Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


Niezwykłe polskie muzea

Prezentujemy kilka propozycji na wakacyjne dni. Można się wybrać do naprawdę ciekawych miejsc.

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie

Położone w Szczucinie koło Dąbrowy Tarnowskiej przy drodze krajowej nr 73 prowadzącej z Kielc do Tarnowa. Działa jako Wydział Historii Drogownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Do zwiedzania przeznaczone są dwie ekspozycje:

 • zewnętrzna, na której w czasie spaceru można podziwiać maszyny i urządzenia, które niegdyś służyły drogowcom,
 • wewnętrzna, która pokazuje między innymi eksponaty dotyczące budowy i utrzymania dróg i mostów, sposób pracy przy budowach w postaci scenek z figurami ludzkimi naturalnych rozmiarów, a także drogi i mosty w sztuce.
 1. Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

  Jedyne czynne muzeum zapałek w Europie. Posiada ekspozycje w dwóch salach wystawowych oraz w działającym zakładzie produkcyjnym - Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego SA, wykorzystującym linię technologiczną z lat 30 XX wieku. Osoby odwiedzające muzeum mogą obejrzeć zabytkowy park maszynowy oraz prześledzić cały cykl produkcyjny od korowania drewna do wytwarzania patyczków po pakowanie zapałek do pudełek.

  Muzeum Wody w Koszalinie

  Do 1996 roku w miejscu dzisiejszego muzeum znajdowały się filtry ciśnieniowe, które zostały zlikwidowane wraz z oddaniem do użytku zmodernizowanej stacji uzdatniania wody. Obecnie w ponad stuletniej dawnej filtrowni znajduje się ekspozycja prawie 300 letniej historii wodociągów Koszalina. Na wystawie znajduje się spora ilość starych planów i map sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, fragment rury wodociągowej z 1726 roku, hydranty i urządzenia z przełomu XIX i XX wieku.

  Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach koło Warszawy.

  Muzeum powstało w 1995, ale eksponaty zbierane były już wiele lat wcześniej, a ich remonty i rekonstrukcja zaczęły się w latach 80. Muzeum posiada około 300 zabytkowych pojazdów, jak również sporą kolekcję rekwizytów (mundury, radia, plakaty itd.), a także eksponaty związane z lotnictwem i militariami.

  Muzeum Nośników Danych

  Zbiory liczą ponad sto wyjątkowych twardych dysków i innych nośników pamięci.
  W muzeum można zobaczyć m.in.
       • pamięć ferrytową z 1970 roku, która spełniała zadania dzisiejszych pamięci RAM (każdy ferromagnetyczny rdzeń, z którego składała się pamięć mocowano na płytce, a jego uzwojenia szyto igłą);
       • karty perforowane z 1978 roku stosowane w komputerach IBM S/360, Odra oraz RIAD JS-R32;
       • dyskietki ośmio calowe i taśmy magnetyczne stosowane w latach 70 i 80 ubiegłego wieku;
       • ważący 32 kilogramy i składający się z dziewięciu piętnastocalowych talerzy, 34 letni dysk IBM 391X o pojemności 60 MB.

Eksponaty można oglądać na wystawach okresowych w Polsce a także w siedzibie firmy Ontrack Odzyskiwanie Danych w Katowicach. Jest dostępna również wersja wirtualna na stronie ontrack.pl.

Tyskie Muzeum Piwowarstwa

Muzeum znajduje się w odnowionym budynku kościoła ewangelickiego z 1902 roku na terenie Tyskich Browarów Książęcych. Znajdują się tam kolekcje fotografii, kufli, beczek, butelek, podkładek i wiele innych eksponatów związanych z piwem. Muzeum organizuje wycieczki po Tyskich Browarach Książęcych dla turystów z Polski i zagranicy.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach

W 1973 r. ziębickie muzeum jako jedyne w Polsce przyjęło specjalizację z zakresu sprzętu gospodarstwa domowego. W bogate zbiorach posiada m.in.: żelazka XVII-XX w., chłodziarki, pralki XIX-XX w., naczynia mosiężne i miedziane XVIII-XX wieku. Można tu obejrzeć zbiory śląskiego rzemiosła artystycznego: meble XVII-XX w., naczynia i sztućce XVIII-XX wieku.

źródło: wikipedia.pl

Niezwykłe polskie muzea

Które muzeum wydaje się być najbardziej interesujące?

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego

Tomasz - 8 Lata temu

Muzeum Nośników Danych

Tomasz - 8 Lata temu

Muzeum Drogownictwa

Tomasz - 8 Lata temu

Muzeum Wody

Tomasz - 8 Lata temu

Muzeum Produkcji Zapałek

Tomasz - 8 Lata temu

Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki

Tomasz - 8 Lata temu

Tyskie Muzeum Piwowarstwa

Tomasz - 8 Lata temu

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze