Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 wynalazków NASA, których używamy na co dzień

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym jak eksploracja kosmosu wpływa na nasze codzienne życie? Bez względu na to czy jesteś entuzjastą badań kosmosu, czy widzisz w tym tylko trwonione pieniądze, okazuje się, że technologie i wynalazki, które zostały opracowane w laboratoriach NASA, znajduje zastosowanie w codziennym życiu każdego z nas.

Wiele wynalazków które pierwotnie zostały opracowane z myślą o wykorzystaniu w eksploracji kosmosu poprawia jakość naszego życia na Ziemi. W chwili obecnej NASA posiada ponad 6300 patentów, a poniżej znajdziesz kilka wynalazków, które są w codziennym użytku niemal każdego człowieka.

1. Energia słoneczna.
Obecnie NASA, wraz z pozostałymi członkami Environmental Research Aircraft and Sensor Technology, prowadzi badania nad samolotami bezzałogowymi, które były by zdolne do kilkudniowego lotu bez przerwy. Wymaga to opracowania wydajnych ogniw słonecznych. W rezultacie tych badań opracowano monokryształowe ogniwa słoneczne zapewniające 50% więcej mocy w porównaniu do ich tradycyjnych odpowiedników.

Energia słoneczna

2. Czujniki dymu.
Chociaż NASA na wymyśliła pierwszego czujnika dymu, to w latach 70. XX wieku we współpracy z Honeywell Corporation wydali jego nowszą wersję. Czujniki dymu były stosowane na pierwszej amerykańskiej stacji kosmicznej Skylab, która działała w okresie od 14 maja 1973 do 11 lipca 1979 roku. Dziś tego typu czujniki znajdują zastosowanie w domach wielu z nas, a kosztują nawet kilkadziesiąt złotych.

Czujniki dymu

3. Odporne na zarysowania szkła okularów.
To dzięki NASA i badaniom agencji możemy nosić okulary i soczewki odporne na zarysowania. Z powodu zanieczyszczeń i cząsteczek występujących w środowisku kosmicznym NASA potrzebowała specjalnej powłoki chroniącej urządzenia oraz hełm astronautów. Ta potrzeba doprowadziła do stworzenia unikalnej powłoki z tworzywa sztucznego, zwiększającej dziesięciokrotnie odporność na zarysowania.

Odporne na zarysowania szkła okularów

4. Maszyny treningowe: bieżnie.
Pewnie nigdy nie zastanawiałeś się nad tym w jakim celu zostały wynalezione bieżnie? Ich pierwotnym celem wcale nie były siłownie, tylko stacje kosmiczne. Jeżeli astronauci nie mieli by na czym ćwiczyć w warunkach kosmicznych, bardzo szybko postępowała by u nich utrata mięśni. Aby uniknąć zaniku mięśni u astronautów wynaleziono maszyny treningowe, które dziś dostępne są w siłowniach, klubach fitness i naszych domach.

Maszyny treningowe: bieżnie

5. Termometr na podczerwień.
W przeszłości sprawdzenie temperatury ciała człowieka wymagało użycia termometru rtęciowego wkładanego pod pachę lub pod język. Obecnie temperaturę ciała w szpitalach odczytuje się głównie przy użyciu termometrów na podczerwień. Te zostały stworzone wspólnie z NASA przez firmę Diatek. Bazują na technologii podczerwieni wykorzystywanej do pomiaru temperatury gwiazd.

Termometr na podczerwień

6. Filtry do wody.
Wszyscy wiemy, że woda jest podstawowym składnikiem życia. Chociaż technologia filtrowania wody była znana od lat 50. XX wieku, to właśnie NASA stworzyła filtry węglowe z jonami srebra. Dzięki nim astronauci nie musieli się obawiać się, że pijąc wodę narażą się na bakterie i drobnoustroje, wywołujące chociażby biegunkę. Poza tym woda na stacji kosmicznej jest towarem deficytowym więc filtry są na wagę złota.

Filtry do wody

7. Narzędzia bezprzewodowe.
Kiedy wiercisz dziurę w ścianie, lub sprzątasz blat stołu kuchennego przy pomocy odkurzacza akumulatorowego wiedz, że NASA ma w tym dużą zasługę. NASA potrzebowała przenośnych narzędzi akumulatorowych do pobrania próbek z Księżyca, dlatego we współpracy z firmą Black and Decker (która opracowała pierwsze narzędzia akumulatorowe w 1961 roku) znacznie zredukowano wagę akumulatorów.

Narzędzia bezprzewodowe

8. Implanty ślimakowe.
Implanty ślimakowe zostały wymyślone pod koniec lat 70. XX wieku przez niedosłyszącego inżyniera NASA Adamaa Kissiah Jr., pracującego nad programem wahadłowców. Człowiek ten wykorzystał całą swoją wiedzę w dziedzinie telemetrii, elektronicznych sensorów i czujników wibracji w nadziei wynalezienia lepszego aparatu słuchowego. Udało się i dziś aparaty ślimakowe znajdują zastosowanie na całym świecie.

Implanty ślimakowe

9. Pompy insulinowe.
W chwili kiedy pojawiły się pomysły wysłania astronautów w kosmos, pojawiły się również obawy o monitorowanie ogólnego stanu zdrowia ludzi w kosmosie. NASA chciała wiedzieć w jakim stanie znajdują się astronauci, dlatego naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda wymyślili urządzenie, które może monitorować poziom cukru w organizmie i uwalniać insulinę gdy jest potrzebna.

Pompy insulinowe

10. Pianka termoplastyczna.
NASA pomaga wielu z nas lepiej spać w nocy, a to za sprawą pianki termoplastycznej, opracowanej przez agencję i wykorzystywanej początkowo w lotach kosmicznych. Ta pianka zawsze powraca do swojego pierwotnego stanu, nawet po kompresji do 1/10 początkowej wielkości. Pianka termoplastyczna znajduje zastosowanie nie tylko lepszych materacach, ale również w wysokiej jakości kaskach, jako wewnętrzna wyściółka.

Pianka termoplastyczna

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze