Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 szokujących muzeów z całego świata

Muzea to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie. Eksperci szacują, że na całym świecie działa aż 55 tysięcy obiektów muzealnych! Niektóre z nich wystawiają eksponaty archeologiczne, inne zajmują się eksponowaniem sztuki, jeszcze inne gromadzą rzeczy codziennego użytku: banany, kiepską sztukę, rzeczy związane z twórczością wybranego artysty i wiele więcej.

W muzeach zobaczymy kości dinozaurów, kultowe rzeźby, słynne obrazy, zabytkowe samochody, historyczne dokumenty i inne. Dziś chcielibyśmy wam pokazać 10 muzeów z całego świata, które szokują swoich odwiedzających tematyką i eksponatami.

1. Muzeum Medycyny w Szpitalu Siriraj, Bangkok, Tajlandia.

Muzeum Medycyny w Szpitalu Siriraj w Bangkoku w Tajlandii to jedno z najbardziej szokujących muzeów świata, tylko dla ludzi o mocnych nerwach i równie mocnym żołądku. W całym muzeum najbardziej szokujący wydaje się dział medycyny sądowej w którym znajdziemy takie eksponaty jak martwe dzieci z wadami wrodzonymi w formalinie. Innymi szokującymi eksponatami są zdjęcia samobójców i makabrycznych wypadków, zmumifikowane zwłoki seryjnego mordercy, części ciała w formalinie, szkielety i wiele więcej.

2. Mr. Toilet House w Suwon, Korea Południowa.

Na całym swiecie znajdziemy kilka placówek muzealnych, które w całości zostały poświęcone toaletom. Jedną z takich placówek jest Mr. Toilet House w Suwon w Korei Południowej. W muzeum, którego budynek kształtem przypomina toaletę znajdziemy wiele eksponatów związanych z jedną z najbardziej przyziemnych czynności: wydalaniem odchodów. Znajdziemy tu rzeźby w różnych pozycjach typowych dla wypróżniania, różne rodzaje toalet i zdjęcia przedstawiające toalety z różnych okresów w dziejach ludzkości.

3. Icelandic Phallological Museum w Reykjaviku, Islandia.

Czym jest Icelandic Phallological Museum? Najogólniej rzecz ujmując jest to muzeum penisów położone w Reykjaviku w Islandii. Muzeum zostało założone przez Sigurour'a Hjartarson'a, który od najmłodszych lat był zafascynowany anatomią męskich form życia: tak ludzi, jak i zwierząt. Większość penisów znajdujących się w muzeum pochodzi od wielorybów, jednak najbardziej szokującym penisem spośród 280 znajdujących się w muzeum, jest ten ufundowany przez 97-letniego ludzkiego samca. Mężczyzna przekazał swoje przyrodzenie muzeum po śmierci.

4. Muzeum tortur w Amsterdamie, Holandia.

Chociaż w innych muzeach możemy znaleźć narzędzia tortur, to muzeum w Amsterdamie jest całkowicie poświęcone tej tematyce. W muzeum znajdującym się w pobliżu Singel Canal znajdziemy wiele narzędzi tortur pochodzących z różnych epok: wiszące klatki, maski do tortur, narzędzia do miażdżenia kości i rozłupywania czaszek, widełki heretyków, gilotyny, metalowe szafy do tortur i wiele więcej. Muzeum posiada ponad  100 urządzeń, których wykorzystanie zostało zaprezentowane na figurach woskowych.

5. Czarne Muzeum w Nowym Scotland Yard w Londynie, Wielka Brytania.

The Black Museum to placówka muzealna znajdująca się w nowej bazie wypadowej londyńskiej policji. Muzeum posiadające zbiór artefaktów karnych zostało założone w 1874 roku, początkowo w pierwotnym Scotland Yardzie. Kolekcja została przeniesiona do Nowego Scotland Yardu w 1980 roku. Niestety jedynym sposobem na zobaczenie eksponatów znajdujących się w muzeum jest przeglądanie zdjęć lub oglądanie filmów dokumentujących kolekcję. Muzeum jest otwarte tylko dla policjantów chcących studiować przestępców.

6. Criminals Hall of Fame Wax Museum w Ontario, Kanada.

Jeżeli chciałbyś stanąć oko w oko z najbardziej przerażającymi przestępcami w dziejach ludzkości, powinieneś odwiedzić Criminals Hall of Fame Wax Museum w którym znajdziesz rzeźby woskowe największych kryminalistów, gangsterów i morderców. To właśnie tutaj znajdują się rzeźby takich przestępców jak: Ted Bundy, Jeffrey Dahmer, John Wayne Gacy, Charles Manson, Al Capone, Clyde Chestnut Barrow (Bonie i Clyde) itd. O muzeum było głośno w 1999 roku, kiedy to skradziono zeń figurę Adolfa Hitlera.

7. Muzeum śmierci w Hollywood, Stany Zjednoczone.

To bardzo makabryczne muzeum znajdziemy w Hollywood w Stanach Zjednoczonych. Jest to swoisty hołd złożony najbardziej makabrycznym zbrodniom, które zostały popełnione na terenie Kalifornii. Znajdziemy tu fotografie z brutalnego i do dziś niewyjaśnionego morderstwa Elizabeth Short, znanej również jako Black Dahlia. Poza tym muzeum dysponuje fotografiami z morderstwa dokonanych przez sektę Charlesa Mansona, dużym zbiorem trumien, narzędzi i urządzeń do wykonywania autopsji.

8. Muzeum Alcatraz w San Francisco, Stany Zjednoczone.

Muzeum Alcatraz to jedna z najbardziej znanych placówek muzealnych świata. Każdego roku odwiedza je ponad milion turystów. Znane również jako „The Rock" (Skała) oferuje liczne eksponaty związane z więziennictwem, w tym artefakty wykonane przez samych więźniów. Znajdziemy tu prowizoryczne bronie wykonane z papieru i plastiku, materiały wykorzystywane w próbach ucieczki a nawet dzieła sztuki stworzone przez więźniów. Jeżeli interesujesz się życiem za kratkami, jest to miejsce dla ciebie.

9. Muzeum więziennictwa w Abashiri, Japonia.

Jeżeli po odwiedzinach Alcatraz mało ci informacji o więziennictwie, powinieneś polecieć do Japonii, na wyspę Hokkaido, do miasta Abashiri w którym znajduje się kolejne muzeum poświęcone życiu więźniów. Muzeum zostało otworzone w 1985 roku i znajduje się w budynkach, które były kiedyś częścią więzienia. W muzeum znajdziemy nawet rzeźby woskowe przedstawiające więźniów i ich codzienne czynności, w tym branie kąpieli. Na turystów czeka nawet więzienne menu, w skład którego wchodzi ryż, jęczmień, zupa miso i smażona makrela.

10. Muzeum pasożytów w Meguro, Japonia.

Skoro już jesteśmy w Japonii, warto udać się do Tokio, gdzie znajdziemy obiekt muzealny przyprawiający o ciarki osoby, które panicznie boją się pasożytów. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym jak wygląda i żyje tasiemiec, to w tym muzeum dowiesz się o nim wszystkiego. Aktualnie muzeum posiada ponad 45 tysięcy gatunków pasożytów żerujących tak na człowieku, jak i na zwierzętach. Jednym z najciekawszych eksponatów jest tasiemiec mierzący 8,8 metra długości. Muzeum pełni również rolę ośrodka badawczego i jako takie sprzedaje pasożyty do różnych placówek oświatowych.

Komentarze   

 
0 #2 Lawan 2015-04-16 21:05
W Polsce też mamy kilka dziwnych muzeów, także nie trzeba się daleko wybierać. W Kudowie Zdroju jest Muzeum Żaby, w Szklarskiej Porębie Muzeum Tanich Win :) a w gospodarstwie agroturystyczny m w Orzechówce znajduje się Muzeum Siekier.
Cytować
 
 
0 #1 Keenan 2015-02-05 20:19
Muzeum pasożytów w Japonii wydaje się ciekawe. Poza tym w Korei toaletowy humor jest popularny, więc nie dziwi mnie to muzeum toalet ;)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane