Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Dubaju

Dubaj, najszybciej rozwijające się miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to kosmopolityczne miejsce docelowe w jakim znajdziemy pełno błyszczących wieżowców, niesamowitą pogodę, tysiące cudzoziemców i jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie.

Jeszcze w latach 60. XX wieku było to miasteczko zamieszkane tylko przez 40 tysięcy osób, a dziś jest domem dla ponad 2,1 miliona osób, które przyjechały do miasta w poszukiwaniu nowego życia. W ciągu ostatnich 50 lat Dubaj stał się sławny na całym świecie dzięki wielu ambitnym projektom budowlanym. Dziś chcielibyśmy przedstawiać wam kilka faktów, których mogliście nie wiedzieć o Dubaju.

1. Dubaj zakazuje seksu przedmałżeńskiego.
Seks przedmałżeński jest nielegalny w Dubaju i może być powodem do aresztowania, uwięzienia i deportacji. Publiczne okazywanie czułości jest źle widziane w kraju muzułmańskim, więc w miejscach publicznych nie powinno się nawet trzymać się za ręce. Oczywiście rząd nie kontroluje tego co ludzie robią za zamkniętymi drzwiami, więc w pokoju hotelowym możesz robić z bliską osobą co dusza zapragnie.

Para w Dubaju

2. Dubaj chce mieć wszystko największe i najlepsze.
Władze Dubaju doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ropa naftowa kiedyś się skończy, dlatego w przyszłości chcą zarabiać pieniądze z turystyki. W osiągnięciu tego celu pomagają ambitne projekty budowlane, które zdobywają uwagę całego świata. W Dubaju wszystko musi być największe i najlepsze: najbardziej luksusowy hotel, największy drapacz chmur, największe akwarium, najwspanialszy kryty park narciarski itd.

Dubaj Marina z wieżowcami

3. Dubaj zbuduje miasto w mieście.
W ostatnim roku w Dubaju pojawiły się plany zbudowania „Mall of the World" – największego centrum handlowego na świecie, które będzie swoistym miastem w mieście. Emir Dubaju zamierza odciąć część Dubaju od reszty miasta tworząc tu miasto o własnym mikroklimacie. Dla maksymalnej wygody gości klimatyzowane będą nawet chodniki, uliczki i przejścia pomiędzy budynkami. Wszystko po to by odciąć się od pustynnego klimatu.

Projekt Mall of the World w Dubaju

4. Dubaj to gospodarz wyścigów robotów na wielbłądach.
Wyścigi wielbłądów to bardzo popularny sport w Dubaju – jest tym samym co piłka nożna dla Brazylijczyków, futbol amerykański dla Amerykanów, czy hokej dla Kanadyjczyków. W przeszłości wielbłądy biorące udział w wyścigu ujeżdżane były przez dzieci, ale w związku z częstymi wypadkami najmłodszych, a czasem nawet głoszeniem w niewolniczych obozach, zdecydowano się na wprowadzenie niewielkich robotów.

Roboty na wielbłądach w Dubaju na wyścigu

5. Dubaj nie posiada standardowego systemu adresowego.
Ze względu na szybkość z jaką Dubaj rośnie, nie ma standardowego systemu adresowego w tym mieście. Zamiast paska adresu na etykiecie wysyłkowej znajdziemy tu miejsce na narysowanie mapki lub napisanie konkretnej instrukcji dla kuriera/pracownika poczty – np. podać ważny punkt orientacyjny. Trochę więcej na ten temat możecie przeczytać na blogu „Moje życie w Dubaju".

W Dubaju ciężko o standardowe adresy

6. Dubaj jest najszybciej rozwijającym się miastem na Ziemi.
Szacuje się, że nawet 30% dźwigów pracujących na świecie uczestniczy w budowie projektów budowlanych Dubaju. Miasto rozwija się w tak szybkim tempie, że niektórzy eksperci obawiają się zapaści na tutejszym rynku finansowym i rynku nieruchomości. System metra w Dubaju został ukończony w 2009 roku, w zaledwie 18 miesięcy, a składa się z 42 stacji. W tak szybkim tempie powstają również inne wielkie inwestycje.

Zdjęcie dźwigów pracujących w Dubaju

7. Wszystkie budynki w Dubaju muszą być klimatyzowane.
Logicznie rzecz biorąc, położenie Dubaju nie ma sensu ze środowiskowego punktu widzenia. To nadmorskie miasto jest otoczone pustynią, przez co średnia temperatura w sierpniu sięga 36°C, a w styczniu 19°C. Gdyby nie klimatyzacja w budynkach, ludzie zostali by w nich dosłownie upieczeni. Warto dodać, że rekordowe temperatury sięgają nawet 40-50°C. Rekord padł w lipcu 2002 roku, kiedy termometry wskazywały 52,1°C.

Dubajskie budynki klimatyzowane w ciepły dzień

8. W Dubaju panuje zero tolerancji dla zadłużenia.
Dubaj nie lubi dłużników w granicach swojego miasta. Jeżeli jakiś mieszkaniec zaciągnął pożyczkę, której nie jest w stanie spłacić, może został wysłany do więzienia lub deportowany. Perspektywa dobrze płatnej pracy, wynagrodzenia wolnego od podatków oraz luksusowego życia sprowadziła do miasta wielu ludzi. Niestety niektórzy z nich zaczynają żyć ponad stan, co z czasem doprowadza ich do więzienia lub deportacji.

Sklep ze złotem i biżuterią w Dubaju

9. Populacja Dubaju składa się w 83% z imigrantów.
Większość pracowników budowlanych, których możemy spotkać w Dubaju wyemigrowała do Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Indii, Pakistanu i Bangladeszu. Wielu z tych pracowników jest źle traktowanych, przez co podział na klasy jest tu szczególnie widoczny. W Dubaju mieszka także ponad 100 000 Brytyjczyków i innych zachodnich przybyszów. W 2013 roku populacja miasta wynosiła 2,1 miliona osób.

Robotnicy z Indii pracujący w Dubaju

10. Wskaźnik przestępczości w Dubaju jest bliski 0%.
Poziom przestępczości w Dubaju jest bardzo niski, w porównaniu do miast w innych rozwiniętych krajach. Obowiązuje tu twarde prawo szariatu, więc karą śmierci podlega homoseksualizm oraz apostazja. Ludzie zamieszkujący to miasto doskonale wiedzą, że mogą być aresztowani i deportowani nawet za najdrobniejsze przestępstwa, więc Dubaj jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na Ziemi.

Luksusowy sportowy samochód dubajskiej policji

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane

oświetlenie projekt

Projekt oświetlenia przygotowywany jest przez nasz Dział Projektowy, a przed jego realizacją zapewniamy możliwość wglądu do wizualizacji.
projektowanie-oswietlenia.pl