Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 miejsc rozsławionych przez filmy i telewizję

Wiele miejsc, które kiedyś były praktycznie nieznane, znalazło się wśród najbardziej popularnych atrakcji turystycznych świata za sprawą kina i telewizji. Tak jest chociażby z Nową Zelandią, która została rozsławiona na początku XXI wieku za sprawą trylogii filmowej „Władca Pierścieni" w reżyserii Petera Jacksona.

Filmy i telewizja mają ogromne znaczenie w promowaniu wybranych miejsc. Można by się pokusić nawet o stwierdzenie, że Nowy Jork nie byłby tak popularny na świecie, gdyby nie dziesiątki filmów i seriali, których akcja rozgrywa się w tym mieście. Dzisiaj pokażemy wam kilka miejsc, które zostały rozsławione przez filmy, seriale i programy telewizyjne.

1. Nowa Zelandia: Władca Pierścieni.
Nowa Zelandia była wcześniej znana tylko jako mniejszy sąsiad Australii, jednak dzięki reżyserowi Peterowi Jacksonowi i trylogii „Władca Pierścieni" o tym kraju – a zwłaszcza o jego pięknym krajobrazie – usłyszał cały świat. Reżyser oraz jego ekipa uznali, że krajobraz Nowej Zelandia bardzo dobrze nadaje się by udawać Śródziemie z książki J.R.R. Tolkiena. Dziś w Nowej Zelandii organizowane są nawet wycieczki śladami „Władcy Pierścienia".

2. Forks, stan Waszyngton, USA: Zmierzch.
Forks to miasto w USA, w stanie Waszyngton, w hrabstwie Clallam. To właśnie w tym miejscu toczy się akcja powieści z cyklu „Zmierzch" autorstwa Stephenie Meyer oraz serii filmów bazujących na książkach autorki. Miasteczko przez wiele lat żyło głównie z przemysłu drzewnego, jednak po premierze filmu jednym z głównych źródeł dochodów mieszkańców miasta stała się turystyka. Młodsi chętnie zwiedzają lokacje znane z filmu, zaś starsi wędkują.

3. Salzburg, Austria: Dźwięki muzyki.
Salzburg to miasto w północno-zachodniej Austrii, położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach. Salzburg jest miejscem urodzenia XVIII wiecznego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta, zaś w połowie XX wieku stało się częścią musicalu i filmu The Sound of Music (Dźwięki muzyki). Film z 1965 roku został nagrodzony pięcioma Oscarami (w tym dla najlepszego filmu) oraz dwiema statuetkami Złotego Globu.

4. Zamek Alnwick, Wielka Brytania: Harry Potter.
Zamek Alnwick (ang. Alnwick Castle) to zamek położony w Anglii, w mieście Alnwick. W całej swojej historii był miejscem kręcenia kilkunastu różnych filmów, w tym wszystkich części „Harrego Pottera", w których Zamek Alnwick został przekształcony w Hogwart. Zamek został wybudowany w 1096 roku, zaś dzięki filmom z serii „Harry Potter" może się pochwalić aż 800 000 odwiedzających rocznie. Można tu znaleźć największy na świecie dom na drzewie, służący jako restauracja.

5. Zamek Highclere, Wielka Brytania: Downton Abbey.
Zamek Highclere (ang. Highclere Castle) to zamek położony w Hampshire, w Wielkiej Brytanii, około 8 kilometrów na południe od Newbury. Miejsce to zostało rozsławione dzięki brytyjskiemu serialowi kostiumowemu Downton Abbey emitowanemu przez stację ITV od 26 września 2010 roku (w Polsce od 16 kwietnia 2011 roku na kanale TVN Style). Seria zdobyła wiele nagród, m.in. 11 nominacji do Emmy Awards 2011.

6. Philadelphia Museum of Art, USA: Rocky.
Philadelphia Museum of Art to muzeum sztuk pięknych położone w Filadelfii przy alei Benjamin Franklin Parkway 2600, przy jej zachodnim końcu. Wcześniej muzeum było znane wyłącznie amatorom sztuk piennych, jednak dzięki nagrodzonemu Oscarem filmowi „Rocky", do muzeum zaczęli zjeżdżać również kinomaniacy. Rozsławione zostało nie tyle całe muzeum, co przede wszystkim schody przed muzeum, po których bohater wbiega w rytm piosenki „Gonna Fly Now".

7. Chatsworth House, Wielka Brytania: Duma i uprzedzenie.
Chatsworth House to rezydencja w Derbyshire, w Wielkiej Brytanii – około 5,6 kilometra na północny-wschód od Bakewell i 14 km na zachód od Chesterfield. W 2005 roku wielka posiadłość należąca do księcia Devonshire została pokazana w filmie „Duma i uprzedzenie", będącym ekranizacją powieści Jane Austen pod tym samym tytułem. Jedną z głównych ról w filmie zagrała Keira Knightley.

8. Angkor Wat, Kambodża: Lara Croft: Tomb Raider.
Angkor Wat to największa, najważniejsza i najbardziej znana świątynia w kompleksie Angkor, położonym w prowincji Siem Reap w Kambodży. Przed nakręceniem filmu „Lara Croft: Tomb Raider" miejsce to było jedną z głównych atrakcji regionu, jednak dopiero dzięki filmowi z Angeliną Jolie stało się atrakcją znaną na cały świat. Wcześniej kompleks był również widoczny w filmie „Lord Jim" w reżyserii Richarda Brooksa.

9. Zamek Doune, Szkocja: Monty Python i Święty Graal.
Zamek Doune to twierdza z drugiej połowy XIV wieku blisko wioski Doune, w hrabstwie Stirling w centralnej Szkocji. Został on rozsławiony dzięki filmowi „Monty Python i Święty Graal", będącym parodią legendy króla Artura w wykonaniu grupy Monty Pythona. Producenci musieli uzyskać zgodę Lorda Moray na filmowanie na zamku Doune oraz zgodę od National Trust for Scotland – organizacji, zajmującej się ochroną i promocją przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa Szkocji.

10. Petra, Jordania: Indiana Jones i ostatnia krucjata.
Petra to ruiny miasta Nabatejczyków, którego rozkwit miał miejsce w czasach antycznych, III w. p.n.e. do I w. n.e. Miejsce to słynie głównie z licznych budowli wykutych w skałach. Zanim wykuta w skale piętrowa budowla Khazneh – zwana „Skarbcem Faraona" – posłużyła w filmie Indiana Jones i ostatnia krucjata jako świątynia chroniąca Świętego Graala, Petra była odwiedzana tylko przez tysiące turystów rocznie. Krótko po filmie liczba ta skoczyła do miliona turystów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze