Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 ciekawych odkryć w dziedzinie chemii

Chemia jest nauką o składzie materii, nauką która bada sposoby w jakie cząsteczki różnych substancji współdziałają ze sobą i odkrywa właściwości różnych rodzajów substancji. Chemia jest praktykowana od starożytności i jako taka przyczyniła się do wielu odkryć, które uczyniły nasze życie łatwiejszym lub mniej bezpiecznym – w zależności od dokonanego odkrycia.

Chemia nie stoi w miejscu i wciąż się rozwija. Tylko na przestrzeni ostatnich stu lat w dziedzinie chemii dokonano wielu mniejszych i większych odkryć, jak chociażby odkrycie subtelnej budowy atomu. Dziś chcielibyśmy wam pokazać kilka ciekawych, a nawet dziwnych faktów odkrytych przez chemię.

1. Tlen jest jasnoniebieski.

Większość powietrza, którym oddychamy składa się z azotu (78,08%), zaś tlen stanowi tylko 20,94% składu powierza. Chociaż jako gaz tlen jest dla nas bezbarwny, to kiedy się go schłodzi pod ciśnieniem, staje się cieczą i zyskuje kolor jasnoniebieski. Jednakże przejście tlenu ze stanu gazowego do ciekłego wymaga sporo wysiłku, bowiem tlen skrapla się przy temperaturze -183 °C. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie skroplonego tlenu.

Tlen jest jasnoniebieski

2. Gal to metal, który rozpływa się w dłoni.

Jedną z podstawowych właściwości większości metali jest ich odporność na działanie ciepła i uszkodzeń mechanicznych. Jednakże chemia poznała jeden dziwny metal, który ma temperaturę topnienia wynoszącą 29,76 °C, tym metalem jest gal. Przez bardzo niską temperaturę topnienia gal topi się w dłoni, a włożony do ust roztopiłby się jak czekoladka. Oczywiście nie namawiamy was do jedzenia galu.

Gal to metal, który rozpływa się w dłoni

3. Woda wrze w przestrzeni kosmicznej zamiast zamarzać.

Pamiętasz jaka temperatura panuje w przestrzeni kosmicznej? Kosmos jest bardzo zimnym miejscem, w którym panuje temperatura około -268,78 °C. Przy tak niskiej temperaturze można by oczekiwać, że woda bardzo szybko by zamarzła, jednak w rzeczywistości woda wrze w przestrzeni kosmicznej. Ma to związek z tym, że wrzenie wody zależne jest od ciśnienia, a w przestrzeni kosmicznej panuje próżnia.

4. Cytryny mają więcej cukru niż truskawki.

Myli się ten, kto myśli, że w cytrynach nie ma cukru. W rzeczywistości w cytrynach jest więcej cukru niż w truskawkach – chociaż te drugie wydają się nam dużo słodsze. Pomimo przeciwnych smaków obu owoców, to w cytrynach jest więcej cukru niż w truskawkach. Przyczyną kwaśnego smaku cytryn jest obecność kwasu cytrynowego, który zmusza nasze kubki smakowe do zakomunikowania mózgowi, że jemy coś kwaśnego, a nie słodkiego.

Cytryny mają więcej cukru niż truskawki

5. Dynamit zawiera... orzeszki ziemne.

Dynamit został wynaleziony przez Alfreda Nobla, który dzięki swojemu odkryciu zbudował wielki majątek a następnie ufundował Pokojową Nagrodę Nobla. Głównym składnikiem dynamitu jest nitrogliceryna, którą wlewa się do materiału absorpcyjnego, takiego jak papier lub trociny. Jednym z głównych składników nitrogliceryny jest gliceryna, czyli olej, który można łatwo uzyskać z orzeszków ziemnych.

Dynamit zawiera olej z orzeszków ziemnych

Komentarze   

 
0 #1 Monika 2015-12-09 00:57
No przy orzeszkach ziemnych to się lekko uśmiechnełam :)dzieciaki po przeczytaniu tego będą bawić się w produkcje dynamitów jako nowa forma ciekawa nauka chemii http://sila-wiedzy.pl/nauki-scisle/chemia/311-nauka-chemii-moze-byc-ciekawa.html
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze