Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


6 fascynujących faktów dotyczących Australii

Australia to państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Tyle nam mówi oficjalna informacja zamieszczona na Wikipedia.org. A co podpowiada wyobraźnia, której motorem napędowym jest kultura masowa: kino, filmy dokumentalne itp.?

Wielu z nas myśląc o Australii wyobraża sobie krwiożercze krokodyle, śmiertelnie jadowite węże i pająki, kangury, palące słońce i wiele więcej. Może niektórym przyjdą nawet na myśl twardzi mężczyźni walczący z zabójczymi drapieżnikami, przeżywający przygody w nieprzyjaznym buszu. Dziś jednak nie o wyobrażeniach, a faktach dotyczących Australii. Oto kilka z nich:

1. Najdłuższy płot na świecie.

W Australii znajdziemy około 75 milionów owiec, które są hodowane zarówno do celów konsumpcyjnych jak i dla wełny. Przy czym, to właśnie eksport wełny jest bardzo ważny dla gospodarki Australii. Problem w tym, że owce stały się jednym z głównych przysmaków dzikich psów Dingo. Aby zapobiec ich atakom na stada owiec Australijczycy rozpoczęli budowę najdłuższego ogrodzenia świata, zwanego również „Płotem psów Dingo". Początkowo ogrodzenia były budowane przez rolników, jednak w 1946 roku rząd Australii przyjął ustawę wynikiem, której było połączenie wszystkich ogrodzeń w jeden długi płot o łącznej długości 5531 kilometrów. Podczas gdy rząd Australii daje dotacje na utrzymanie ogrodzenia, obowiązek naprawy leży po stronie właścicieli ziemskich.

2. Mięso z kangura.

Mimo, że w Australii występują psy Dingo, nie przeszkodziło to Kangurom w rozmnożeniu i znacznym zwiększeniu liczebności. Kilkadziesiąt lat temu kangury były dla Australijczyków symbolem narodowych, przez co niewielu wyobrażało sobie to by się nimi zajadać. Jednak wraz ze wzrostem liczby kangurów oraz świadomości ekologicznej spożywanie mięsa kangura stało się dla miejscowych czymś naturalnym. Kangurze mięso zawiera bardzo mało tłuszczu i w smaku przypomina dziczyznę. Jako, że w Australii jest ono tańsze nawet od wołowiny, często gości na tamtejszych stołach. Nawet wykwintne restauracje mają w swoim menu przynajmniej jedno danie z kangura.

3. Rum jedną z pierwszych walut.

Większość ludzi wie, że kolonizacja Australii rozpoczęła się od organizowania na tym kontynencie kolonii karnych służących Anglii. Pierwszą portową osada był Port Jackson (dzisiejsze Sydney), który zaczął przyjmować skazańców już w 1788 roku. Skazańcom przypadła rola pierwszych kolonizatorów: pracowali przy karczowaniu lasów, zagospodarowywali nieużytki, zakładali hodowle owiec itp. Pod kierownictwem gubernatora Arthura Phillipa wszystko wydawało się iść dobrze, jednak ten odszedł na emeryturę a na jego miejsce wskoczył Francis Grose. To właśnie za jego rządów rum stał się jedną z głównych walut: płacono nim żołnierzom, więźniom za ich pracę a nawet używano w handlu barterowym.

4. Buty Ugg.

Buty Ugg zostały stworzone przez Australijskich rolników, którzy używali owczej skóry do ocieplenia nóg. Buty Ugg są miękkimi butami wykonywanymi z owczej skóry wywróconej włosiem do środka, na zachodzie dostępne w sprzedaży często z utwardzana podeszwą. Chociaż większość Australijczyków uważa je za zbyt krzykliwe by używać na co dzień, to buty Ugg zdobywają coraz większą popularność w Stanach Zjednoczonych i Europie: zwłaszcza w porze zimowej.

5. Drop Bears.

Jeżeli w niedalekiej przyszłości masz zamiar wyruszyć do Australii w celach turystycznych musisz wiedzieć, że miejscowi lubią straszyć turystów legendą o spadających niedźwiedziach (ang. Drop Bears). To podobno mięsożerne stworzenia przypominające koalę, które skaczą z drzew na niczego niespodziewających się turystów. Zwierzęta te mają silne szczeki i ostre jak brzytwa pazury, które ułatwiają im jedzenie mięsa. Na szczęście to tylko historyjka którą straszy się turystów. Gdybyś tego nie wiedział miejscowi z łatwością namówili by cię na noszenie ze sobą wideł lub wylewanie na siebie moczu.

6. Człowiek z Maree.

Jedną z wielu tajemnic Australii jest „Człowiek z Maree" (ang. Marree Man) – ogromny wizerunek człowieka wyryty na pustyni. Warto dodać, że jest to największy na świecie geoglif: odległość od czubka głosy do stóp wynosi 4,2 kilometra. Rysunek został odkryty w 1998 roku, w miejscu w którym wcześniej go nie było. Linie tworzące geoglif mają około 20-30 centymetrów głębokości, a ich szerokość w niektórych miejscach dochodzi do 35 metrów. Człowiek z Maree cały czas ulega erozji. Już w ciągu kilku-kilkunastu najbliższych lat może dojść do całkowitego zatarcia rysunku. Do dziś niewiadomym pozostaje kto wykonał Marree Mana.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane