Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbardziej niebezpiecznych plaż na świecie

Kiedy słyszysz słowo „Plaża" wyobrażasz sobie drobny piasek, słońce, zabawę, krystalicznie czystą wodę oraz niczym nieskrępowany relaks. Większości z nas plaża kojarzy się z relaksem, wakacjami, urlopem i świetnie spędzonym czasem. Jednak plaża plaży nierówna. Okazuje się, że powyższy opis nie pasuje do wszystkich plaż.

Na świecie nie brakuje plaż, które są kojarzone z niebezpieczeństwem i śmiercią, smutkiem i stresem przeżywanym przez rodziny, które utraciły najbliższych. Takie plaże charakteryzują się zdradziecką wodą, z silnymi prądami, obecnością meduz i rekinów. Aby zaoszczędzić ci nerwów podczas urlopu, wskazujemy plaże od których powinieneś trzymać się z daleka.

1. Plaże wyspy North Sentinel.
North Sentinel to jedna z wysp archipelagu Andamanów w Zatoce Bengalskiej, zajmująca powierzchnię około 72 km2. Dlaczego tutejsze plaże są niebezpieczne? Przede wszystkim ze względu na tubylczy lud Sentinelczyków zamieszkujących wyspę. Mieszkańcy są bardzo terytorialni i skutecznie opierają się wszelkim kontaktom. W 2006 roku na wyspie omyłkowo zacumowało dwóch rybaków, którzy zostali zabici przez tubylców. Korzystanie z tutejszych plaż nie jest warte twojego życia.

2. Plaże wysp Heard i McDonalda.
Korzystanie z plaży bezludnej wyspy jest bardzo kuszące, o ile nie są to plaże wysp Heard i McDonalda, położonych mniej więcej w 2/3 drogi pomiędzy Madagaskarem i Antarktyką. Chociaż wyspy zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997, to ich plaże są małe i kamieniste. Pływania nie ułatwia lodowata woda, która bardzo szybko doprowadzi do wychłodzenia organizmu i śmierci z powodu hipotermii.

3. Schitovaya Bukhta (Rosja).
Rosja to największe państwo świata, mogące się pochwalić niezwykle piękną przyrodą na różnych długościach i szerokościach geograficznych. To właśnie tutaj znajduje się zatoka Schitovaya Bukhta, położona na wschód od Władywostoku. Co sprawia, że to miejsce jest niebezpieczne? Mocne prądy i duże fale, które zazwyczaj są wykorzystywane głównie przez surferów. Jednak zanim tu się dostaniesz będziesz musiał uzyskań niekończącą się liczbę zezwoleń, ponieważ wokół pełno jest obiektów wojskowych (w tym baza atomowych okrętów podwodnych).

4. Atol Bikini.
Bikini to atol w archipelagu Wysp Marshalla, o powierzchni 6 km2, składający się z 36 niewielkich wysepek. Z pewnością jest to piękne miejsce do pływania, charakteryzujące się bogatym zżyciem morskim. Potwierdza to wpisanie atolu Bikini na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2010 roku. Jakie niebezpieczeństwa kryje ten piękny zakątek? W latach 1946-1958 atol był miejscem prowadzenia przez USA ponad dwudziestu prób z bronią jądrową, przez co gleba została skażona promieniotwórczym cezem.

5. Chowpatty Beach (Indie).
Chowpatty Beach w Indiach to plaża sławna i niesławna w jednym. Swoją sławę zawdzięcza głównym obchodom święta Ganesha Chaturthi – uroczystości podczas której tysiące mieszkańców Bombaju przybywają na plażę i zanurzają się w morskich wodach. Niestety tutejsza woda jest uważana za jedną z najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Jeżeli chcesz, możesz przyjść na plażę, jednak unikają kąpieli, przez którą możesz mieć problemy zdrowotne.

6. Plaże Hrabstwa Volusia (Stany Zjednoczone).
Hrabstwo Volusia to hrabstwo położone w stanie Floryda, w Stanach Zjednoczonych. Raporty wskazują, że w tutejszych wodach zaobserwowano więcej rekinów niż na całym południowym wybrzeżu Afryki Południowej, które jest znane na świecie jako siedlisko rekinów. Chociaż nie było tu śmiertelnych w skutkach ataków rekinów, to sam fakt przebywania tych drapieżników w tutejszych wodach sprawia, że człowiek dwa razy pomyśli zanim wejdzie do wody.

7. Gansbaai (RPA).
Ta część Afryki znana jest przede wszystkim poszukiwaczom przygód, którzy chcą stanąć oko w oko z żarłaczem białym – jednym z najgroźniejszych rekinów świata. Znajduje się tu nawet niewielki kanał wodny nazywany Shark Alley, gdzie zazwyczaj polują wielkie żarłacze białe. Turyści mogą zostać opuszczeniu do tutejszych wód w klatce, dzięki czemu przy zachowaniu bezpieczeństwa mogą obserwować rekiny z bliska. Odradza się pływanie bez klatki.

8. Wielka Wyspa Piaszczysta.
Wielka Wyspa Piaszczysta to największa na świecie wyspa piaskowa, położona jest na wschodnim wybrzeżu Australii. Wyspa ma 120 km długości i do 25 km szerokości, oraz charakteryzuje się bardzo pięknymi plażami. Co sprawia, że jest tu niebezpiecznie? Na wyspie żyją psy dingo oraz krokodyle, poza tym w wodzie są obecne meduzy i rekiny. Mimo wszystko jest to piękne miejsce, od 1992 obecne na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

9. Playa Zipolite.
Playa Zipolite to plaża znajdująca się w pobliżu miejscowości San Pedro Pochutla, między Santa Cruz i Puerto Escondido. Przez miejscowych jest również nazywana „plażą umarłych" co zawdzięcza bardzo niebezpiecznym prądom morskim i ogromnym falom, które każdego roku powodowały śmierć wśród ludzi wypoczywających w tym miejscu. Obecnie plaży strzegą ratownicy, co pozwoliło znacznie ograniczyć przypadki utonięć.

10. Plaże na wyspie Hawaiʻi.
Hawaiʻi to największa wyspa w archipelagu Hawajów i zarazem najmłodsza z nich wszystkich. Na wyspie znajduje się czynny wulkan Kīlauea, który zajmuje powierzchnię 1,430 km2, co stanowi 13,7% powierzchni wyspy. Plaża znajdująca się w pobliżu wulkanu ma piękny czarny piasek, co zawdzięcza temu, że od 3 stycznia 1983 roku do dziś trwa erupcja wulkanu Kīlauea. Kąpiel w warunkach ciągłego zagrożenie nie jest najprzyjemniejsza.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane