komet, ponad 679 000 drobnych ciał – przy czym tych ostatnich mogą być nawet miliardy.

Mimo, że Układ Słoneczny jest naszym domem, to tak naprawdę nasza wiedza o nim wciąż jest znikoma. W głównej mierze opiera się na obserwacjach teleskopów kosmicznych, teleskopów naziemnych oraz licznych sond, które regularnie wysyłamy w kosmos. Jeżeli sam chciałbyś się dowiedzieć kilku rzeczy na temat Układu Słonecznego, zajrzyj do rozwinięcia dzisiejszego artykułu.

1. Cruithne – drugi księżyc Ziemi.

Cruithne to planetoida krążąca wokół Słońca w rezonansie orbitalnym 1:1 względem Ziemi, dlatego niektórzy naukowcy uważają ją za drugi księżyc naszej planety. Cruithne ma około 5 kilometrów średnicy, a najmniejsza odległość, na jaką może ona zbliżyć się do naszej planety, wynosi ok. 15 mln km.

Cruithne

2. Epimeteusz i Janus – księżyce syjamskie.

Epimeteusz i Janus to księżyce Saturna, które dzielą niemal tą samą orbitę (promienie orbit tych księżyców różnią się zaledwie o 50 km) dlatego są nazywane księżycami syjamskimi. Najciekawsze w nich jest to, że krążą w przeciwnych kierunkach, a kiedy zbliżają się do siebie oddziaływanie grawitacyjne powoduje odepchnięcie się księżyców. Tak jak na filmie poniżej.

3. Tryton – unikatowy księżyc.

Tryton to jedyny duży księżyc w Układzie Słonecznym, który porusza się ruchem wstecznym wokół swojej planety. Poza tym Tryton jest jednym z nielicznych księżyców w Układzie Słonecznym pozostającym aktywnym geologicznie. Warto wspomnieć, że powierzchnia Trytona jest tak duża, że zmieściły by się na niej Rosja, Indie i Argentyna razem wzięte.

Tryton

4. Pan i Atlas – księżyce przypominające dyski.

Pan i Atlas to dwa wewnętrzne księżyce Saturna, krążące bardzo blisko planety. Oba księżyce mają kształt spodka z wysokim grzbietem pokrywającym okolice równika. Grzbiet ten został utworzony w wyniku osiadania na księżycu materiału napotkanego w ruchu wokół Saturna. Poniżej możecie zobaczyć film prezentujący księżyce Pan i Atlas.

5. Haumea – rozciągnięta planeta karłowata.

Haumea to planeta karłowata z Pasa Kuipera o rozciągniętym kształcie. Jej kształt jest spowodowany bardzo szybkim ruchem obrotowym wokół własnej osi (niecałe 4 godziny, najszybciej w Układzie Słonecznym), powodującym jej rozciągnięcie. Poza tym Haumea jest unikalna również z tego powodu, że posiada dwa niewielkie księżyce.

Haumea

6. (90) Antiope – planetoida podwójna.

A (90) Antiope to unikalna planetoida podwójna, składająca się z dwóch obiektów o niemal identycznych rozmiarach (93 km i 89,4 km średnicy), krążących wzajemnie wokół siebie. Aby sobie to wyobrazić pomyśl o duch osobach trzymających się mocno za dłonie, wspólnie wirujących na parkiecie. Obiekty (90) Antiope są w takim kosmicznym tańcu.

(90) Antiope

7. Orkus i Vanth.

Orkus to duża planetoida z pasa Kuipera odkryta 17 lutego 2004, której średnica jest około połowę mniejsza od średnicy Plutona. Ciekawe jest to, że Orkus krąży po orbicie o kształcie zbliżonej do orbity Plutona, tylko inaczej zorientowanej w przestrzeni. Ponadto Orkus posiada księżyc Vanth, którego średnica wynosi około 1/3 średnicy Orkusa.

Orkus i Vanth

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze