Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 największych obchodów Dnia Świętego Patryka (17 marca)

Dziś 17 marca, dzień w którym szczególnego znaczenia nabiera czterolistna koniczyna, krasnale, piwo, garnki złota oraz Shamrock. Jest to dzień w którym na całym świecie serwowane są zielone piwa, odbywają się pokazy tańca i muzyki irlandzkiej – dzisiejszy dzień znany jest wszystkim jako Dzień Świętego Patryka.

Mimo, że Dzień Świętego Patryka jest irlandzkim świętem narodowym, to jego obchody odbywają się na całym świecie. Z tej okazji wiele znanych miejsc farbowanych jest na zielono: wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, a nawet Ratusz i Stadion miejski w Poznaniu. Dzisiejszego dnia chcielibyśmy pokazać wam, w których miejscach na świecie Dzień Świętego Patryka jest świętowany najhuczniej.

1. Nowy Jork, Stany Zjednoczone: 2 miliony uczestników.

W związku z tym, że Nowy Jork jest jednym z największych miast świata, nie powinno nikogo dziwić, że to właśnie w tym miejscu każdego roku Dzień Świętego Patryka świętuje około 2 miliony osób. Pierwsze obchody w tym miejscu odbyły się w 1762 roku i zostały przygotowane przez irlandzkich żołnierzy w armii brytyjskiej. Dziś w samej tylko paradzie ulicami miasta bierze udział około 150 tysięcy osób. Parada odbywa się na piechotę, bez samochodów i platform, więc każdy z uczestników ma okazję by nacieszyć swoje oczy i uszy irlandzkimi strojami i muzyką.

2. Boston, Stany Zjednoczone: 850 tysięcy uczestników.

W Bostonie Dzień Świętego Patryka świętuje się od 1737 roku. Jako, że około 24% ludności miasta ma irlandzkich przodków, nic dziwnego że bostońskie obchody są jednymi z największych na świecie. To również sprawia, że Boston jest najbardziej irlandzkim miastem w Stanach Zjednoczonych. Dzisiejszego dnia mamy tu parady, występy performerów i tancerzy, zabawy dla dzieci oraz dla dorosłych. Ci ostatni ukochali zwłaszcza zielone piwo serwowane w tutejszych barach w Dzień Świętego Patryka.

3. Savannah, Stany Zjednoczone: 750 tysięcy uczestników.

Savannah to miasto w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Georgia. Położone nad rzeką Savannah, niedaleko jej ujścia do Atlantyku to naprawdę zielone miasto z fontannami, parkami, strumykami, licznymi jeziorami i stawami itd. Parada z okazji Dnia Świętego Patryka odbywa się w tym mieście począwszy od 1813 roku. Tego dnia zobaczymy tu tysiące ludzi ubranych na zielono oraz paradę z samochodami i platformami przystrojonymi koniczynami i krasnalami. Nawet fontanny tryskają zieloną wodą.

4. Dublin, Irlandia: 675 tysięcy uczestników.

Na liście największych obchodów Dnia Świętego Patryka nie mogło zabraknąć Dublinu. Gdzie indziej można posmakować tego święta lepiej jak w stolicy Irlandii? W tym roku, jak zawsze, w Dublinie odbywa się tygodniowy festiwal z okazji tego święta. Festiwal przyciąga ludzi z całego świata, którzy na własne oczy chcą zobaczyć jak powinno się świętować 17 marca. W festiwalu biorą udział trupy taneczne i teatralne, artyści i mistrzowie lalkarstwa. Nie brakuje ogromnych platform, występów komików, wyścigu łodzi i innych atrakcji.

5. Montreal, Kanada: 600 tysięcy uczestników.

Montreal to gospodarz największych obchodów Dnia Świętego Patryka w Kanadzie. Każdego roku w uroczystościach bierze udział około 600 tysięcy osób. Pierwsza parada odbyła się tu w 1824 roku, niemal dekadę po tym jak w mieście zaczęli osiedlać się pierwsi Irlandczycy. W tym roku po raz kolejny na ulicach miasta pojawią się platformy na których główną rolę grają skrzaty. Nie zabraknie Shamrock oraz innych motywów związanych bezpośrednio z tym świętem. Ulicami przejdą nawet artyści grający na dudach.

6. Holyoke, Stany Zjednoczone: 400 tysięcy uczestników.

Holyoke to miasto w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych, położone na brzegu rzeki Connecticut. Z populacją wynoszącą zaledwie 40 tysięcy osób, Holyoke organizuje jedne z najbardziej hucznych obchodów Dnia Świętego Patryka w  północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Można sobie wyobrazić jak pomocne dla budżetu miasta jest to święto, z okazji którego do Holyoke zjeżdża kilkaset tysięcy osób z okolicznych miast i miejscowości. Tego dnia organizowana jest tu parada, biegi dla dzieci i dorosłych, wyścig, msza oraz występy artystów.

7. Chicago, Stany Zjednoczone: 400 tysięcy uczestników.

Z okazji Dnia Świętego Patryka do rzeki Chicago wsypuje się ponad 45 kilogramów barwnika roślinnego, który barwi wodę w centrum miasta na kolor zielony. To stara tradycja, która została zapoczątkowana w 1962 roku. Każdego roku około 400 tysięcy osób gromadzi się nie tylko aby zobaczyć zielone rzeki, ale by wziąć udział w uroczystościach związanych z irlandzką kultura. Rzeka zabarwiana jest na około 5 godzin – wystarczająco długo aby popływać w niej kajakiem, zjeść coś nad jej brzegiem lub wziąć udział w innych uroczystościach w pobliżu rzeki.

8. Toronto, Kanada: 300 tysięcy uczestników.

Można powiedzieć, że w Toronto Dzień Świętego Patryka obchodzony jest mniej hucznie, a bardziej z klasą. Tego dnia w Toronto organizowany jest wielki bal podczas którego można zatańczyć, zjeść coś smacznego i raczyć się muzyką na żywo. Niestety wstęp na bal kosztuje około 150 dolarów za głowę, więc pozostali uczestnicy muszą się zadowolić kawą i ciastkiem w kawiarni lub zielonym piwem w irlandzkich barach, w tym najstarszym irlandzkim pubie w mieście: McVeigh. Oczywiście nie mogło zabraknąć parady.

9. Vancouver, Kanada: 250 tysięcy uczestników.

Z ponad 250 tysiącami uczestników oraz 2 tysiącami osób odpowiadających za paradę, Dzień Świętego Patryka w Vancouver, znany również jako Celtic Fest, będzie w tym roku obchodzić swoje 10 urodziny. Na ulicach miasta nie zabraknie tancerzy, artystów grających muzykę irlandzką, piosenkarzy i aktorów. Będą postacie poprzebierane w tradycyjne irlandzkie stroje i ludzie poprzebierani za skrzaty. Prócz parady warto wspomnieć o bezpłatnych atrakcjach dla dzieci i całych rodzin, koncertach na świeżym powietrzu oraz smacznym jedzeniu.

10. Londyn, Anglia: 100 tysięcy uczestników.

Jeżeli ktoś z was mieszka teraz a Anglii, możecie wybrać się na obchody Dnia Świętego Patryka w Londynie. To właśnie w tym miejscu odbywa się jedna z największych parad z okazji Dnia Świętego Patryka w Europie. Na uczestników obchodów czekają śpiewy, taniec i koncerty. Nawet sławny diabelski młyn London Eye tego dnia zostaje ubrany w zielone oświetlenie, pokazując że całe miasto bierze udział w irlandzkim święcie. W wolnym czasie warto odwiedzić również puby i bary, w których serwuje się zielone piwo.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane