Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 przykładów bezludnych wysp, na których można spędzić wakacje

Przypadki Robinsona Cruzoe autorstwa Daniela Defoe to lektura, którą większość z nas przeczytała i omówiła za czasów szkolnych. Książka opowiadająca o losach młodego marynarza Robinsona Crusoe sprawiła, że niektórym z nas zamarzyło się spędzenie chociażby chwili na bezludnej wyspie. W części z nas te marzenia żyją po dzień dzisiejszy.

Nawet dziś na świecie nie brakuje bezludnych wysp, takich jak ta przedstawiona w filmie „Cast Away - poza światem" lub serialu „Zagubieni". Te dziewicze miejsca potrafią być rajami na ziemi, całkowicie odciętymi od prawdziwego świata. Jeżeli marzą ci się wakacje na bezludnej wyspie, oto gdzie możesz je spędzić.

1. Malediwy.

Malediwy to archipelag oraz państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, około 500 kilometrów na południowy zachód od Indii. Na cały archipelag składa się około 1190 wysp osadzonych na 26 atolach koralowych. Szacuje się, że tylko około 202 wysp jest zamieszkanych, z czego 88 wysp zostało przekształconych w luksusowe kurorty. Na Malediwach znajdują się być może jedne z najlepszych i najbardziej znanych bezludnych wysp. To bogate oazy pięknej roślinności tropikalnej, których istnienie wisi na włosku przez globalne ocieplenie.

2. Aldabra.

Aldabra to archipelag położony na Oceanie Indyskim, w skład którego wchodzi 66 wysp. Jedyna osada ludzka znajduje się na wyspie Assumption, nie licząc stacji badawczej Aldabra na wyspie Picard. W skład archipelagu Aldabra wchodzi również atol Aldabra składający się z 4 wysp koralowych otaczających płytką lagunę. Atol jest niezamieszkany, zaś od 1982 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jako, że jest to rezerwat przyrody, dostęp dla turystów jest ograniczony. Jeżeli jesteś odważny, możesz dopłynąć na którąś z wysp archipelagu na pokładzie łodzi.

3. Tetepare.

Tetepare to największa niezamieszkana wyspa na południowym Pacyfiku. Wyspa jest częścią Prowincji Zachodniej Wysp Salomona oraz obejmuje około 118 kilometrów kwadratowych powierzchni. Znajdziemy tu dziewicze nizinne lasy deszczowe oraz bogaty ekosystem. Na zachodnim krańcu wyspy, jeszcze w latach 1907-1918 działała plantacja palm kokosowych, jednak dziś jest ona nieczynna i powoli wchłaniana przez las. Wyspa jest niezamieszkana, zaś najczęstszymi gośćmi są na niej naukowcy odkrywający nowe gatunki zwierząt i roślin.

4. Rock Islands na Palau.

Rock Islands, znane również jako Chelbacheb, to zespół około 300 wysp, stanowiących relikt starożytnej rafy koralowej znajdującej się na południu Palau. Większość wysp jest niezamieszkania, słynie z niezwykłych kształtów oraz drobnego i niezwykle białego piasku na plażach. Turkusowe laguny są domem dla ogromnej populacji meduz, które żyją tu nieszkodliwie dla ludzi. To w tym miejscu był kręcony 10 sezon programu „Survivor", który w Polsce był emitowany pod nazwą „Ryzykanci".

5. Wyspy Kokosowe.

Wyspy Kokosowe to grupa dwóch atoli koralowych na Oceanie Indyjskim stanowiących terytorium zależne Australii. Składają się one z dwóch atoli: Południowych Wysp Keeling oraz Północnej Wyspy Keelinga. W skład Południowych Wysp Keelinga wchodzi 26 wysp i wysepek, z których zamieszkane są tylko dwie. Brakuje tu cieków wodnych ani stałych zbiorników wody pitnej, więc zamieszkałe wyspy gromadzą nawet deszczówkę. Na niektórych wyspach znajdziemy dzikie świnie, więc spędzając tu wakacje będziesz miał na co polować.

6. Wyspy Feniks.

Feniks to grupa 8 niezamieszkanych wysp lagunowych i dwóch raf koralowych, leżących w środkowej części Oceanu Spokojnego, będących częścią Republiki Kiribati. Wyspy są niezamieszkane, z wyjątkiem kilku rodzin mieszkających na wyspie Kanton. W przeszłości podejmowano kilka prób kolonizacji wysp, jednak spełzły one na niczym, głównie ze względu na ich izolację. Uważa się, że w pobliżu tej grupy rozbił się samolot Amelii Earhart, która w 1937 roku podjęła próbę okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika. Jako, że samolotu nie odnaleziono, niektórzy uważają, że Earhart mogła resztę życia spędzić jako rozbitek.

7. Mu Ko Ang Thong.

Mu Ko Ang Thong to archipelag 42 wysp w Zatoce Tajlandzkiej, będących morskim parkiem narodowym o powierzchni 102 km2. To imponujące wyspy wapienne, pokryte lasami tropikalnymi oraz otoczone turkusową wodą. Osoba która chciała by zabawić się w tym miejscu w Robinsona, będzie mogła zwiedzać opuszczone plaże o białym piasku oraz nurkować na rafach koralowych. Niemal cały rok panuje tu sprzyjająca pogoda oraz duże nasłonecznienie. W 2000 roku nakręcono tu film „Niebiańska plaża" z Leonardo DiCaprio.

8. Wyspy Mamanuca.

Wyspy Mamanuca, wchodzące w skład Fidżi, to wulkaniczny archipelag leżący na zachód od miasta Nadi. Chociaż grupa składa się z 20 wysp, to 7 z nich jest przykrywanych przez wody Pacyfiku podczas przypływu. Znajdziemy tu krystalicznie czystą wodę, piaszczyste plaże, palmy i rafy koralowe. Wiele wysp archipelagu jest niezamieszkanych z powodu braku słodkiej wody. Na jednej z wysp wchodzących w skład grupy kręcono film „Cast Away - poza światem" z Tomem Hanksem w roli głównej.

9. San Blas.

San Blas to archipelag składający się z około 378 wysp, położonych wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Panamy, na morzu Karaibskim. Szacuje się, że tylko około 40 wysp wchodzących w skład grupy jest zamieszkanych przez Indian Kuna. Znajdziemy tu wiele bezludnych wysp o białych szerokich plażach, wzdłuż których rosną palmy kokosowe. Z uwagi na dobrą pogodę przez większą część roku, brak huraganów oraz piękno przyrody archipelag San Blas jest popularnym obszarem żeglugi.

10. Wyspy Auckland.

Auckland to grupa wysp pochodzenia wulkanicznego, położona na Oceanie Spokojnym, administracyjnie należąca do Nowej Zelandii. W skład grupy wchodzi siedem wysp, z których największa – znana jako Wyspa Auckland – zajmuje powierzchnię 510 km2. Jest ona znana ze stromych klifów, górzystych terenów oraz szczytu sięgającego wysokości 659 m n.p.m. Z uwagi na swoje położenie panują tu ekstremalne warunki pogodowe zdominowane przez silne wiatry. Wyspy próbowano kolonizować w XIX wieku, jednak nie trwało to dłużej jak kilka lat.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane