Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 festiwali z całego świata na które warto pojechać

Festiwale są częścią historii ludzkości. Podczas gdy ich pochodzenie jest najczęściej religijne, są również festiwale dotyczące zmian sezonowych i kultury wybranego kraju. Co więcej, różne grupy społeczne także mają swoje własne festiwale: np. organizowane dla uhonorowania ważnych historycznych wydarzeń czy nadchodzącej wiosny.

Już starożytni Egipcjanie świętowali sezonowe wylewanie Nilu, które czyniło ziemie pod uprawy żyzną. Obecnie dalej wychodzimy na ulice by pokazać swą radość i dziękczynienie podczas licznych festiwali. Obchody te mogą być bardzo kolorowe i świąteczne. Dzisiaj mamy dla was dziesiątkę popularnych festiwali z całego świata, które warto zobaczyć na własne oczy.

 

1. Karnawał w Rio, Brazylia.

Karnawał w Rio de Janeiro to jeden z najsławniejszych i najhuczniej obchodzonych festiwali na całym świecie. Wielokrotnie, chociażby na ekranach naszych telewizorów, mogliśmy się przekonać, że ten festiwal jest pełny kolorów, muzyki, tańca i żwawości. Karnawał w Rio obchodzony jest zawsze 46 dni przed Wielkanocą.

2. Chiński Nowy Rok, Chiny.

Chiński Nowy Rok, zwany również Świętem Wiosny, to najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim. Ten 15-dniowy festiwal, przypadający między końcem stycznia a końcem lutego, oznacza przejście z sezonu zimowego do wiosny. Gdziekolwiek spojrzymy zobaczymy bardzo dużo koloru czerwonego uważanego wśród Chińczyków za kolor przynoszący pomyślność.

3. Burning Man, Stany Zjednoczone.

Burning Man to festiwal odbywający się w stanie Nevada, który rokrocznie odbywa się w poniedziałek poprzedzający amerykańskie święto pracy. To kombinacja muzyki i sztuki performance obchodzona od 1986 roku. Festiwal trwa 8 dni a jego główna atrakcją jest kukła wielkiego człowieka która jest podpalana w sobotni wieczór.

4. La Tomatina, Hiszpania.

La Tomatina to święto obchodzone w miejscowości Bunol, które krótko mówiąc polega na wzajemnym obrzucaniu się dojrzałymi pomidorami. Jest to największa walka na żywność na całym świecie. I pomyśleć, że wszystko zaczęło się w 1945 roku od wzajemnych przepychanek dwóch grup młodych ludzi.

5. Dzień Zmarłych, Meksyk.

El Día de los Muertos, meksykański Dzień Zmarłych, obchodzony 1 i 2 listopada to święto które w kilku aspektach przypomina amerykańskie Halloween. Jedyną różnicą jest to, że meksykańskie święto przykłada większą uwagę upamiętnieniu zmarłych. To pozbawiony smutku i elementu grozy czas biesiad i zabaw dla całych rodzin.

6. Karnawał Notting Hill, Wielka Brytania.

Największy po karnawale w Rio pod względem liczby odwiedzających go turystów. Rocznie oglądany na żywo przez około 1,5 miliona osób. Festiwal zapoczątkowany przez  afroamerykańskich imigrantów z Karaibów odbywa się zawsze w sierpniu i trwa dwa dni. Podczas karnawału można zobaczyć kilkadziesiąt platform z DJ-ami i dziesiątki tysięcy aktywnych uczestników w strojach.

7. Reggae Sumfest, Jamajka.

To największy na świecie festiwal muzyki Reggae. W dzień na turystów czekają tańce zaś w nocy słodka muzyka uzupełniona tropikalnym otoczeniem i wspaniałymi smakołykami. Festiwal organizowany jest w lipcu na terenie kompleksu rekreacyjnego Catherine Hall w Montego Bay nieprzerwalnie od 1993 roku.

8. Festiwal EXIT, Serbia.

To jeden z największych festiwali muzycznych odbywających się w Europie. Jego nazwa jest upamiętnieniem rozstania z okropnymi rządami Slobodana Miloševića. Festiwal Exit odbywa się każdego lipca od 2000 roku i trwa cztery dni. W 2007 roku uznany najlepszym Europejskim Festiwalem.

9. Holi – Festiwal Kolorów, Indie.

Holi, zwane również Festiwalem Kolorów, to święto radości i wiosny obchodzone na przełomie lutego i marca (w dniu pełni księżyca). Częścią obchodów jest wzajemne posypywanie się kolorowymi proszkami oraz oblewanie wodą. Festiwal odbywa się na cześć boga Wisznu, który został spalony przez ojca z powodu swej wiary.

10. Oktoberfest, Niemcy.

Ten powszechnie znany festiwal piwa jest obchodzony co roku we wrześniu i może trwać nawet do trzech tygodni. Festiwal organizowany jest w Monachium w Bawarii. Kojarzony z wielkimi namiotami w których można skosztować różnych gatunków piwa, szerokiej gamy wędlin, placków ziemniaczanych, pieczeni wieprzowej i innych smakołyków.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane