Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbardziej śmiertelnych szczytów górskich świata

Zdobywanie największych i najtrudniejszych gór świata stanowi nie lada wyzwanie pod względem fizycznym i psychicznym. Chociaż ludzie nie muszą się podejmować tego wyzwania, to jednak każdego roku wielu śmiałków ryzykuje swoim życiem, by zrealizować swoje marzenie i spojrzeć w dół z najwyższych szczytów na Ziemi.

Zdobywanie ośmiotysięczników jest bardzo trudne, a to dlatego, że na wysokości powyżej 8000 metrów panuje tak zwana strefa śmierci, w której panuje niskie ciśnienie atmosferyczne oraz ciśnienie cząstkowe – człowiek nie jest w stanie przeżyć na tej wysokości dłużej niż kilka dni. Wiedząc o tym, spójrz na najbardziej śmiertelne szczyty świata.

1. Annapurna I, Nepal – 34% śmiertelność.

Annapurna I, ośmiotysięcznik znajdujący się w Nepalu, to najbardziej śmiertelna góra świata. Ponad 1/3 osób, które próbowały wspiąć się na szczyt przypłaciła to śmiercią. Jak dotąd szczyt osiągnęło tylko 191 wspinaczy.

Annapurna I

2. K2, Pakistan/Chiny – 29% śmiertelność.

K2 to legendarna góra, drugi najwyższy szczyt świata – trochę ponad 200 metrów mniejszy od Mount Everest. Trasa wiodąca na szczyt jest bardzo zdradliwa. Może zaskoczyć gwałtowna zmiana pogody, lawina, a nawet oderwanie się wielkich odłamków lodu.

K2

3. Nanga Parbat, Kaszmir – 21% śmiertelność.

Nanga Parbat to kolejny bardzo trudny do zdobycia szczyt górski, z bardzo wysokim odsetkiem wypraw zakończonych śmiercią wspinaczy. Warto wspomnieć, że szczyt nigdy nie został zdobyty podczas zimy.

Nanga Parbat

4. Dhaulagiri I, Nepal – 16% śmiertelność.

Ta góra to siódmy największy szczyt świata. Pierwszej próby zdobycia tego szczytu dokonano w 1950 roku, jednak górę udało się zdobyć dopiero dziesięć lat później. Aż 16% wspinaczy przypłaca wyprawę na szczyt swoim życiem.

Dhaulagiri I

5. Kanczendzonga, Indie/Nepal – 15% śmiertelność.

Kanczendzonga to drugi co do wysokości szczyt w Himalajach i trzeci co do wysokości szczyt Ziemi, o wysokości 8586 m n.p.m. Każdy kto próbuje zdobyć ten szczyt, ryzykuje własnym życiem. Średnio co szósty, siódmy wspinacz ginie.

Kanczendzonga

6. Manaslu, Nepal – 10% śmiertelność.

Szczyt Manaslu został zdobyty dopiero 9 i 11 maja 1956 roku przez członków ekspedycji japońskiej. Jeden z najtragiczniejszych wypadków na tej górze, pochłonął 10 Szerpów i pięciu koreańskich wspinaczy.

Manaslu

7. Gasherbrum I, Pakistan – 9% śmiertelność.

Gaszerbrum I to ośmiotysięcznik leżących w paśmie Karakorum. Warto wspomnieć, że szczyt po raz pierwszy zimą został zdobyty 9 marca 2012 r. ok. godz. 8:30 przez polski zespół w składzie Adam Bielecki i Janusz Gołąb.

Gasherbrum I

8. Makalu, Nepal – 9% śmiertelność.

Makalu to piąty pod względem wysokości szczyt świata, położony 19 km na południowy wschód od Mount Everestu. Nie tylko wejście na szczyt jest niebezpieczne, bowiem bardzo dużo ofiar śmiertelnych przyniosły zejścia z góry.

Makalu

9. Sziszapangma, Nepal – 8% śmiertelności.

Sziszapangma był ostatnim ośmiotysięcznikiem zdobytym przez człowieka. Dokonał tego zespół wspinaczy z Chin w 1964 roku. Pomimo, że wspinacze nie zaliczają go do szczególnie trudnych, to śmiertelność wynosi tu około 8%.

Sziszapangma

10. Broad Peak, Pakistan – 5% śmiertelność.

Broad Peak to dwunasta pod względem wysokości góra na świecie. Tutaj również pierwszego wejścia zimowego dokonali Polacy. Byli to wspinacze pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, którzy zdobyli szczyt 5 marca 2013.

Broad Peak

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze