Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najczęściej odwiedzanych muzeów świata

Muzea to jedne z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych współczesnego świata. Swoją popularność zawdzięczają między innymi bardzo szerokiemu wachlarzowi eksponatów, które mogą zainteresować każdego człowieka. Na świecie istnieją muzea architektury, archeologii, artystyczne, erotyki, figur woskowych, historyczne, motoryzacji i wiele więcej.

Dzisiejszy artykuł przedstawi wam listę dziesięciu najpopularniejszych muzeów na świecie. Lista opiera się na badaniu przeprowadzonym przez The Art Newspaper, którego wyniki zostały opublikowane w kwietniu 2014. Obok nazwy muzeum znajdziecie łączną liczbę odwiedzających w skali roku.

1. Luwr (Paryż, Francja) / 9 334 435 zwiedzających.
Luwr jest jednym z największych muzeów świata, ulokowane w dawnym pałacu królewskim w Paryżu. Na 60 600 metrach kwadratowych znajdziemy około 460 tysięcy obiektów – od prehistorii, po XXI wiek. Obecnie w Luwrze możemy zobaczyć między innymi zabytki egipskie i bliskowschodnie, obiekty pamiętające czasy Imperium Rzymskiego, sztukę islamu, rzeźby, obrazy i wiele więcej.

2. Muzeum Brytyjskie (Londyn, Wielka Brytania) / 6 701 036 zwiedzających.
Muzeum Brytyjskie w Londynie jest poświęcone ludzkiej historii i kulturze. Jego stała kolekcja, licząca sobie około 8 milionów prac jest jedną z największych i najbardziej wszechstronnych na świecie. Znajdziemy tutaj dzieła i artefakty ze wszystkich kontynentów, ilustracje i dokumenty opisujące historię ludzkości itd. w 1753 roku, początkowo opierało się głównie na zbiorach lekarza i naukowca Sir Hans'a Sloane'a.

3. Metropolitan Museum of Art (Nowy Jork, Stany Zjednoczone) / 6 226 727 zwiedzających.
Metropolitan Museum of Art (potocznie Met), z siedzibą w Nowym Jorku, jest największym muzeum sztuki w Stanach Zjednoczonych i jednym z dziesięciu największych na świecie. Jego stała kolekcja zawiera ponad 2 miliony dzieł – od starożytności i starożytnego Egiptu, przez obrazy i rzeźby europejskich mistrzów, po obszerną kolekcję sztuki amerykańskiej i nowoczesnej.

4. National Gallery (Londyn, Wielka Brytania) / 6 031 574 zwiedzających.
National Gallery (pol. Galeria Narodowa) to muzeum sztuki w Trafalgar Square w Londynie. Muzeum zostało założone w 1824 roku, zaś obecnie mieści się w nim zbiór ponad 2300 obrazów z okresu od połowy XIII wieku, po XX wiek. Jako, że kolekcja należy do społeczeństwa Wielkiej Brytanii, główna kolekcja udostępniona jest do zwiedzania za darmo.

5. Muzea Watykańskie (Rzym, Watykan) / 5 978 804 zwiedzających.
Muzea Watykańskie to muzea w Watykanie zawierające ogromną kolekcję eksponatów o znaczeniu historycznym, artystycznym i kulturowym. W skład Muzeów Watykańskich wchodzą między innymi: Pinakoteka, Muzeum Pio-Clementino, Muzeum Etruskie, Muzeum Misyjno-Etnologiczne i Muzeum Chiaramonti. Znajdziemy tu starożytną rzeźbę Grupa Laokoona, datowaną nawet na 2200 lat.

6. Tate Modern (Londyn, Wielka Brytania) / 4 884 939 zwiedzających.
Tate Modern to muzeum sztuki nowoczesnej znajdujące się w Londynie. Jest to najczęściej odwiedzana galeria sztuki nowoczesnej na świecie, z około 4,9 mln odwiedzających rocznie. W Tate Modern znajdziemy kolekcję narodowej sztuki brytyjskiej od początku XX wieku do dnia dzisiejszego. Ponadto znajdziemy tu międzynarodową sztukę nowoczesną i współczesną.

7. Narodowe Muzeum Pałacowe (Tajpej, Tajwan) / 4 500 278 zwiedzających.
Narodowe Muzeum Pałacowe to muzeum w Shilin, w Tajpej, na Tajwanie. Muzeum ma stałą kolekcję ponad 696 000 eksponatów pamiętających czasy starożytnych Chin i chińskich cesarzy. Kolekcja obejmuje ponad 10 000 lat historii Chin, od neolitu, po Dynastię Qing. Większość kolekcji stanowią dzieła i artefakty zebrane przez starożytnych cesarzy Chin.

8. National Gallery of Art (Waszyngton, Stany Zjednoczone) / 4 093 070 zwiedzających.
National Gallery of Art. (pol. Narodowa Galeria Sztuki) to muzeum sztuki w Waszyngtonie, zlokalizowane w parku narodowym National Mall w centrum miasta. Muzeum jest otwarte na zwiedzających i bezpłatne. Znajdziemy w nim obrazy, rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby, medale, wyroby rzemiosła artystycznego i inne eksponaty. Muzeum zostało założone w 1937 roku, a rocznie odwiedza je 4 miliony zwiedzających.

9. Musée National d'Art Moderne (Paryż, Francja) / 3 745 000 zwiedzających.
Musée National d'Art Moderne to narodowe muzeum sztuki współczesnej Francji, znajdujące się w Paryżu. Muzeum posiada drugą największą na świecie kolekcję sztuki nowoczesnej i współczesnej, w skład której wchodzi ponad 100 000 dzieł sztuki autorstwa 6 400 artystów z 90 krajów świata. Prace te obejmują obrazy, rzeźby, rysunek, druk, fotografię, kino, nowe media, architekturę i design.

10. Musée d'Orsay (Paryż, Francja) / 3 500 000 zwiedzających.
Musée d'Orsay to muzeum w Paryżu, we Francji, znajdujące się na lewym brzegu Sekwany. Muzeum mieści się w Gare d'Orsay, w budynku byłej francuskiej stacji kolejowej i hotelu, wybudowanym w 1900 roku wg projektu Viktora Laloux. Muzeum posiada głównie sztukę francuską, datowaną na lata 1848 – 1915, w tym obrazy, rzeźby, meble oraz fotografie. Muzeum zostało otworzone w 1986 roku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze