Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 cudów, które warto zobaczyć na własne oczy

Piramidy w Gizie, Petra w Jordanii, Koloseum w Rzymie, Stonehenge w Anglii – wszystkie te miejsca wyglądają niesamowicie, zapierają dech w piersiach, ale... ale są tak skomercjalizowane, że doświadczenie tych miejsc nie jest tak przyjemne jak mogło by się wydawać. W każdym z tych przypadków przyjemność ze zwiedzania niszczą tłumy turystów.

Nie zrozumcie nas źle. W każde z tych miejsc warto pojechać, jednak trzeba pamiętać o tym, że na świecie jest pełno fajnych miejscówek, które nie są tak zatłoczone zwiedzającymi jak wspomniane wcześniej Piramidy w Gizie. W rozwinięciu przedstawiamy wam dziesięć cudownych miejsc, które nie są tak skomercjalizowane jak przykłady z pierwszego akapitu.

1. Drzewo smoczej krwi, Jemen.
Jemen może być kojarzony z konfliktami i chaosem, ale jest to również kraj bogaty w cuda natury. Jest tu wspaniała wyspa nazywająca się Sokotra, na której rosną tak zwane drzewa smoczej krwi. Legenda głosi, ze urosły z krwi smoka po jego walce ze słoniem. Drzewa smoczej krwi wyglądają naprawdę surrealistycznie.

Drzewo smoczej krwi

2. Pagan, Mjanma.
Pagan to starożytne miasto i księstwo w Mjanmie (Birmie) słynące z wielkiej liczby buddyjskich pagód (524), świątyń (911), klasztorów (415) i 380 innych obiektów. Obecnie pozostałości miasta leżą na obszarze długości 13 km i szerokości 8 km. Chociaż spotkasz tu turystów, to są oni rozrzuceni na dużym obszarze.

Pagan

3. Kamienny las Tsingi, Madagaskar.
Na naszej planecie jest kilka niezwykłych, wręcz surrealistycznych miejsc, wyglądających jak nie z tej Ziemi – jednym z takich miejsc jest Kamienny las Tsingi. To niezwykłe formacje skalne z wapienia pochodzące z okresu jurajskiego. Najlepiej ogląda się je z lotu ptaka, a zajmują około 666 km/2. Poniżej ich zdjęcie.

Kamienny las Tsingi

4. Czerwona plaża, Panjin, Chiny.
Wbrew swojej nazwie, Czerwona plaża nie jest prawdziwą plażą. To po prostu bardzo rozległe tereny bagniste u ujścia rzeki Liaohe, które porastają wodorosty Sueda. Wspomniane rośliny zaczynają rosnąć w kwietniu i maju, zaś około września osiągają ten niezwykły kolor. To warto zobaczyć na własne oczy, ale ostatecznie starcza fotografia.

Czerwona plaża

5. Ayutthaya, Tajlandia.
Ayutthaya to miasto w Tajlandii, stolica prowincji Ayutthaya, położone około 80 km na północ od Bangkoku. Zbudowane nad brzegiem rzeki Chao Phraya, miasto było kiedyś uważane za jedne z najbogatszych na świecie, zyskując sobie przydomek "Wenecji Wschodu". Znajdziemy tu ruiny pałaców i świątyń ruiny świątyń buddyjskich z XIV-XVIII.

Ayutthaya

6. Pałac Potala, Tybet.
Większości Polaków Tybet jest bardzo mało znany, dlatego nie zdziwimy się jeżeli nigdy nie słyszałeś o Pałacu Potala. Od 1645 aż do powstania tybetańskiego w 1959 roku, Pałac Potala w Lhasie był dom Dalajlamy. Z zewnątrz wygląda niemal jak imponująca twierdza wybudowana na szczycie wzniesienia.

Pałac Potala

7. Efez, Turcja.
Jest jedno miejsce na Ziemi, które przedstawia piękno starożytnych miast, a tym miejscem jest stanowisko archeologiczne w Efezie, które od 2015 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zgodnie z legendą założycielem miasta był Androklos, syn ateńskiego króla Kordusa.

Efez

8. Meteory, Grecja.
Meteory to masyw skał z piaskowca i zlepieńca w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej, w okolicy miasta Kalampaka. Na szczytach skał został umiejscowiony zespół prawosławnych klasztorów, do których dostęp można uzyskać przy pomocy schodów i pomostów.

Meteory

9. Susa, Iran.
Jako miejsce będące jedną z kolebek cywilizacji na Bliskim Wschodzie, Suza to miasto które warto odwiedzić. Jedną z największych atrakcji starożytnego miasta jest Pałac Ardeshir, tuż nad rzeką Shavur. Innym ciekawym miejscem jest cmentarz wraz z monumentalną świątynią. Poniżej jedną ze zdjęć z Susy.

Susa

10. Wzgórza Czekoladowe, Filipiny.
Wzgórza Czekoladowe to pasmo wzgórz wznoszących się na filipińskiej wyspie Bohol należącej do archipelagu Visayan. Nazwa tych wzgórz pochodzi od koloru jaki przybierają w okresie suszy, kiedy trawa porastająca wzgórza przybiera kolor czekoladowy – tak jak na zdjęciu poniżej.

Wzgórza Czekoladowe

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze