Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 dużych i opuszczonych miasta z całego świata

Miasto duchów – jedno z najczęstszych i najbardziej przerażających określeń używanych w stosunku do opuszczonego miasta. Na całym świecie znajdziemy wiele opuszczonych miast i miasteczek, znaczna ich ilość znajduje się w Stanach Zjednoczonych. W wyniku gorączki złota w USA powstawały miasteczka, które krótko po wykorzystaniu złóż upadały w wyniku migracji ludności do innych miejsc.

Jednak opuszczone miasta powstają z różnych powodów, nie tylko gospodarczych. Czasem miasta pustoszały w wyniku wojen, klęsk żywiołowych itd. Dzisiaj opuszczone miasta są ciekawymi atrakcjami turystycznymi, wiec warto się przyjrzeć tym największym. Oto dziesięć opuszczonych miast z całego świata.

1. Agdam, Azerbejdżan: 150 000 mieszkańców.

Agdam (a właściwie Ağdam) to miasto w Azerbejdżanie, kiedyś zamieszkiwane przez około 150 tysięcy osób. Miasto zostało całkowicie opuszczone w wyniku walk o Górski Karabach pomiędzy ormiańską ludnością a Azerbejdżanem. Miasto zostało w pierwszej kolejności zniszczone przez ostrzał artyleryjski, by następnie podlegać powolnemu wyniszczeniu przez akty wandalizmu. Co się stało z mieszkańcami? Znaleźli nowe domy w innych częściach Azerbejdżanu a nawet w Iranie.

2. Prypeć, Ukraina: 49 400 mieszkańców.

Prypeć to miasto o krótkiej, acz bardzo burzliwej historii. Miasto zostało założone w 1970 roku jako osiedle dla pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Ta sama elektrownia, która przyczyniła się do powstania miasta, przyniosła mu zgubę. 27 kwietnia 1986 r., dzień po katastrofie w Czarnobylu, rozpoczęto ewakuację ludności, która zakończyła się o 16:30 tego samego dnia. Od tamtej pory miasto jest opuszczone, będąc swoistym skansenem ostatnich lat epoki radzieckiej. Wokół miasta znajduje się wiele mniejszych opuszczonych wsi.

3. Tawurgha, Libia: 24 223 mieszkańców.

Tawurgha to miasto położone w północnej Libii, całkowicie wyludnione w wyniku w wyniku wojny domowej z 2011 roku. Dane z 2006 roku pokazują, że na kilka lat przed wyludnieniem mieszkało tu 24 223 mieszkańców. Mieszkańcy miasta zostali oskarżeni przez milicję rewolucyjną z Misraty o współdziałanie z wojskami Muammara Kaddafiego, w wyniku czego część ludności uciekła zaś pozostali (około 10 tysięcy) zostali z miasta wypędzeni. Po zakończeniu wojny planowano wznowić zasiedlanie miasta, jednak ze względów bezpieczeństwa zaniechano realizacji tego pomysłu.

4. Kadykczan, Rosja: 12 000 mieszkańców.

Po upadku Związku Radzieckiego, Kadykczan był jednym z wielu miast które szybko zaczęły podupadać. Miasto powstało pierwotnie jako osada dla górników i ich rodzin pracujących w tutejszej kopalni węgla. Wraz z upadkiem Zwiazku Radzieckiego wydobycie zostało znacznie ograniczone, zaś jego dotychczasowi mieszkańcy migrowali w poszukiwaniu pracy. W 1996 roku w kopalni nastąpiła eksplozja, która przyśpieszyła całkowite zaniechanie wydobycia. Od tej pory nastąpiło gwałtowne wyludnianie miasta. Ludzie opuszczali miasto w takim pośpiechu, że w wielu miejscach wciąż znajdziemy zabawki, meble itp.

5. Chaitén, Chile: 7 182 mieszkańców.

Chaitén to miasto w południowym Chile, położone nad zatoką Corcovado, u stóp wulkanu Chaitén. Miasto zostało założone w 1933 roku, zaś miastem duchów stało się w 2008 roku, po wybuchu wulkanu Chaitén, który dał o sobie znać po 9400 latach uśpienia. Po tej tragedii około 150 mieszkańców powróciło do miasta. Niestety kolejna wzmożona aktywność wulkanu na początku 2009 roku zmusiła mieszkańców do ucieczki. Większość mieszkańców została przesiedlona około 10 kilometrów na północ. Miasto ma potencjał do zamieszkania.

6. Gunkan-jima, Japonia: 5 259 mieszkańców.

Na niewielkiej wyspie Hashima, znajduje się osada zwana przez tutejszych Gunkan-jima, która w przeszłości była miejscem zamieszkania górników i ich rodzin. Wyspa została kupiona w 1890 roku przez Mitsubishi, w celu wydobycia węgla. Z czasem na wyspie zaczęły powstawać budynki mieszkalne, dzięki którym Gunkan-jima stało się jednym z najgęściej zaludnionych japońskich miast. Po tym jak ropa naftowa zastąpiła węgiel wydobycie w kopalni było systematycznie zmniejszane. W 1970 roku, Mitsubishi ogłosiło zamknięcie swojej kopalni, zaś jej mieszkańcy opuścili wyspę.

7. Fordlandia, Brazylia: 5 000 mieszkańców.

Fordlandia, miejscowość znana również jako zapomniane miasto Henry Forda, to osada przemysłowa wybudowana w puszczy amazońskiej. Miasto zostało założone w połowie lat dwudziestych XX wieku przez Henry Forda, który planował założyć tu plantację drzew kauczukowych potrzebnych do otrzymywania kauczuku wykorzystywanego w produkcji opon. Ford wybudował tu osiedle mieszkaniowe, elektrownię, basen, szkołę, lodziarnię, kino, kościół i inne budynki na wzór z amerykańskich miasteczek. Miasto upadło w wyniku mało urodzajnej ziemi i buntu robotników z 1930 roku.

8. Centralia, Stany Zjednoczone: 2 751 mieszkańców.

Centralia to miasto w hrabstwie Columbia w stanie Pensylwania, położone w Stanach Zjednoczonych. Miejscowość doczekała się rozkwitu po tym jak w 1856 roku zostały tu otworzone kopalnie węgla. Niestety w wyniku katastrofy z 1962 roku, Centralia została opuszczone przez wszystkich mieszkańców. O jakiej katastrofie mowa? W maju 1962 roku ogień zajął śmieci w opuszczonej kopalni i rozprzestrzenił się podpalając główną żyłę podkładów węgla. Od ponad 60 lat pod miastem i jego okolicą pali się węgiel, tym samym zatruwając powietrze.

9. Kayaköy, Turcja: 2 000 mieszkańców.

Trudno uwierzyć, że miasto znajdujące się tuż obok plaży, u szczytów malowniczych gór, może zostać opuszczone i zmienić się w miasto duchów – a tak właśnie się stało z Kayaköy. Miasto zostało założone w XVIII wieku, na miejscu starożytnego miasta Karmylissos. Miasto zostało opuszczone po wymianie ludności między Grecją, a Turcją, która miała miejsce po wojnie grecko-tureckiej (1919-1922). W wyniku tego przymusowego przesiedlenia z 1923 roku około 350 domów zostało porzuconych i na zawsze opuszczonych.

10. Craco, Włochy: 1 800 mieszkańców.

Craco to włoskie miasto powstałe w 1060 roku. Miasto zostało zbudowane na zboczu wzgórza, co zostało podyktowane głównie względami militarnymi. W XIII wieku w Craco powstał uniwersytet i zamek – to z tym okresem związany jest rozkwit miasta, które w połowie XVI wieku miało nawet 2590 mieszkańców. W XX wieku zaczęły się powtarzać trzęsienia ziemi, które powodowały powstawanie osuwisk. W 1963 roku władze zdecydowały o przesiedleniu 1800 mieszkańców Craco do innej doliny zwanej Craco Peschiera.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane