Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


Top 10 z naszych ulubionych gadżetów

Czy są tu ludzie, którzy nie kochają gadżetów? Gadżety ułatwiają nasze codzienne życie i mają moc wprowadzania nas w dobry nastrój. Obecnie chyba żaden człowiek w krajach rozwiniętych nie wyobraża sobie życia bez pilota czy telefonu komórkowego, a przecież jest jeszcze wiele innych ciekawych gadżetów.

Każdego roku na świecie pojawiaj się setki a nawet tysiące gadżetów, niektóre z nich zostają z nami na stałe, a część popada w zapomnienie. Dziś zebraliśmy listę dziesięciu ciekawych gadżetów, którymi większość z nas posługuje się na co dzień. Macie jakiś swój ulubiony gadżet? Opiszcie go reszcie czytelników w komentarzach.

1. Pilot zdalnego sterowania.
Czy wiedziałeś, że pierwszy pilot telewizyjny został wymyślony przez Zenith Radio Corporation w 1950 roku i nie był on bezprzewodowy? Pierwszy bezprzewodowy pilot stworzył Eugene Polley w 1955 roku. Jego wynalazek, nazywany Flash-Matic, wyglądał jak skrzyżowanie latarki z pistoletem. Dziś ciężko sobie wyobrazić abyśmy z każdą zmiana programu musieli podchodzić do dekodera bądź telewizora.

Zdjęcie pilota

2. Telefon komórkowy.
Od kiedy cena telefonów komórkowych zaczęła szybko spadać w latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku, urządzenia te odniosły spektakularny sukces. Dziś ich cena utrzymuje się na stabilnym poziomie, jednak z każdym rokiem dostajemy urządzenia coraz nowocześniejsze, potrafiące więcej i więcej. Aktualnie coraz więcej ludzi dysponuje nowoczesnymi smartfonami, które na dobrą sprawę pełnią funkcję kieszonkowego komputera.

Zdjęcie smartfona

3. Odtwarzacz MP3.
Jak podaje Wikipedia.org pierwszym na świecie przenośnym odtwarzaczem MP3 był zaprezentowany w 1998 roku MPMan F10. Obecnie odtwarzacz MP3 można kupić już za kilkanaście złotych, a modele kosztujące powyżej 100 złotych potrafią wytrzymywać na jednym ładowaniu nawet miesiąc. Mimo, że częściowo zostały wyparte przez smartfony, wciąż są używane przez ludzi kochających muzykę.

Zdjęcie odtwarzacza MP3

4. Mikser kuchenny.
Niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale mikser kuchenny to jedno z pierwszych urządzeń elektrycznych stosowanych w kuchni i jeden z najpopularniejszych gadżetów w historii. Pierwszy mikser z silnikiem elektrycznym został wymyślony przez Amerykanina imieniem Rufus Eastman w 1885 roku, dzięki czemu weszły do sprzedaży już pod koniec XIX wieku. Ze względu na wysoką cenę były rzadko używane, aż do lat 20. XX wieku.

Zdjęcie miksera elektrycznego

5. Robot kuchenny.
Skoro był mikser, nie można zapominać o robocie kuchennym, urządzeniu które ułatwia nam powtarzalne czynności przy przetwarzaniu i wytwarzaniu żywności. Jednym z pierwszych robotów kuchennych był Starmix, wprowadzony przez niemiecką firmę Electrostar w 1946 roku. Dzisiejsze roboty kuchenne kroić, siekać, mielić, rozdrabniać, ucierać, przecierać, mieszać a nawet wyrabiać ciasto.

Zdjęcie robota kuchennego

6. Konsola do gier.
Konsole do gier to od wielu lat są ulubionym gadżetem fanów gier wideo – i to zarówno konsole stacjonarne, jak i przenośne. Najpopularniejsze konsole do gier sprzedały się na całym świecie w ponad 100 milionach egzemplarzy, takimi rekordzistami są PlayStation 2, Nintendo DS, Game Boy, PlayStation oraz Wii. Masz jakąś ulubioną konsolę do gier? Miło wspominasz jakiś starszy system? Możesz podzielić się tym w komentarzu.

zdjęcie konsoli do gier PSP

7. Tablet.
Chociaż pierwsze urządzenia przypominające tablety pojawiały się już w XX wieku, to te przenośne komputery zaczęły zdobywać ogromną popularność dopiero od 2010 roku, kiedy to swoją premierę miał iPad firmy Apple. Obecnie do najpopularniejszych producentów tabletów zaliczamy firmy Apple, Samsung, Microsoft czy Asus. W Polsce produkcją tabletów zajmują się między innymi Manta, NTT System, Modecom, myPhone, Kiano, GoClever i Incom.

Zdjęcie człowieka z tabletem

8. Golarka elektryczna.
Historycy uważają, ze pierwsze proste narzędzia służące do golenia powstawały już 20 tysięcy lat temu. Na początku XX wieku do sprzedaży trafiły pierwsze golarki elektryczne, które powstały według patentu Jacoba Schicka z 1928 roku. Obecnie tanie golarki elektryczne możemy dostać już za kilkadziesiąt złotych, jednak dobre golarki elektryczne kosztują około 150-200 złotych. W większości mają wbudowany akumulator.

Zdjecie golarki elektrycznej na biurku

9. Pamięć USB.
Te pomysłowe małe urządzenia szybko zdobyły popularność i wyparły z rynku tradycyjne nośniki danych, takie jak dyskietki czy płyty CD i DVD. Są idealne do przechowywania danych, pozwalają na wielokrotne zapisywanie informacji oraz są na tyle małe, że możemy je przypiąć do breloka. Pierwsze pamięci USB zostały wprowadzone przez Trek Technology i IBM w roku 2000, a ich pojemność wynosiła zaledwie 8 MB.

Zdjęcie pamięci USB ołówek

10. Velcro.
Oczywiście w rankingu nie mogło zabraknąć jednego z największych wynalazków XX wieku jakim jest Velcro, tkanina potocznie znana jako rzep. Ten gadżet został wymyślony przez szwajcarskiego inżyniera Georges'a de Mestrala w 1941, który czerpał inspirację z owocostanów łopianu. Rzepy są bardzo łatwe w użyciu, dlatego często znajdują zastosowanie w ubraniach dla dzieci – spodniach, kurtkach, butach etc.

Zdjęcie powiększone rzepu

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze