Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 miast widmo, których możesz nie znać

Według Wikipedii miasto widmo to miasto, które zostało opuszczone z dowolnego powodu (wojny, katastrofy naturalnej lub z przyczyn ekonomicznych). Określenie to również stosuje się do miast, które zaznały wyraźnego spadku demograficznego i obecnie mieszka w nich mała grupa osób.

Wiecie gdzie znajduje się najwięcej opuszczonych miast? W Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Teksasie. W tym stanie znajdującym się w południowej części USA znajdziemy ponad 450 takich opuszczonych miejscowości. Jeżeli chcielibyście odwiedzić kiedyś jedno z opuszczonych miast, to poniżej mamy dla was pięć takich miejscówek z całego świata.

1. Villa Epecuén, Argentyna.

Kiedyś słynny Argentyński kurort, obecnie miasto widmo. Villa Epecuén to miasteczko które zostało zatopione w 1985 r. przez pobliskie jezioro. Wiosenna burza spowodowała przelanie się wody przez 3,5 metrowe wały.

2. Namie, Japonia.

Kiedy w 2011 roku doszło do katastrofy elektrowni jądrowej Fukushima I, jednym z miast, które zostało ewakuowane było 120-letnie Namie. Przed katastrofą w tym mieście mieszkało 20 tysięcy ludzi.

3. Agdam, Azerbejdżan.

Agdam było niegdyś miastem zamieszkałym przez 150 tysięcy osób. Miasto zostało opuszczone i zniszczone w wyniku walk w konflikcie o Górski Karabach pomiędzy ormiańską ludnością a Azerbejdżanem.

4. Plymouth, Montserrat.

Patrząc dziś na Plymouth aż trudno uwierzyć, że to miasto było kiedyś stolicą Montserrat. W 1997 całkowicie zniszczona w wyniku erupcji wulkanu Soufrière Hills. Obecnie ruiny miasta znajdują się w strefie niedostępnej dla mieszkańców.

5. Varosha, Cypr.

Varosha to kolejne miasto duchów o którym mogłeś nie słyszeć. Po inwazji tureckiej miasto zostało szybko opuszczone przez mieszkańców, i nigdy nie zostało splądrowane. Dziś jest pilnowane przez tureckie wojsko, pozostając niesamowitą kapsułą czasu lat 70. XX wieku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze