Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najmniej zbadanych miejsc na Ziemi

Wraz ze wzrostem globalizacji, upowszechnieniem szybkich środków transportu oraz Internetu, Ziemia jest dla nas dostępna bardziej niż w dowolnym wcześniejszym momencie w historii ludzkości. Nawet jeżeli człowiek nie posiada czasu i pieniędzy na to by odwiedzić któreś z miast odległego kraju, to może przejść się jego ulicami chociażby za sprawą wirtualnych wycieczek, w tym usługi Google Street View.

Chociaż ludzie wiele już zrobili w celu odkrycia tajemnic Ziemi, to na naszej planecie wciąż pozostaje wiele nieodkrytych i mało zbadanych obszarów. Oto kilka miejsc na świecie, które nadal owiane są tajemnicą. Pamiętajcie, że w komentarzach możecie wymienić inne mało zbadane obszary Ziemi.

1. Rów Mariański.
Rów Mariański to najgłębszy znany rów oceaniczny na Ziemi, położony w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Jego najgłębsze miejsce (Głębia Challengera) położone jest około 10 994 metrów pod poziomem morza. Jak dotychczas tylko 4 jednostki dotarły w to tajemnicze miejsce. Ostatnią był batyskaf Deepsea Challenger z reżyserem Jamesem Cameronem na pokładzie w 2012 roku.

2. Antarktyda.
Antarktyda, kontynent niemal dwukrotnie większy od Australii, pozostaje jedną z największych zagadek dzisiejszych czasów. Mimo XXI wieku Antarktyda jest w większości niezbadana, zaś jej jedynymi mieszkańcami jest personel 37 stacji badawczych. Większość ziemi pokrywa tu lód skupiający około 70% wody słodkiej na Ziemi. Średnia grubość lodu przykrywającego ląd szacowana jest na 2 700 metrów.

3. Las deszczowy w niecce Konga.
Chociaż Amazoński las deszczowy jest największy na świecie, to ten położony w niecce Konga jest najmniej zbadanym. Dorzecze Konga, obejmujące około 15% całej Afryki, od dawna fascynowało nie tylko mieszkańców, ale i podróżników. Wśród tutejszych plemion karłowatych krążą nawet historie o stworzeniach przypominających dinozaury wciąż żyjących w kongijskim lesie deszczowym.

4. Amazonia.
Amazonia zajmuje obszar 7 mln km², z czego około 5,5 mln km² zajmuje amazoński las deszczowy, leżący głównie na terenie Brazylii i Peru. W wielu miejscach las deszczowy jest niemożliwy do przebycia, tak gęsty, że do jego poszycia dociera zaledwie 1% światła słonecznego. Wciąż znajduje się tu wiele nieodkrytych gatunków roślin i zwierząt. Roślinność mogła również przykryć miasta starożytnych cywilizacji.

5. Grenlandia.
Grenlandia to autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie, o obszarze 2 166 086 km², w 81% pokrytej przez lądolód. Gęstość zaludnienia wynosi tu zaledwie 0,026 osób/km², więc naturalne, że jest tu sporo nieodkrytych miejsc. W 2013 roku odkryto, że pod równym lodem Grenlandii kryje się kanion porównywalny z fragmentami Wielkiego Kanionu Kolorado w USA.

6. Namibia.
Również Namibia, państwo położone w południowo-zachodniej Afryce, jest jednym z najmniej zbadanych miejsc na Ziemi. Namibia przez wielki była pomijana przez europejskich badaczy i odkrywców z powodu trudno dostępnego wybrzeża, pustynnych i skalistych terenów. Warto wspomnieć, że Namibia była pierwszym krajem na Ziemi, który wpisał ochronę środowiska do konstytucji. Dziś prawnie chronione jest 15% powierzchni kraju.

7. Nowa Gwinea.
Nowa Gwinea to druga co do wielkości wyspa świata, zaraz po Grenlandii, oraz jeden z najmniej zbadanych obszarów Ziemi. Wyspa jest porośnięta bujnym lasem tropikalnym, który jest domem dla wielu endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Nie ma roku, aby w tym miejscu nie odkryto nowego gatunku roślin czy zwierząt. Ze względu na gęstą roślinność badania są trudne, jednak bardzo satysfakcjonujące.

8. Syberia.
Syberia to kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, obejmująca obszar ponad 12 milionów km2. Gęstość zaludnienia Syberii wynosi tylko 2,44 osób na km2, przy czym większość koncentruje się w miastach. Dzięki temu większość Syberii pozostaje nieodkryta i nietknięta przez człowieka. Syberia skrywa nie tylko skarby natury, ale również ogromne złoża surowców i minerałów.

9. Jaskinie Mulu.
Szacuje się, że niespełna 10% wszystkich jaskiń świata zostało zbadanych, a reszta wciąż oczekuje na odkrycie. Tak się składa, że Jaskinie Mulu są uważane za największy zespół jaskiń na świecie, a zobaczyć je mogą odwiedzający Park Narodowy Gunung Mulu w Malezji na wyspie Borneo. Na wyspę możemy dostać się samolotem, a następnie wyruszyć na odkrywanie ciągnącego się na przestrzeni 200 kilometrów systemu jaskiń.

10. Gangkhar Puensum.
Gangkhar Puensum to góra o wysokości 7570 m n.p.m, najwyższy szczyt Bhutanu oraz najwyższy niezdobyty szczyt świata. W przeszłości odbyły się tu cztery wyprawy, których celem było zdobycie szczytu – wszystkie zakończyły się niepowodzeniem. Ze względów religijnych Buthan zakazał wspinaczki na szczyty wyższe niż 6000 metrów, więc góra Gangkhar Puensum jeszcze przez długi czas zostanie niezbadana.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane