Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najstarszych kolejek górskich będących wciąż w użyciu

Za protoplastów dzisiejszych kolejek górskich uznaje się lodowe rynny budowane w Rosji na początku XVIII wieku. Jako, że zjeżdżało się w nich na specjalnych sankach, bardziej przypominały dzisiejsze tory bobslejowe. Z czasem zabawa stawała się coraz popularniejsza i zaczęła sięgać poza granice Rosji.

Pierwszą kolejkę górską z zamkniętym torem zaprojektował w 1884 roku Phillip Hinkle, który wprowadził też łańcuch wyciągowy. Początkowo kolejki były budowane przede wszystkim z drewna, dlatego to właśnie ten materiał dominuje w przypadku najstarszych kolejek górskich świata, będących wciąż w użyciu. Jeżeli chcielibyście się taką przejechać, oto gdzie możecie je znaleźć.

1. Leap the Dips – Lakemont Park, Stany Zjednoczone: 1902 rok.
Najstarszy roller coaster na świecie wciąż pracuje w Stanach Zjednoczony w parku rozrywki „Lakemont Park". Tutejsza kolejka została wybudowana w 1902 roku przez firmę „E. Joy Morris Company" i musiała zostać zamknięta w 1985 roku ze względu na zły stan techniczny. W 1997 roku kolejka została odrestaurowana, zaś w 1999 ponowni otwarta dla żądnych wrażeń turystów. W najwyższym punkcie kolejka ma 12,5 metra wysokości.

2. Scenic Railway – Luna Park w Melbourne, Australia: 1912 rok.
Jeżeli chcesz się przejechać drugim najstarszym roller coasterem na świecie powinieneś wybrać się do Luna Parku w Melbourne w Australii, gdzie znajduje się 102 letnia kolejka górska Scenic Railway. Jest to najstarsza stale działająca kolejka górska świata – mimo, że w 1989 roku wykoleiła się, w wyniku czego zostało rannych 20 osób. Od czerwca do września 2014 roku kolejka przechodzi renowację. Niedługo znów będzie można się nią cieszyć.

3. Rutschebanen – Tivoli Gardens w Kopenhadze, Dania: 1914 rok.
Duńska kolejka Rutschebanen w Tivoli Gardens rozpoczyna swój bieg bardzo spokojnie, przejeżdżając przez ciemny tunel. W krótkim czasie kolejka wjeżdża na stromy stok, a następnie zjeżdża z niego z bardzo wysoka prędkością przejeżdżając przez kilka kolejnych tuneli. Drewniane elementy balustrad i samej trasy wyglądają na bardzo stare, co dodatkowo wzmaga strach i powoduje głośne krzyki wśród pasażerów. Jest to jedna z najbliżej położonych Polski najstarszych kolejek górskich świata.

4. Wild One – Six Flags, Stany Zjednoczone: 1917 rok.
W czasach kiedy rządziły drewniane kolejki górskie, Wild One był najwyższym roller coasterem na świecie – niemal 30 metrów wysokości w najwyższym punkcie. Kolejka została wybudowana w 1917 roku, pierwotnie pod nazwą Giant Coaster. Była wielokrotnie przebudowywana w związku z pożarami, a w 1985 roku musiała się zatrzymać na dłużej. Kolejka ruszyła ponownie dopiero rok później, kiedy dawny park został sprzedany nowemu właścicielowi.

5. Jack Rabbit – Seabreeze Park, Stany Zjednoczone: 1920 rok.
Kolejną drewniana kolejką na naszej liście jest kolejka Jack Rabbit znajdująca się w parku rozrywki „Seabreeze Park" w Rochester. Kolejka została wybudowana w 1920 roku i jest jedną z najstarszych kolejek świata działających bez przerwy – nie wliczając w to prac związanych z renowacją obiektu. Zaraz po otwarciu uznaną ją najszybszą kolejka górską na świecie. Długość całej trasy wynosi trochę ponad 650 metrów. Kolejką nie mogą jeździć osoby posiadające mniej jak 122 centymetry wzrostu.

6. Jack Rabbit – Kennywood, Stany Zjednoczone: 1920 rok.
Bardzo ciekawe jest to, że w 1920 roku otworzono jeszcze jedną kolejkę górską o nazwie „Jack Rabbit", która działa po dzień dzisiejszy. Ta kolejka górska znajduje się w Kennywood w stanie Pensylwania. Przy jej budowie wykorzystano rzeźbę terenu i naturalne wzniesienia, dzięki czemu nie było potrzeby korzystania z ogromnej ilości wsporników. Przygotuj się na bardzo szybką jazdę, bowiem kolejka rozpędza się do prędkości 72 km/h.

7. Roller Coaster – Lagoon Park, Stany Zjednoczone: 1921 rok.
Laguna Park w Farmington, w stanie Utah, jest domem dla jednej z najstarszych kolejek górskich na świecie, nazwanej po prostu „Roller Coaster". Kolejka została zbudowana w 1921 roku i uszkodzona przez pożar z 1953 roku. Po tym wydarzeniu kolejka przeszła renowację i została ponownie oddana do użytku. W 2012 roku kolejka „Roller Coaster" trafiła na listę zabytków. Pracownicy prowadzą konserwację kolejki zawsze kiedy park jest zamknięty.

8. Big Dipper – Blackpool Pleasure Beach, Wielka Brytania: 1921 rok.
Jeżeli w najbliższym czasie wybierasz się do bliskich mieszkających w Wielkiej Brytanii powinieneś odwiedzić kolejkę górską „Big Dipper" wybudowaną w 1921 roku. Ta kolejka ma ponad 21 metrów wysokości w najwyższym punkcie i potrafi się rozpędzić do prędkości 56 kilometrów na godzinę. Najdłużej kolejką „Big Dipper" jeździł Richard Rodriguez, który spędził na kolejce 2000 godzin i został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa.

9. Hullámvasút – Vidámpark, Węgry: 1922 rok.
Blisko Polski znajduje się jeszcze jedna bardzo stara kolejka górska wykonana w większości z drewna, a jest nią Hullámvasút w parku rozrywki Vidámpark na Węgrzech, wybudowana w 1922 roku. Z pewnością jest to kolejka po przejściach, bowiem w we wrześniu 2013 roku park Vidámpark został zamknięty a wraz z nim kolejka górska. Na szczęście miesiąc później kolejkę przejęło Budapesztańskie Zoo i postanowiło wznowić jej funkcjonowanie.

10. Thunderhawk – Dorney Park, Stany Zjednoczone: 1923 rok.
Chociaż ta kolejka została zbudowana w 1923 roku, to jej otwarcie nastąpiło dopiero w 1924. Pierwotnie nazywała się po prostu „Coaster", ale w 1989 roku została przemianowana na „Thunderhawk". Chociaż kolejka ma już ponad 90 lat na karku, to jak dotychczas zdarzył się tu tylko jeden groźny incydent. Wypadek był spowodowany winą operatora, na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Kolejka została ponownie otwarta krótko po incydencie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze