Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 fajnych a zarazem dziwnych plaż z całego świata

Wakacje lub urlop na plaży, są jednym z najlepszych sposobów na spędzenie czasu wolnego i podładowanie wewnętrznych baterii naszego organizmu. Jeżeli dobrze zaplanujemy czas wolny, możemy otrzymać idealna mieszankę zabawy i relaksu, która pozwoli nam wrócić do pracy w pełni sił.

Chociaż tradycyjnie wybieramy się na słoneczne plaże o złotym i ciepłym piasku, to na świecie nie brakuje nietypowych, wręcz dziwnych plaż. Może i tym plażom daleko do idealnych, ale na pewno mają w sobie to coś, co każdego roku przyciąga do nich masę turystów. Spójrz do rozwinięcia artykułu, aby zobaczyć kilka naprawdę nietypowych plaż.

1. Perran Sands, Anglia.
Jeżeli aktualnie pracujesz i żyjesz w Anglii, spróbuj wybrać się kiedyś na plażę Perran Sands w Kornwalii. Znajdziesz tu nie tylko plażę, ale również wydmy i malownicze klify. No dobrze, ale co jest tak niezwykłego w tej plaży? Możesz znaleźć tu klocki Lego. A wszystko zaczęło się w 1997 roku, kiedy w statek uderzyła ogromna fala, która zmyła z pokładu kilkadziesiąt kontenerów – w jednym z nich było niemal 5 milionów klocków. To właśnie ten kontener nie daje o sobie zapomnieć, bowiem morze wyrzuca codziennie na plażę Perran Sands około 100 klocków Lego.

Perran Sands

2. Glass Beach, Stany Zjednoczone.
Glass Beach w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych to kolejna niezwykła plaża, do której sławy walnie przyczynił się człowiek. Ciężko o tym mówić, ale jeszcze na początku XX wieku ludzie pozbywali się tutaj śmieci po prostu wrzucając je do morza, co uczyniło z plaży wysypisko. Z czasem zaczęto podejmować inicjatywy, których celem było oczyszczenie okolicy, jednak nawet po tym na plaży pozostały miliony kawałków szkła. Te kawałki były przez dziesięciolecia porywane przez fale i szlifowane przez piasek, i tak stały się lśniącymi szklanymi klejnocikami. Dziś plaża jest częścią parku, i jak na ironie nie można z niej zabierać żadnych szkiełek, które były kiedyś śmieciami.

Glass Beach

3. Hyams Beach, Australia.
Jeżeli wybierasz się do Australii rozważ odwiedziny plaży Hyams Beach, przylegającej do wioski o tej samej nazwie, zamieszkałej przez około 300 osób. Księga Rekordów Guinnessa podaje, że jest to plaża o najbielszym piasku na świecie, bielszym od zębów człowieka po wybielaniu. Piasek na Hyams Beach jest niemal tak biały jak śnieg, ale w przeciwieństwie do śniegu jest rozgrzany promieniami słońca, a nie zimny. Niedaleko plaży znajdziemy również dwa parki narodowe oraz ogród botaniczny, a tam obfitość roślin, zwierząt i ptactwa.

Hyams Beach

4. Gulpiyuri, Hiszpania.
Jeżeli nie chcesz wybierać się aż za ocean, a w najbliższych miesiącach wybierasz się do Hiszpanii, to wpadnij na plażę Gulpiyuri w Asturii, która jest nazywana plażą bez morza. Chociaż nie widać stąd morza, to w rzeczywistości plaża ma z nim połączenie. Jest ona połączona z wodami Costa Verde siecią podziemnych jaskiń, dzięki czemu występują na niej nawet pływy i niewielkie fale. Czasami podczas odpływu ciężko ci będzie zamoczyć stopy, zaś podczas przypływu cała plaża znika pod wodą. Trzeba tu przyjść w odpowiednim momencie by cieszyć się jej prawdziwym pięknem.

Gulpiyuri

5. Boulders Beach, RPA.
Boulders Beach (pol. Plaża Głazów) jest niezwykła przynajmniej z dwóch względów. Po pierwsze, tysiące lat erozji sprawiły, że wzdłuż wybrzeża rozrzuconych jest pełno masywnych granitowych głazów, które wyrastają z piasku i morza niczym posągi. Po drugie, od 1985 roku znajduje się tu kolonia pingwinów przylądkowych licząca sobie około 3000 osobników. Plaża znajduje się około 45 kilometrów na południowy wschód od Kapsztadu – drugiego pod względem liczby mieszkańców miasta w Republice Południowej Afryki.

Boulders Beach

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze